Auto
Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Nuovargis – priešas kelyje

Mieguistas žmogus kelyje sunkiau orientuojasi, sutrumpėja jo reakcijos laikas, sumažėja regos laukas, sunkiau priima sprendimus atsiradus kliūčiai kelyje.
Nuotraukos

Mieguistas žmogus kelyje sunkiau orientuojasi, sutrumpėja jo reakcijos laikas, sumažėja regos laukas, sunkiau priima sprendimus atsiradus kliūčiai kelyje. Gydytojai nuogąstauja, kad nelaimingi atsitikimai dėl mieguistumo yra sunkiau ir įvertinami, tačiau įvykiai keliuose gana aiškiai atspindi socialinę žalą.
 

Mieguistumas tampa autoavarijų priežastimi

Mieguistumas neretai yra įvardijamas autoavarijų priežastimi. Nors avarijų Europos automagistraliniuose keliuose mažėja, tačiau skaičius susijusių įvykių su mieguistumu didėja: 1 mirtinas autoįvykis iš 3 keliuose yra susijęs su mieguistumu. Tuo tarpu 1 iš 6 susijęs su alkoholiu ir 1 iš 10 su dideliu greičiu.

Apie 5 procentai tolimųjų reisų vairuotojų yra patyrę pavojingas situacijas, kai per plauką išvengė avarijos dėl mieguistumo. Tai sudaro apie 1,5 milijono vairuotojų kiekvienais metais.
Mieguistumas dažnam jaunam žmogui tampa kasdienybe, nes jis nepakankamai miega savaitės bėgyje ir jo miego trukmė dirbtinai sutrumpėja dėl skiriamo kelionei laiko į darbą, dėl dažnų naktinių darbo valandų, dėl naudojimosi vėlyvu laiku informacijos priemonėmis. Tai turi įtakos ir mokymuisi mokyklose - blogėja informacijos įsisavinimas.

Daugelis nuovargio ir mieguistumo nelaiko rimtu negalavimu. Atsiradusius požymius įvardija pavasariniu vitaminų trūkumu, prastu praėjusios nakties miegu, atsiradusia įtampa dėl streso ar dėl prastos savijautos. Tačiau į šiuos mieguistumo negalavimus nereikėtų numoti ranka, sako gydytojai, nes mieguistumas sukelia ne tik avarinius įvykius, trikdo darbingumą, bet ir žmogus gali kelti sau grėsmę net namuose, kai yra per daug išsiblaškęs. Mieguistumas gali būti ir ligos požymis. Mieguisti žmonės neretai serga miego apnėja, narkolepsija ir kitomis ligomis. Tie, kurie vartoja psichotropinius vaistus, taip pat gali jausti mieguistumą.
 

Autoavarijų daugiau patiriama anksti ryte

Faktai apie autoavarijų priežastis nurodo jų dažnumą vairuojant anksti ryte. Apie 4-5 valandą ryto ir ypač dažnai ne magistraliniuose keliuose, kur eismas neintensyvus, atsiranda miego pavojus išvargusiam vairuotojui. Buvo atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, jog jaunų žmonių tarpe užmigimai prie vairo pasitaiko dažniausiai 16-30 metų, kiek rečiau 30-50 metų amžiaus grupėje ir žymiai mažesnis asmenims, kuriems per 50 metų.

Iš apklausos duomenų paaiškėjo, jog jauni asmenys išnaudoja savo miego laiką veiklai, trumpina jį dėl naktinio bendravimo, darbo, internetinių ryšių. Sukauptas nuovargis padidina užmigimo kelyje pavojų dėl daugelio priežasčių: nejaučia miego, yra optimistiški, nekritiški, vairuojant stebi kelią lyg vaizdą televizijoje be atsakingumo, gali patirti net klaidingus vaizdinius - haliucinacijas. Net menkiausias alkoholio kiekis dar labiau blogina situacijos suvokimą. Po avarijos tokie asmenys sako, kad nežino, kas įvyko, nes jų atmintis buvusiam įvykiui dėl nuovargio išnyksta.
 

Tolimųjų reisų vairuotojai – neišsimiegoję ir pervargę

Kita pavojinga vairuotojų grupė keliuose yra tolimųjų reisų vairuotojai. Dėl miego trūkumo ir blogo maitinimosi režimo šie asmenys yra nutukę, dažnai skundžiasi kvėpavimo sutrikimais miego metu. Apie 50 procentų tolimųjų reisų vairuotojų yra kamuojami miego apnėjos. Įprastinių sveikatos patikrinimų metu dažniausiai nenustatomi kvėpavimo sutrikimai miego metu, dėl kurių sutrinka deguonies įsisavinimas ir atsiranda nuovargio jausmas. Tokie asmenys nori pogulio dieną, popietiniame laike ir ypač sustiprėja noras prigulti pavalgius. Nuo tolimųjų reisų vairuotojų darbo mažai atsilieka ir pamaininis darbas, kuris ne mažiau vargina žmogų. Šie asmenys mieste sudaro avarines situacijas vairuodami anksti ryte po visos paros darbo. Jie sunkiai gali įvertinti savo mieguistumo laipsnį, teigia esantys žvalūs, bet dažnai patiria eismo įvykius.

Prailgintos darbo dienos valandos ir nuolat sutrumpinamo miego režimas gali būti pražūtingi prie vairo, todėl specialistai rekomenduoja daryti pertraukas darbe ir gerbti savo miegą, o pajutus nuovargį, varginantį snaudulį dienos metu ar neaiškios kilmės blogą nakties miegą kreiptis į gydytoją.

Lina ABROMAVIČIENĖ

www.snaujienos.lt