Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Verslas sieka pokyčių: siūlo kavos puodelius ir pakuotes be plastiko

2020.01.20.

Pakuočių tvarkymo organizacijos duomenimis, kavos mėgėjai Lietuvoje per metus sunaudoja apie 40 milijonų popierinių puodelių, o vienas Lietuvos ofiso darbuotojas – vidutiniškai apie 500. Tačiau popierinis puodelis nebūtinai reiškia, kad – rūšiuojamas. Įprastuose popieriniuose kavos puodeliuose yra plastiko, dėl kurio šie puodeliai turi būti metami į bendrų atliekų konteinerį. Be to, jie yra pavojingi  ne tik aplinkai, bet ir sveikatai.

Kaip pasirinkti teisingą vienkartinį kavos puodelį norint tausoti aplinką ir saugoti sveikatą?  

Nematomas plastikas – toks pats pavojingas

Įprastus kavos puodelius sudaro 95% popieriaus ir 5% plastiko, Būtent dėl plastiko, esančio puodeliuose, popieriaus perdirbimas yra negalimas. Pasak, tvaresnio gyvenimo aktyvistės, VšĮ „Žiedinė ekonomika“ ir #breakfreefromplastic judėjimo narės Marijos Šilinskytės, popierinių puodelių plastiko padengimo sudėtyje yra BPA (Bysphenol A) medžiagos, kuri padidina riziką susirgti nervų, imuninės, medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių sistemų ligomis bei vėžiu.

„Tokie puodeliai gali būti perdirbami tik naudojant specialias chemines medžiagas, kurių pagalba popierius yra atskiriamas nuo plastiko. Tačiau tai yra ganėtinai sudėtinga procedūra. Dažniausiai, norint, kad tokie puodeliai neatsidurtų gamtoje, jie yra sudeginami, o šiukšlių deginimas yra vienas aplinkai nepalankiausių sprendimų“, – teigia M. Šilinskytė, tvaresnio gyvenimo aktyvistė.

Marija teigia, kad tiek vartotojai, tiek verslas turėtų siekti atsakingesnių ir sąmoningesnių pasirinkimų. Pirmiausiai, vengti daiktų kurie yra pagaminti iš mišinių, tokių kaip popierius ir plastikas, o nesant galimybei jų visiškai atsisakyti – naudoti kelis kartus.

Plastiko mažinimas – strategijos dalis

Į atliekų ir plastiko mažinimo tendenciją atsigręžia  vis daugiau Lietuvos įmonių, ieškančių sprendimų gaminti ir pasiūlyti rinkai tvaresnę produkciją. Vienos investuoja į beatliekinę gamybą, kitos pasitelkia inovatyvius sprendimus produktams. „Viada LT“ generalinis direktorius Linas Vytautas Karlavičius sako, jog  ieškoti tvaresnių sprendimų įmonę skatina ne tik siekis prisidėti prie aplinkos tausojimo, bet ir klientai, kurių pasirinkimas vis dažniau būna draugiškas aplinkai.

Plastiko mažinimas yra ilgalaikės įmonės strategijos dalis. Pasak „Viada LT“ generalinio direktoriaus, per 2020 metus įmonė siekia visiškai atsisakyti pakuočių, kurių sudėtyje yra plastiko. Sumuštiniai, dešrainiai, įvairūs karšti užkandžiai ir gėrimai pirkėjams bus parduodami popierinėse perdirbamose pakuotėse. „Viada“ degalinėse neliks ir plastikinių šiaudelių.

„Plastiko mažinimą pradėjome nuo kavos puodelių. Daugeliui gali būti naujiena, kad įprasti popieriniai puodeliai savo sudėtyje turi plastiko. Mes ieškojome galimybių rinkai pasiūlyti puodelius, kuriuose plastiko nebūtų. Pasirinkome naujos technologijos popierinius puodelius su vandeniui atspariu padengimu. Jie yra ekologiški ir gali būti rūšiuojami kartu su popieriumi bei perdirbami. Tai nauja technologija, kuri dar nėra plačiai naudojama“, – perėjimą prie aplinkai draugiškų kavos puodelių komentuoja  V. Karlavičius.

„Viada“ tinklo degalinėse neliko ne tik puodelių su plastiku, bet ir plastikinių dangtelių – juos pakeitė perdirbami dangteliai iš natūraliai suyrančių medžiagų.