Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip išsirinkti akumuliatoriaus kroviklį

Kaip žinia, žiema – akumuliatorių išsikrovimo metas. Jei manote, kad jūsiškis šios žiemos gali ir neatlaikyti, tuomet keisti jį... nebūtina.
Nuotraukos

Jei gilintis noro nėra, tuomet rinkitės automatinį akumuliatoriaus pakrovėją su bent 10 ampervalandžių (Ah) srovės galia. Jūs norėtumėte, jog pakrovėjas turėtų automatinį išsijungimą baigus krauti. Apsvarstykite ar reikia tokio, kuris turi užvedimo funkciją(Boost), ji labai padeda jei akumuliatorius išsikrauna pilnai. Automobiliui skirto pakrovėjo įtampa lygi 12 V.

Na, o dabar apie viską detaliau. Akumuliatoriaus krovimas ne toks jau paprastas dalykas, tad kalbant apie pakrovėjus, pakankamai svarbūs yra 5 punktai: 

   1. Išsiaiškinkite kokios rūšies jūsų akumuliatorius. Kodėl tai svarbu? Skirtingas akumuliatorių rūšis rekomenduojama krauti skirtinga įtampa, nes per didelė įtampa akumuliatorių gali sugadinti. Rūgštiniai automobiliniai akumuliatoriai, taip pat vadinami švino akumuliatoriais, yra skirstomi į 2 grupes:

     a.  Standartinius skysto elektrolito (WET). Jie pripildyti elektrolitu, o į kai kuriuos modelius galima įpilti distiliuoto vandens. Tai pigesni, ilgai veikiantys ir daugiau priežiūros reikalaujantys akumuliatoriai. 

     b. Kita grupė turi kelis vardus, juos galima vadinti neaptarnaujamais (MF – maitenance free), uždarojo tipo arba tiesiog VRLA (valve-regulated lead-acid battery) akumuliatoriais. Juose yra daug mažiau elektrolito, distiliuoto vandens pilti nereikia, o krauti galima naudojant ir didesnę įtampą. Šie modeliai brangesni, pasikrauna greičiau. Yra dvi VRLA akumuliatorių rūšys:

            I. AGM, turintys stiklo pluošto. 

            II. Gelio (GEL), turintys silicio rūgšties.

   2. Pažiūrėkite kokia akumuliatoriaus talpa ampervalandėmis (Ah). Lengvajam automobiliui skirtų akumuliatorių talpa svyruoja maždaug nuo 35 Ah iki 235 Ah. Kiekvieno akumuliatoriaus įkroviklio apibūdinime nurodoma kokios talpos akumuliatoriams jis tinka. Jei jūsų akumuliatorius 60 Ah, o pakrovėjo maksimali pakrovimo talpa siekia 30 Ah, į tokį nekreipkite dėmesio.

   3. Išsirinkite akumuliatoriaus įkroviklio rūšį. Juos galima suskirstyti į 2 rūšis:

     a.     Standartinis kroviklis.

     b.     Kroviklis su užkūrimo funkcija(Boost). Toks akumuliatoriaus pakrovėjas kartu tarnauja kaip atskiras energijos šaltinis, jei reikia užvesti transporto priemonę su pilnai nusėdusiu akumuliatoriumi. 

   4. Nuspręskite apie kroviklio galingumą – pažiūrėkite krovimo srovę(A). Akumuliatorių rekomenduojama krauti ne didesne nei 10% akumuliatoriaus talpos srove. Tad jei jūsų akumuliatorius yra 60 Ah talpos, jums pakaks 6 A įkrovimo srovės. Jei akumuliatorius kaista ir pasiekia 40 – 45 ˚C laipsnių ribą, tuomet srovę rekomenduojama mažinti. Šioje vietoje labai naudinga apsaugos nuo akumuliatoriaus perkaitimo funkcija. 

   5. Nuspręskite apie krovimo būdą automatinis ar rankinis. Automatiniai įkrovikliai, priklausomai nuo modelio, turi kelis įkrovimo etapus. Automatinis pakrovėjas per kelis žingsnius akumuliatorių pakraus iki 100% ir palaikys pastovų 95-100% įkrovimo lygį. Mechaninio pakrovimo metu šiuos etapus reikės prižiūrėti asmeniškai. Pagrindiniai pakrovimo etapai yra 3: 

     a. Pagrindinis krovimas, kuomet akumuliatorius įkraunamas iki 80% talpos. Šią funkciją atlieka visi pakrovėjai. Krovimo metu pakrovėjas tiekia pastovią srovę (A), kol pasiekiama maksimali akumuliatoriaus leistina įtampa (V). Priklausomai nuo akumuliatoriaus rūšies ir aplinkos temperatūros, ši įtampa gali siekti nuo 13,8 iki 14,4 V. Jei nežinote tikslios jūsų akumuliatoriaus modelio leistinos įtampos, tuomet apsiribokite 13,8 V – tai saugi riba visų rūšių akumuliatoriams. 

     b.     Gilus krovimas reikalingas norint akumuliatorių pakrauti iki 100%. Atliekant šį krovimą, turi būti palaikoma vienoda įtampa (V), o srovės galingumas (A) palaipsniui mažinamas atsižvelgiant į akumuliatoriaus temperatūrą. Priklausomai nuo akumuliatoriaus rūšies, giliam krovimui yra naudojama skirtinga įtampa. Tai verta žinoti, jei jūsų pakrovėjas neturi automatinės funkcijos ir įtampą jums reikia nustatyti rankiniu būdu:

            I. Skysto elektrolito: 14,2 V – 14,4 V, tiksli įtampa priklauso nuo akumuliatoriaus modelio.

            II. AGM: 14,4 V – 15 V, tiksli įtampa priklauso nuo akumuliatoriaus modelio.

            III. GEL: 14 V – 14,2 V, tiksli įtampa priklauso nuo akumuliatoriaus modelio.

     c.     Impulsiniu palaikomuoju krovimu palaikoma maksimali akumuliatoriaus galia ties 95 – 100% pakrovimo lygiu. Jei pakrovimo lygis nukrenta žemiau šios ribos – akumuliatorius gauna energijos impulsą ir pakrovimo lygis vėl atstatomas. Šią funkciją turi ne visi pakrovėjai. Priklausomai nuo akumuliatoriaus rūšies, impulsiniam palaikymui naudojama skirtinga įtampa. Tai verta žinoti, jei jūsų pakrovėjas neturi automatinės funkcijos ir įtampą jums reikia nustatyti rankiniu būdu:

            I. Skysto elektrolito apie 13,9 V prie 20 °C. Tiksli įtampa priklauso nuo akumuliatoriaus modelio ir aplinkos temperatūros.

            II. AGM apie 13,5 V prie 20 °C. Tiksli įtampa priklauso nuo akumuliatoriaus modelio ir aplinkos temperatūros.

            III. GEL apie 13,4 V prie 20 °C. Tiksli įtampa priklauso nuo akumuliatoriaus modelio ir aplinkos temperatūros.

Įkroviklis su automatinio įkrovimo funkciją visus šiuos režimus atliks automatiškai. Jei automatinės funkcijos nebus, tuomet šiuos režimus jums reikės reguliuoti patiems. Su pigiausiais įrenginiais įtampą (V) ir galingumą (A) teks stebėti patiems.

Įvertinkite kokias papildomas funkcijas pakrovėjas turi atlikti:

     • Automatinis išsijungimas pakrovus – šios funkcijos dėka įkroviklis neįkraus akumuliatoriaus daugiau nei leistina jo įtampa (V). Tai rekomenduotina savybė, nes neprižiūrint krovimo proceso akumuliatorių sugadinti labai paprasta.

     • Automatinė apsauga nuo perkaitimo. 

     • Apsauga nuo neteisingo pajungimo. Ši funkcija apsaugo nuo polių sumaišymo.

     • Galimybė krauti tiek prijungtą, tiek atjungtą akumuliatorių.

     • Greito pakrovimo funkcija. Greito pakrovimo metu akumuliatorius yra kraunamas didesne srove nei 10% jo talpos. Taip jis pakraunamas greičiau, tačiau toks krovimo būdas trumpina akumuliatoriaus tarnavimo laiką ir nėra rekomenduotinas. 

Verta žinoti:

     • Perkrauto ir nepilnai įkrauto akumuliatoriaus tarnavimo laikas sutrumpėja keletą kartų.

     • Pilnai išsikrovusio akumuliatoriaus automobilyje pakrauti neįmanoma. Tam reikalingas stacionarus įkrovimas.

     • Kraukite gerai vėdinamoje patalpoje. 

     • Kuo lėčiau krausite, tuo ilgiau akumuliatorius tarnaus. 

     • Kiek ilgai kraus? Laikas apskaičiuojamas pagal paprastą formulę – (akumuliatoriaus talpa, Ah) dalinti iš (pakrovimo srovė, A). Gausite laiką, kurio reikia pakrauti apie 80% akumuliatoriaus. Norint pakrauti 100% gali prireikti dar tiek pat valandų, priklausomai nuo akumuliatoriaus rūšies.


Info