Auto
Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Patarimai pradedantiems vairuotojams

Vairavimo mokyklos gali suteikti būsimiems vairuotojams tiek
Nuotraukos

Vairavimo mokyklos gali suteikti būsimiems vairuotojams tiek teorinių, tiek ir praktinių žinių, tačiau, dažniausiai, šito būna maža. Tinkamai parengti tam, kas „lapu“ papuošto automobilio savininko laukia gatvėje jos negali parengti. Net ir atrodytų, idealiausias instruktorius, idealus būna tik tol, kol sėdi šalia ir kontroliuoja mokinį. Instruktoriui išlipus prasideda visai kitoks važiavimas ir realios vairavimo patirties kiekvienas vairuotojas įgauna tik išvažiavęs į „betonines džiungles“. Tikimės, kad mūsų parengti patarimai padės įveikti tą pirmąjį jaudulį ir lengviau pritaikyti turimas žinias praktikoje.

Pirma taisyklė pradedančiajam vairuotojui – abejoji, nelysk. Abejoji ar spėsi pasukti? Sustok ir ramiai palauk, kol būsi 100 proc. įsitikinęs, kad manevras pavyks. Vargina užkimštos sankryžos piko valandomis? Išvažiuok anksčiau arba rinkis kitą maršrutą. Abejoji ar išvis sugebėsi vairuoti? Tokiu atveju padėk pažymėjimą į stalčių ir ramiai važinėk autobusais. O visa kita yra pataisoma.

Neskubėk. Net jei kažkas už nugaros įkyriai pypsi, neskubėk ir nesimėtyk. Manevrus atlik tik tada, kai būsi visiškai įsitikinęs, kad tai – saugu. Visa kita palauks. Nepamiršk, kad kadaise visi tokiais buvo – abejojo, bijojo ir klysdavo.

Įprask galvoti ne tik apie save, bet ir apie aplinkinius vairuotojus. Pradžia – parkavimo aikštelė. Ar taip palikdamas automobilį aš netrukdau kitiems? (deja, apie tai negalvoja ir daugiau važinėjantys). Pabaiga – manevrai. Ar aš netrukdau kitiems eismo dalyviams? Nepavyko iškart tinkamai pastatyti automobilio? Tai ne priežastis palikti jį stovintį skersai. Pabandykite antrą kartą, trečią arba pavažiuokite ten, kur daugiau erdvės.

Stabdyti pradėk iš anksto ir iš anksto apie tai informuok važiuojančius iš paskos. Net jei stabdai varikliu, paspausk Stop signalą. Lengvas prisilietimas prie stabdžių paminos informuoja kitus eismo dalyvius apie tavo ketinimą. Jeigu per vėlai apie tai praneši, galbūt iškart už nugaros esančio automobilio vairuotojas ir spės sureaguoti, tačiau jei nespės važiuojantis už jo? Pagalvok.

Posūkius įjunk ne sukdamas, o dar prieš posūkį, taip praneši kitiems apie savo planus.

Jeigu reikia persirikiuoti ir niekas nepraleidžia, atidarykite langą ir paprašykite gestu arba žvilgsniu praleisti. 99 proc. atvejų iškart kas nors įleis, o pats nepamiršk padėkoti.

Bandykit prognozuoti situaciją aplink save. Tarkim, priešais, dešinėje pusėje, stovi dešinį posūkį įjungęs automobilis. Važiuoji antra eile, tačiau pirmoje, tau po dešine, važiuoja kitas automobilis. Būk pasirengęs, kad jo vairuotojas, užuot stabtelėjęs, staigiai padidins greitį ir šoks į tavo eilę.

Atmink apie savo veidrodėlių „akląsias zonas“. Ten gali būti kitas automobilis, tad prieš manevruodamas įprask apsidairyti.

Pagrindinis – galinio vaizdo veidrodėlis. Įprask stebėti jį ir matyti kas vyksta aplink automobilį. Mestelti žvilgsnį į jį bus greičiau ir paprasčiau, negu žvalgytis į šoninius veidrodėlius.

Esant prastam orui pasirūpink automobilio stiklais ir veidrodžiais. Kuo jie švaresnis, tuo geriau jausiesi važiuodamas.

Įprask prieš kelionę apžiūrėti automobilį. Ar visi ratai tinkamai pripūsti? Ar kur nesisunkia skysčiai? Tai apsaugos nuo papildomų rūpesčių pakeliui.

Automobilių sraute reikia judėti srauto greičiu. Jeigu važiuoji lėčiau, verčiate važiuojančius iš paskos mažinti greitį arba manevruoti. Nereikalingi manevrai sukuria avarines situacijas.

Jeigu kelyje – trys eismo juostos, judėk vidurine. Kairėje juostoje tektų persigrupuoti dėl sukančių į kairę, dešinėje – stabčioti dėl stojančio transporto. Vidurinėje juostoje sumažėja manevrų būtinybė.

Kelių eismo juosto kelyje įprask sukti iš kraštinės juostos. Ir jums bus paprasčiau, ir nekelsite pavojaus kitiems. Jokiu būdu nešokinėkite tarp juostų.

Sustojęs sankryžoje prieš posūkį ratus laikykite tiesiai – jeigu kažkas atsitrenks į jus iš galo, automobilio neišmes į priešpriešinę eismo juostą.

Neskubėk judėti ir degant žaliam šviesoforo signalui. Atmink, kad pas mus daugėja mėgėjų lakstyti ne tik degant geltonam, bet ir raudonam šviesoforo signalui.

Iki priekyje važiuojančio automobilio visada išlaikyk saugų atstumą. Kuo didesnis greitis, tuo didesnis atstumas.

„Žalias lapas“ ne tik būtina, bet ir naudinga. Klysti, jei galvoji, kad dėl to kiti žiūrės į tave skersai. „Ereliai“ keliuose nepaiso visų vairuotojų, o normalūs žinos, kad greta jų juda nepatyręs vairuotojas.

Jeigu kiti mirksi žibintais į galą, vadinasi, kažkas ne taip. Vėliau galėsi ramiai išstudijuoti situaciją, o dabar, neskubant, nesimėtant, ramiai priimk teisingą sprendimą. Dažniausiai jis būna – duok durniui kelią.

Avarinis komplektas taip pat ne tik privalomas, bet ir labai naudingas. Įsitikinkite, kad turite pripūstą atsarginį ratą, turite raktą ir domkratą. Avarinio sustojimo ženklas, lynas, vaistinėlė ir gesintuvas taip pat būtini. Kaip ir pirštinės, žibintuvėlis ir butelius su vandeniu. Jeigu vieną kartą visą tai susidėsite į bagažinę, jausitės ramiai ilgus metus. Juk maža kada kam ko gali prireikti.

Įprask stebėti šalikeles ir šaligatvius. Bet kurią akimirką iš ten gali pasirodyti pėsčiasis ir jei jo nematai dabar, tai dar nereiškia, kad jo ten nėra. Tas pats taikytina gatvėms, kur žmonės kerta jas kur tik užsimanę. Būk tam pasirengęs ir neviršyki greičio. Jeigu priešais sustojo autobusas, tai pat mažink greitį – iš jo išlipę keleiviai, greičiausiai, maus per gatvę nepaisydami jokių ženklų. Ypatingai atsargus būk prie mokyklų, žaidimo aikštelių ir vaikų darželių. Ženklas – „Atsargiai vaikai“ – sugalvotas ne šiaip sau.

 

Paruošta pagal užsienio spaudą

Prim.lt