Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Moderniosios logistikos kūrimas: kokių naujovių tikėtis transporto sektoriuje?

Šiandien transporto sektorius susiduria su įvairiais iššūkiais. Vienas jų – naujųjų inovacijų diegimas organizuojant krovinių gabenimą
Nuotraukos

2018.09.14.

Šiandien transporto sektorius susiduria su įvairiais iššūkiais. Vienas jų – naujųjų inovacijų diegimas organizuojant krovinių gabenimą. Krovinių versle diegti naująsias technologijas yra gana sudėtinga dėl visame sektoriuje vyraujančios sunkiosios technikos (vilkikai, laivai, traukiniai, krovininis oro transportas). Tad technologijos, nors ir ne taip sparčiai, bet po truputį skverbiasi ir į logistikos sektorių, o, pavyzdžiui, 2016 m. į logistikos startuolius investuotos rekordinės sumos.

Logistikos terminai

Svarbu pasiaiškinti, kas yra logistika, nes šis terminas vis dar ganėtinai komplikuotas ir nedaugelis žino tikslią jo reikšmę. Taigi logistika – daugiausiai praktinė veiklos sritis, kurios pagrindinis elementas – materialiųjų srautų judėjimas. Tai prekių gabenimas, prekybinės veiklos koordinavimo procesas ar, dar paprasčiau tariant, prekių pervežimas.

O kas yra transporto logistika? Ji skirstoma į gamybos, rinkotyros bei rinkodaros, pirkimo ir tiekimo bei atliekų perdirbimo logistiką. Transporto logistikai tiesiogiai nėra priskiriamos verslo ir kompiuterinė logistika – tai taikomosios logistikos šakos. Logistikos esminiai tikslai yra optimizuoti krovinių pristatymo trukmę, didinti patikimumą, lankstumą ir viso proceso kokybę.

Jūrų transporto ir geležinkelių logistikoje didelių pokyčių nenumatoma

Jūrų transportas – tai pats seniausias iki šių dienų išlikęs krovinių gabenimo būdas, antras po jo – geležinkelių transportas. Pasaulinėje logistikoje laivyba užima 62 proc. rinkos. Jūsų transporto aktualumas tik dar labiau išauga žinant, kad vandens keliai sudaro apie ¾  pasaulio ploto, o geležinkelių transportas nepakeičiamas gabenant prekes į NVS šalis.

Jūrų ir geležinkelių transporto privalumai:

 • Nedidelės išlaidos.
 • Labai patogi logistikos rūšis vykdant tarptautinius pervežimus dideliais atstumais.
 • Galima gabenti beveik visų rūšių krovinius.

Jūrų ir geležinkelių transporto logistikoje, panašu, didelių naujovių pastaraisiais metais nenumatoma: bus investuojama į dar didesnių ir pajėgesnių laivų kūrimą, atliekama daugiau uostų, geležinkelio stočių plėtros ir modernizacijos darbų.

Oro transporto logistikos naujovės ir privalumai

Oro logistika, atvirkščiai nei jūrų, yra viena naujausių logistikos rūšių. Technologijų pritaikymas gabenant prekes oru – vienas didžiausių. Pavyzdžiui, pristatant siuntas, daugiausia nedideliais atstumais, greitu metu bus pradedami naudoti, o kai kur jau ir naudojami dronai. Tačiau tradicinio oro transporto dronai nepranoks, nes jų keliamoji galia – iki 5 kg, o skristi jie gali ne didesniu nei 40 km/val. greičiu.

2017 m. krovinių pervežimas oro keliais padidėjo net 12 proc. Įmonės šią transporto rūšį renkasi dėl patogumo, pervežimo spartos, be to, didėjančios pajamos leidžia rinktis brangesnes logistikos paslaugas.

Oro transporto privalumai:

 • Galimas transportavimas tiesiogiai nedalyvaujant žmogui.
 • Lengva pasiekti atokesnes vietoves, pavyzdžiui, salas.
 • Produkcija pristatoma ypač greitai, todėl tinka gabenti jautrioms aplinkos sąlygoms prekėms.
 • Tinka brangiems ir ypatingomis sąlygomis gabenamiems kroviniams.
 • Tinka transportuojant netipinius krovinius.

Krovinių gabenimas vilkikais

Automobilių transporto logistika – akivaizdžiai palankiausia naujovėms diegti logistikos sritis. Dėl optimizuotų ir kompiuterizuotų procesų – nuo prekių surinkimo iki pristatymo galutiniam gavėjui – kroviniai pristatomi greičiau. Navigacinės sistemos padeda surasti tiksliausią maršrutą, galima stebėti prekių buvimo vietą realiu laiku.

Palaikant ryšį su vairuotojais, norint kontroliuoti išteklius, vilkikų vairuotojai aprūpinami ir kita modernia technika, pvz., planšetiniais kompiuteriais. Jais vairuotojai gali atsakyti į žinutes, siųsti ir gauti dokumentus, ir kt. Tai leidžia užtikrinti efektyvų vairuotojų ir vadybininkų bendradarbiavimą. Ši naujovė itin patogi, kai vežami kelių įmonių kroviniai. Apskritai, dalinių krovinių pervežimo paslaugos – labai naudingos krovinių pervežimą užsakančioms ir tokią paslaugą teikiančioms įmonėms.

Krovinių gabenimo sausumos keliais privalumai:

 • Patogus pristatymo būdas nedideliais atstumais.
 • Prekės paimamos tiesiai už užsakovo ir nuvežamos nurodytu adresu.
 • Ypač lanksčios sąlygos: gabenami bet kokio dydžio kroviniai.
 • Modernizuoti visi proceso etapai.

Apibendrinant, laivais, traukiniais įveikiami tūkstančiai kilometrų, o didėjant prekybos mastams ir visuomenės poreikiams įsigyti įvairesnių prekių, šie transporto sektoriai, nors ir modernėja lėčiausiai, skaičiuoja kasmet augantį pelną. Oro transporto sektoriuje po truputį įsigali ir dronai, tačiau jie nepakeis tradicinių krovininių lėktuvų. Gabenant krovinius sausumos keliais, paprasčiausia modernizuoti ir koordinuoti procesus – šis sektorius sėkmingiausiai naudojasi inovacijomis. Taigi ateityje daugiausiai naujovių galima tikėtis iš oro ir automobilių transporto.