Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Klausimas dėl vandens motociklų Lietuvos upėse

Redakcija neseniai sulaukė skaitytojo laiško, kuriame jis aprašo Šventosios upėje įvykusį nelabai malonų incidentą
Nuotraukos

Redakcija neseniai sulaukė skaitytojo laiško, kuriame jis aprašo Šventosios upėje įvykusį nelabai malonų incidentą, kai baidarėmis plaukiančių asmenų grupę pabandė atakuoti, šiuo atveju turbūt reiktų vartoti terminą „upių erelis“ su vandens motociklu. Pateikiame skaitytojo laišką (kalba netaisyta):

 

„15.07.05 su baidarėmis plaukėme Šventąja upe nuo Žaliosios, nuplaukus apie 6 km sustojome pasiilsėti, pro mus praplaukė vandens motociklas aukštyn Šventosios upe. Šalia buvę žmonės sakė, kad jis jau kelias dienas plaukioja. Pradėjome plaukti žemyn upe, kai tas pats vandens motociklas sugrįžo atgal, prasilenkdamas su mumis jis padidino greitį, taip priversdamas arčiausiai esančias baidares pavojingai suptis ant jo sukeltų bangų. Paskambinome 112, atsiliepusiai operatorei pabandėme papasakoti pačią situaciją ir vietą kurioje matėme padarytą pažeidimą (18km. Utenos - Kupiškio kelyje nuo poilsinės Žaliosios stotelės incidentas įvyko nuplaukus Šventosios upe apie 7 km), tačiau operatorė primygtinai reikalavo nurodyti tikslias koordinates, rajoną ir kaimą kur buvo pažeidimas. Kadangi plaukiant upe nėra jokių ženklų kurių pagalba būtume galėję atsakyti į operatorės klausimus, o ji nesiruošė išsiaiškinti tikslesnės vietos pasitelkus googlemaps ar kitą programą pagal pateiktą informaciją, tai pasakė, kad perduos informaciją gamtos apsaugos tarnybai. Paplaukus apie 1 km pamatėme tą patį vandens motociklą stovintį prie kranto (nuotrauka), dar palaukus 100 m. pamatėme reklaminį užrašą www.egidijaussodyba.lt. Kai mums paskambino gamtos apsaugos tarnybos pateikėme šią informaciją.

Akivaizdu, kad 112 operatoriai nesistengia nustatyti tikslios įvykio vietos ir perduoda nepilną informaciją tarnyboms, o šios vyksta į įvykio vietą nelabai žinodami kur reikia vykti, jei plaukiantysis vandens motociklus būtų apvertęs baidarę ir būtų pradėję skęsti žmonės, tai pagalbos jie niekaip nebūtų sulaukę, nes 112 operatorei negalėtų tiksliai įvardinti vietos kur jie skęsta.

kodėl 112 darbuotojai nėra apmokyti naudotis googlemaps ar kitomis programomis pagal kurias galėtų nustatyti tikslesnę vietą?

ar gamtos apsaugos pareigūnai vykdami į įvykių vietas turi galimybę naudotis kompiuteriu ir internetu?“

Redakcija laiške įvardintą situaciją pakomentuoti paprašė Aplinkos ministerijos ir Bendrojo pagalbos skyriaus. Malonu, kad šių institucijų atstovai maloniai sutiko atsakyti į skaitytojo pateiktus klausimus.

Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyrius vedėja Olga Važnevičienė patikslino, kad vandens motociklais galima plaukioti tik keturiuose vandens telkiniuose.

Vandens motociklas varomas vandens turbina, kuri sukelia vandens pliūpsnius (hidrosmūgius) ir sūkurines sroves, kurių poveikis jaučiamas net kelių metrų gylyje, todėl turbinos keliamas poveikis yra didesnis nei kitos savaeigės plaukiojimo priemonės, turinčios tokio paties galingumo vidaus degimo variklį (be turbinos).

Vandens motociklais plaukioti draudžiama visuose vandens telkiniuose, išskyrus keturis šalies vandens telkinius t.y. vandens motociklais galima plaukioti pagal aplinkosaugos sąlygų priede nustatytas sąlygas Baltijos jūroje, Drūkšių ežere, Kauno hidroelektrinės ir Elektrėnų tvenkiniuose.

O už šios tvarkos nesilaikymą numatytos ganėtinai didelės baudos:

Baudos už aplinkosaugos sąlygų pažeidimus numatytos Administracinių teisės pažeidimų kodekse ir siekia iki beveik 600 Eur.

Komentuodama situaciją dėl į iškvietimą vykstančių pareigūnų galimybės naudotis kompiuteriu ir internetu, AM atstovė patikslino, kad tai priklauso nuo situacijos: ar pareigūnas vyksta į iškvietimą iš darbo vietos, ar gauna informaciją iš Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Informacijos priėmimo ir valdymo centro.

Šiam centrui, dar vadinamam Aplinkosaugininkų dispečerine, informaciją perduoda Bendrasis pagalbos centras arba pranešėjai, paskambinę tiesiogiai. Dispečerinėje budintys pareigūnai niekada nereikalauja iš pranešėjo tikslių koordinačių – užtenka nurodyti vietą ir orientyrus (jei reikia), kad būtų perduota kuo tikslesnė informacija. Į gautą iškvietimą siunčiami būdraujantys būtent to regiono aplinkosaugininkai, kurie pažįsta apylinkes ir be tikslių koordinačių.

Pasak O. Važnevičienės, vengiant panašių nesusipratimų, apie kurį pasakojo skaitytojas, pranešėjai, skambinantys telefonu 112 ir norintys pranešti apie aplinkos apsaugos pažeidimus, turėtų paprašyti juos sujungti su aplinkosaugininkais. Iš Bendrojo pagalbos centro ar piliečių gaunami pranešimai yra nedelsiant vertinami budinčiųjų specialistų, kurie sprendžia, kaip reaguoti: išsiųsti į vietą būdraujantį pareigūną, perduoti informaciją vietos pareigūnams ir nurodyti patikrinti ją darbo laiku, perduoti pranešimą kitai atsakingai institucijai arba nereaguoti, kadangi jis akivaizdžiai melagingas.

Aplinkosaugos pareigūnams taip pat galima paskambinti tiesiogiai tel. 8-5 273 2995. Tai leidžia pažeidimus pastebėjusiems žmonėms bet kuriuo metu susisiekti su aplinkos apsaugos pareigūnais ir pranešti apie aplinkai daromą žalą.

Skaitytojams norime priminti, kad Regionų aplinkos apsaugos departamentų pareigūnai per 4 mėnesius nuo Aplinkos apsaugos pažeidimų priėmimo centro atidarymo į galimų pažeidimų vietą buvo siunčiami daugiau kaip 230 kartų. Pasitvirtino 84 proc. pranešimų, į kuriuos buvo nedelsiant reaguota. Šiuo metu šalies teritorijoje kasdien būdrauja 78 pareigūnai, kurie ne darbo metu, išeiginėmis ir švenčių dienomis yra pasirengę pradėti vykdyti valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę.

Bendrojo pagalbos centro Vilniaus skyriaus viršininkas Liutauras Šinkūnas, komentuodamas konkretų incidentą patvirtino, kad Bendrasis pagalbos centras 2015 m. liepos 5 d. 15 val. 2 min. sulaukė skambučio apie Šventosios upe plaukianti vandens motociklą. Centro operatorė atsiliepusi į skambutį siekdama, kaip įmanoma tiksliau nustatyti įvykio vietą uždavė privalomus klausimus numatytus sąveikos sutartyje su Aplinkos apsaugos agentūra (įvykio vieta – rajonas, seniūnija, kaimas ir t.t.).

Kadangi skambinantysis negalėjo nurodyti tikslios savo buvimo vietos, pagal skambinančiojo nupasakotus orientyrus (18 km. Utenos - Kupiškio kelyje nuo poilsinės Žaliosios stotelės nuplaukus Šventosios upe apie 7 km šalia Leliūnų), buvo nustatyta tiksli įvykio vieta Anykščių rajono savivaldybė, Debeikių sen. Leliūnų kaimas (nors skambinantysis nurodė, kad Utenos rajonas) ir visa kita skambinančiojo perduota informacija perduota Aplinkosaugininkams.

L. Šinkūnas atkreipė dėmesį į tai, kad Bendrasis pagalbos centras gaudamas skambutį gauna skambinančiojo vietos nustatymo duomenis, tačiau jie yra tik kaip pagalbinė priemonė, nes skambinančiojo vietos nustatymo duomenys gaunami iš ryšio operatorių yra su didele paklaida pagal mobiliojo operatoriaus bokšto dengiamumą (šiuo atveju paklaidos spindulys buvo daugiau kaip 15 km ir toje teritorijoje buvo net kelių savivaldybių teritorijos ir keletas Leliūnų kaimų). Būtent todėl yra labai svarbi skambinančiojo galimybė kuo tiksliau nurodyti įvykio vietą (tą nuolat pabrėžia visų specialiųjų tarnybų atstovai – red. past.), nes nuo to priklauso reaguojančių tarnybų darbo efektyvumas. Taip pat pareigūnas priminė, kad kad yra galimybė padiktuoti tikslias įvykio koordinates nustačius jas savo išmaniajame telefone.

Atsakydamas į klausimą dėl googlemaps ir kitų žemėlapių naudojimo, L. Šinkūnas patikslino, kad Centro darbuotojai naudojasi Centro informacine sistema, kurioje yra įvairūs žemėlapių sluoksniai, leidžiantis ganėtinai operatyviai gauti reikiamą informaciją.

Kaip matome iš pateiktų atsakymų, akivaizdu, kad vandens motociklu po Šventosios upę plaukiojęs asmuo akivaizdžiai pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus ir už tai jis turėtų būti patrauktas atsakomybėn (ar tai buvo padaryta, informacijos neturime). Taip pat, vadovaujantis suteikta informacija, norime savo skaitytojams priminti tai, ką nuolat kartoja visų specialiųjų tarnybų atstovai – įvykus vienam ar kitam incidentui pasistenkite kaip galima tiksliau nurodyti įvykio vietos koordinates, nes tokiu atveju greičiausiai sulauksite pagalbos. Ir pabaigai norėtųsi pasidžiaugti laišką apie akivaizdų tvarkos pažeidimą atsiuntusio skaitytojo pilietiškumu bei palinkėti, kad pilietiškų, įstatymų besilaikančių ir kitus šalies gyventojus bei svečius gerbiančių žmonių tik daugėtų, o piktų ir agresyvių subjektų, tiek sausumos, tiek ir vandens keliuose būtų vis mažiau.

 

Prim.lt

Straipsnio kategorijos