Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kiek gyvenimą sutrumpina sėdimasis darbas?

Dir­ban­tiems biu­re tre­ne­ris pa­ta­ria ypač di­de­lį dė­me­sį skir­ti „prob­le­mi­nėms“ daug sė­din­čių­jų kū­no vie­toms: ran­koms, ko­joms ir juo­sme­niui
Nuotraukos

Žmo­gaus, per die­ną sė­din­čio dau­giau nei tris va­lan­das, gy­ve­ni­mas ga­li su­trum­pė­ti dve­jais me­tais – ne­se­niai pa­skel­bė Ame­ri­kos žur­na­las „Ti­me“. Tad sė­dė­ji­mas mū­sų gy­ve­ni­mą ga­li „ap­kar­py­ti“ ne men­kiau už rū­ky­mą. O ką da­ry­ti biu­rų dar­buo­to­jams, ku­rie nuo ry­to iki va­ka­ro pri­vers­ti dirb­ti sė­di­mą­jį dar­bą?

As­me­ni­nis tre­ne­ris, pa­skai­tų apie svei­ką gy­ven­se­ną lek­to­rius, pro­jek­to „1GO sėk­mės biu­ras“ eks­per­tas Bro­nius Bur­nei­ka sa­ko, kad žmo­nės, ju­dan­tys ma­žiau, ne tik ri­zi­kuo­ja gy­ven­ti trum­piau, bet ir il­giau už­trun­ka at­lik­da­mi įvai­rias už­duo­tis. Pa­sak tre­ne­rio, fi­zi­nė veik­la su­ak­ty­vi­na šir­dies dar­bą ir krau­jo­ta­ką, o pa­sta­ro­ji ge­ri­na sme­ge­nų veik­lą. B.Bur­nei­ka da­li­na­si pa­ta­ri­mais, kaip pa­dė­ti sau, kad ne­per­varg­tu­me, jaus­tu­mė­mės žva­lūs ir ener­gin­gi.

5 mi­nu­tės – mankštai

Dir­ban­tiems biu­re tre­ne­ris pa­ta­ria ypač di­de­lį dė­me­sį skir­ti „prob­le­mi­nėms“ daug sė­din­čių­jų kū­no vie­toms: ran­koms, ko­joms ir juo­sme­niui. Pa­vyz­džiui, lie­me­niui ir ko­joms pa­dės pa­ly­pė­ji­mas laip­tais aukš­tyn ir že­myn.

Pa­sak tre­ne­rio, bent ke­lis mankš­tos ju­de­sius biu­ro dar­buo­to­jams at­si­trau­kus nuo dar­bo sta­lo reik­tų da­ry­ti kas po­rą va­lan­dų. „Per pen­kias mi­nu­tes pa­sau­lis ne­sug­rius, o, sky­rę jas mankš­tai, prie dar­bų grį­ši­te ir žva­les­ni, ir ener­gin­ges­ni“, – pa­brė­žia B.Bur­nei­ka. Be­je, pra­ti­mus ga­li­ma da­ry­ti ir tie­siog sė­dint prie dar­bo sta­lo.

1. Už­si­mer­kę ves­ki­te aki­mis ra­tus pa­gal ir prieš lai­kro­džio ro­dyk­lę, su­ki­te aš­tuo­niu­kes.

2. Pa­ma­sa­žuo­ki­te pirš­tais spran­dą.

3. Įtemp­ki­te vi­so kū­no rau­me­nis, po to at­si­pa­lai­duo­ki­te, nu­leis­ki­te gal­vą prie krū­ti­nės. Už­si­mer­ki­te ir su­skai­čiuo­ki­te iki 10.

4. Iš­ties­ki­te ko­jas po sta­lu į prie­kį, lė­tai at­len­ki­te ko­jų pirš­tus į sa­ve.

Įkvėp­ki­te gry­no oro


Daž­na Lie­tu­vos biu­rų prob­le­ma – pra­sta ven­ti­lia­ci­ja. Vie­no­je pa­tal­po­je sė­dint daug žmo­nių pra­de­da trūk­ti oro. Pa­sak tre­ne­rio, svar­bu pri­si­vers­ti iš­lįs­ti iš „dar­bo ur­ve­lio“, kad gau­tu­mė­te de­guo­nies do­zę ir ma­žų ma­žiau­siai pie­tų me­tu pa­si­vaikš­čio­ti gry­na­me ore.

„Jei­gu sme­ge­nys ne­gau­na pa­kan­ka­mai de­guo­nies, apie efek­ty­vų dar­bą nė­ra ko kal­bė­ti. Iš­ėję į lau­ką, net ir vi­du­ry mies­to, gau­si­te pa­pil­do­mą de­guo­nies kie­kį, be to, pa­kei­tus ap­lin­ką ir gal­va pa­il­sės nuo dar­bų“, – sa­ko B.Bur­nei­ka.

Tre­ne­ris pa­ste­bi – dau­ge­ly­je biu­re dir­ban­čių ir re­gu­lia­riai ne­ju­dan­čių žmo­nių tik­si už­dels­to vei­ki­mo bom­ba. „Pap­ras­tai at­ėję į pir­mą­ją tre­ni­ruo­tę spor­to klu­be sė­di­mą dar­bą dir­ban­tys žmo­nės tvir­ti­na, kad yra vi­siš­kai svei­ki. Pa­ta­riu pa­lauk­ti, iš­mė­gin­ti pra­ti­mus, ku­rių jų kū­nas ne­da­rė ne vie­ne­rius me­tus. Tuo­met ne­ti­kė­tai „iš­len­da“ prob­le­mos – su­skaus­ta nu­ga­ra, pa­si­reiš­kia są­na­rių bė­dos ir pan. To­kio žmo­gaus or­ga­niz­mas – kaip il­gą lai­ką vie­to­je sto­vė­jęs au­to­mo­bi­lis. Iš ša­lies at­ro­do ge­rai, ta­čiau, vos pa­ban­džius už­ves­ti, buk­suo­ja“, – tei­gia pro­jek­to „1GO sėk­mės biu­ras“ eks­per­tas.

Ras­ki­te sa­vo poil­sio zoną

Sė­di­mas dar­bas, re­gis, rei­ka­lau­ja ma­žiau fi­zi­nių pa­stan­gų, ta­čiau ko­dėl po įtemp­tos dar­bo die­nos biu­re jau­čia­mės lyg iš pe­ties plu­šė­ję so­de? Pa­si­ro­do, sė­din­čio žmo­gaus rau­me­nys tu­ri iš­lai­ky­ti lie­me­nį, kak­lą ir pe­čius sta­bi­lio­je pa­dė­ty­je. Ta­čiau ne­ju­dan­čia­me kū­ne krau­jo­ta­ka ir šir­dies dar­bas su­lė­tė­ja, to­dėl krau­ja­gys­lės ne­pa­kan­ka­mai ap­rū­pi­na rau­me­nis krau­ju. O tai su­ke­lia nuo­var­gį.

Kaip ro­do moks­li­nin­kų ty­ri­mai, daž­niau­sios svei­ka­tos prob­le­mos, su ku­rio­mis su­si­du­ria dir­ban­tys sė­di­mą dar­bą, yra krau­jo­ta­kos ir šir­dies su­tri­ki­mai, są­na­rių li­gos, mėš­lun­gis, iš­sip­lė­tu­sios ve­nos. Taip pat pe­čių, nu­ga­ros, juo­smens „su­ra­gė­ji­mas“, su­tri­kęs virš­ki­ni­mas, ne­mi­ga.


Tre­ne­ris B.Bur­nei­ka sa­ko, kad ju­dė­ti dar­be dau­giau ga­li mo­ty­vuo­ti ir biu­re sto­vin­tis sta­lo te­ni­so ar fut­bo­lo sta­las. „To­kie už­siė­mi­mai pa­de­da trum­pam ati­trauk­ti min­tis nuo dar­bo. Dar­be kiek­vie­nas tu­ri ras­ti sa­vo poil­sio zo­ną, ku­rio­je bent ke­lioms mi­nu­tėms at­si­pa­lai­duo­tų nuo stre­so. Ki­taip su­si­du­ria­te su grės­me „per­deg­ti“, – sa­ko jis.

Svar­bu – po­zi­ty­vus nusiteikimas

Pa­si­ryž­ti po­ky­čiams ga­li pa­dė­ti ir spe­cia­lios prog­ra­mos, skir­tos biu­rų dar­buo­to­jams. Pa­vyz­džiui, ska­ti­nant vi­suo­me­nę rū­pin­tis svei­ka gy­ven­se­na dar­be, par­eng­ta ne­mo­ka­ma „1GO sėk­mės biu­ro“ prog­ra­ma, ku­rią ga­li par­si­siųs­ti vi­si, be­si­do­min­tys svei­ka gy­ven­se­na ir jos po­vei­kiu dar­bin­gu­mui. Vie­nas iš prog­ra­mos su­da­ry­to­jų yra ir tre­ne­ris B.Bur­nei­ka.

Prog­ra­ma pa­ma­žu plin­ta po Lie­tu­vos įmo­nes. Vie­na jų – „ZET tech­no­lo­gi­jos“, pa­si­ry­žo prog­ra­mos nu­ro­dy­mais sek­ti iki va­sa­ros ir vi­suo­me­nei pa­pa­sa­ko­ti apie po­ky­čius. Prog­ra­muo­to­jai, dir­ban­tys sė­di­mą dar­bą, prieš pra­dė­da­mi sek­ti prog­ra­mos nu­ro­dy­mais pri­si­pa­ži­no ne­su­si­mąs­tę, kad pa­dė­ti sau ga­li kad ir re­gu­lia­riai da­ry­da­mi per­trau­kė­les ar lai­ky­da­mie­si mi­ty­bos re­ži­mo.

Pa­sak B.Bur­nei­kos, sėk­min­gas žmo­gus – svei­kas, lai­min­gas, be­si­šyp­san­tis. „Spor­tas, mankš­ta, rū­pi­ni­mas sa­vi­mi su­grą­ži­na žmo­gui po­zi­ty­vų nu­si­tei­ki­mą. Op­ti­mis­tiš­kai žvelg­da­mi į gy­ve­ni­mą ne tik dir­ba­me leng­viau ir grei­čiau, bet ir, kaip ro­do moks­li­niai ty­ri­mai, ga­li­me bū­ti svei­kes­ni, at­spa­res­ni li­goms“, – pri­dū­rė tre­ne­ris.