Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Seno svirno paslaptys arba svečiuose pas „Road Bears MC“

Nors miestelis nėra didelis, tačiau būtent jame prasidėjo vieno vyresnių Lietuvos moto klubų
Nuotraukos

Jeigu važiuosime į Palangą pro Šiaulius, neprivažiavus Telšių, nutolęs per 7 km nuo kelio A11 Šiauliai – Palanga, prie Virvyčios upės stūkso Tryškių miestelis. Nors miestelis nėra didelis, tačiau būtent jame prasidėjo vieno vyresnių Lietuvos moto klubų – „Road Bears MC“ – istorija. Nors šiandien klubo nariai išsibarstę po Telšius, Šiaulius, Radviliškį ir Vilnių, pagrindinis ir oficialus klubo klubhauzas yra būtent Tryškiuose.

Kaip ne kartą esu minėjęs, kiekvieno klubo „namai“, nors ir turi tam tikrų bendrų bruožų, išsiskiria savitumu. Tryškiuose esantis „Road Bears MC“ klubhauzas irgi toks. Kiek žinau, tai vienintelis klubhauzas įsikūręs... senoviniame dvaro svirne.

Tryskiai 19 Custom

Tikslaus statinio amžiaus nežinojo ir patys „Road Bears MC“ vyrai, tačiau iš ant galinės sienos pritvirtintos lentelės galima spręsti, kad 1870 m. svirnas jau stovėjo.

Tryskiai 21 Custom

„Gretimais buvo ir daugiau dvaro pastatų“ – pasakoja ekskursijos vadovu tapęs klubo viceprezidentas Šulcas. – „Išliko ir gerai išsilaikė medinis gyvenamas dvaro namas, mūsų asociacija laiku spėjo įsigyti gerokai apleistą ir jau begriūvantį svirną, o štai netoliese esančios istorinės arklidės, panašu, skaičiuoja paskutines dienas. Liūdna, kad toks gražus pastatas nyksta tiesiog akyse. Kai tik čia įsikūrėme, arklidės dar turėjo stogą, o šiandien beliko tik vietos gyventojų paslapčia ardomos sienos. Jei taip ir toliau, greitai daugiau kaip šimtmetį prastovėjusių arklidžių neliks.“ – atsidūsta klubo viceprezidentas.

 „Svirnas, kuriame tarybiniais metais veikė įvairios Tryškių tarybinio ūkio įstaigos, taip pat atrodė liūdnai.“ – toliau pasakoja Šulcas – „Kai tik įsigijome pastatą ir pradėjome tvarkytis, vos ne savaime nukrito dabartinių gyvenamųjų patalpų („Road Bears MC“ klubhauzą, sąlyginai, galima suskirstyti į tris sritis – gyvenamosios patalpos, centrinė salė ir dirbtuvės) antro aukšto perdanga.

Tryskiai 29 Custom

Laimei, visi spėjome pabėgti ir niekas nenukentėjo. Suprasdami, kad pastatas – istorinis, atkurti sugriuvusią dalį ėmėmės ypač kruopščiai. Net perdangos sijos yra tokio pat storio, kaip ir senosios.“

Tryskiai 26 Custom

Reikia pripažinti, kad restauracija vyrams pavyko puikiai – gyvenamosios erdvės sužibo naujomis spalvomis. Tradiciškai jose randame barą, salę susitikimams ir šventėms, sienas puošia klubo simbolika ir klubo vėliava.

Tryskiai 24 Custom

Taip pat čia kabo klubo gauti apdovanojimai ir dovanėlės. Baikeriai pasidžiaugė, kad dovanėlių gauna ne tik per šventes. Klubo draugė Lisiona iš Vilniaus padovanojo...  pliušinį meškiuką, apvilktą marškinėliais su klubo spalvomis. Dar vieno meškiuko vyrai sulaukė iš Klaipėdos.

Tryskiai 30 Custom

Klubhauze galima rasti ir daugiau įdomių dalių. „Road Bears MC“ karts nuo karto Tryškiuose organizuoja šventę, gavusią „Tryškių Bike Fiesta“ pavadinimą. Vienas pagrindinių šios šventės akcentų – motociklo aukojimas, kai ant laužo supleška kokia senutė „Jawa“. Kaip ir būtų gaila tų motociklų, kurių daugumas dar paprastai būna ir važiuojantys, bet tradicija yra tradicija. Kita vertus, po kiekvieno aukojimo į klubhauzą parnešama kažkuri paaukoto motociklo dalis ir tai tampa savotišku dekoratyviniu elementu.

Tryskiai 35 Custom

Vienas tokių puošia įėjimą į klubhauzą, kita ilsisi ant krosnies kartu su kitais klubo trofėjais.

Tryskiai 37 Custom

Beje, vyrai klubhauzo papuošimui akcentus ne tik renka, bet ir kuria juos patys. Tarkim virš baro pakabintas praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio didžiulis, 6 cilindrų variklis. Pasak Šulco, variklį jie rado pas vieną kaimo meistriuką, tik deja, jau išardytą. Jeigu sėkmė būtų nusišypsojusi kiek anksčiau, tikėtina šiandien variklis ne tik gražiai atrodytų, bet ir gerai veiktų.

Tryskiai 23 Custom

Barą apšviečia iš seno motociklo rato pagaminta liustra – įdomus sprendimas ir mintis, kaip galima panaudoti senas padangas.

Greta krosnies stovi iš seno sankabos disko ir amortizatoriaus pagamintas krosnies įrankių laikiklis.

Tryskiai 27 Custom

Drabužiai kabinami ant pačių rankomis sumeistrautos, stūmokliais, žvakėmis ir grandinėmis papuoštos kabyklos.

Tryskiai 28 Custom

Eilinį kart lankydamasis klubhauze įsitikinu, kad darbščių ir nagingų žmonių Lietuvoje netrūksta, tačiau apie juos per mažai kalbama ir jie per mažai žinomi mūsų visuomenei, kuriai vis dažniau brukami įvairūs paradai ir savotiški žmogeliukai. Gaila.

Tryskiai 22 Custom

Antrame gyvenamųjų patalpų aukšte buvo įkurtos poilsio patalpos. Palyginus su pirmuoju, antras aukštas ne toks įspūdingas, tačiau irgi smagus. Jame kabo tarybinės epochos palikimas – informacinis stendas apie apsisaugojimo priemones.

Tryskiai 31 Custom

Vieno iš miegamojo duris puošia linksmas, apie darbus informuojantis, ženklas. Akivaizdu, kad svetingiems klubhauzo šeimininkams nesvetimas ir humoro jausmas.

Tryskiai 33 Custom

Gyvenamosios patalpos būtų maždaug tokios, tačiau tai – tik trečdalis klubui priklausančių erdvių. Prie gyvenamųjų patalpų prisišliejusi didžioji salė – vieta, kur šiltuoju metų laiku vyksta pagrindinės klubo šventės ir susibėgimai.

Tryskiai 1 Custom

Salėje, kaip ir priklauso, yra suformuota scena, ant galinės sienos puikuojasi klubo herbas, kampe taikiai snaudžia legendinė klubo prezidento Bokšto „emkė“

Tryskiai 5 Custom

(apie tai tikiuosi papasakoti plačiau), o kampe stūkso medžio kamienas su įaugusiu geležiniu senovinės transporto priemonės ratu... 

Tryskiai 6 Custom

Rūpindamiesi pastatu vyrai stengėsi išsaugoti jo autentiškumą, todėl visos sijos ir perdangos čia – senovinės, durys su masyvia, įspūdingu raktu rakinama spyna – irgi iš senųjų laikų.

Tryskiai 4 Custom

Trečios, ir bene didžiausios klubhauzo patalpos – dirbtuvės. Iš pirmo žvilgsnio jos primena didžiulį atsarginių dalių sandėlį. Ir tai suprantama, nes atsarginių dalių reikia daug ir visokių, o čia, Tryškiuose, jų kiekis dažniausiai matuojamas... bulvių maišais.

Tryskiai 7 Custom

Bent jau toks įspūdis susidaro pasiklausius vyrų kalbų apie motociklų remontą. Kita vertus, svarbiau ne mato vienetai, o padarytas darbas. Kai lankiausi Tryškiuose, dirbtuvėse stovėjo klubo nario Vaidoto antram gyvenimui prikeltas ir išblizgintas „Iž“ motociklas su lopšiu.

Tryskiai 18 Custom

Gretimoje patalpoje savo eilės laukė du senoviniai automobiliai.

Tryskiai 16 Custom

Tikėtina, kad iš visų, vyrų savo rankomis surinktų motociklų ar antram gyvenimui prikeltų automobilių išeitų nemaža paroda. Deja, visų jų tikrai nepavyks surinkti, tačiau apie vieną kitą „Road Bears MC“ meistrų projektą visgi tikiuosi papasakoti.

Virš dirbtuvių prasideda didžiausia ir dar mažiausiai įsisavinta erdvė – palėpė.

Tryskiai 15 Custom

Šiuo metu ji atlieka sandėliuko funkcijas, tačiau turint laiko ir lėšų, čia, išsaugant senąsias, autentiškas konstrukcijas, galima įrengti bet ką, pradedant iškilminga pokylių sale, baigiant krepšinio aikštele. Arba ir tą, ir tą, nes vietos palėpėje labai ir labai daug.

Tryskiai 13 Custom

Galbūt taip kada nors ir bus, o kol kas palėpėje saugiai ilsisi seni motociklai ir lopšiai.

Tryskiai 10 Custom

Rymo paskutinės paaukotos „Jawos“ griaučiai.

Tryskiai 12 Custom

Oiškilmingas užrašas skelbia, kad atvykome į „Tryškių tarybinį ūkį“.

Tryskiai 14 Custom

Aišku, kad tokių erdvių, kurias šiuo metu turi „Road Bears MC“ klubas įsisavinimui reikia ne tik noro, bet ir laiko bei lėšų, nes tvarkyti ir restauruoti reikia istorinį pastatą, kuriam keliami ypatingai reikalavimai.

Tryskiai 25 Custom

Tad norisi viso to vyrams ir palinkėti, nes jų senas svirnas keliasi antram gyvenimui, o šalia esančios arklidės nenumaldomai grimzta užmarštin...

Už svetingą priėmimą dėkui „Road Bears MC“

Tekstas ir nuotraukos V. Misevičiaus

Prim.lt