Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Atgimė ekologiškos Mažosios Lietuvos arbatos

Arbatų kokybę geriausiai atspindi ekologiškos produkcijos ženklas.
Nuotraukos

Indiška arbata. Japoniška arbata. Arbata iš Kinijos. Tokias arbatas žinome beveik visi, bet ar kada susimąstėte apie tai, kad ir iš mūsų krašte sutinkamų augalų galima pagaminti puikias, sveikatą stiprinančias arbatas? Juolab, kad mūsų senoliai, nežinodami nei apie indijas, nei apie kinijas, tokias arbatas gėrė ne vieną amžių. Plačiau apie šias tautiškas arbatas mums pasakoja Vilkyškių bendruomenės atstovas Bartas Giedraitis

Kaip kilo idėja gaminti tokias žolines arbatas?

Prieš keturis metus Vilkyškių bendruomenėje vyko sveikos gyvensenos mokymai. Dalyvavo Virgilijus Skirkevičius ir Janina Danielienė. Mokymų metu žolininkai, sveikos gyvensenos propaguotojai kartu su vietos gyventojais mokėsi kaip atpažinti pievose augančius augalus ir juos rinkti. Būtent tų mokymų metu ir gimė idėja ruošti arbatas. Virgilijus Skirkevičius paragino imtis šios veiklos, nes Vilkyškių apylinkėse auga labai daug įvairių augalų, gamta švari, nes žemės nėra tinkamos intensyviam žemės ūkiui.

Prie šitos veiklos „įsukimo“ nemažai prisidėjo ir Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai, kurių sukurtoje džiovykloje yra džiovinamos vaistažolės.

Galima sakyti, kad tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku susitiko įvairių sričių atstovai ir taip prasidėjo veikla, kuri dabar jungia daugiau negu šešias kaimo bendruomenes. Tai yra socialinis kaimo bendruomenės verslas, orientuotas į vietos gyventojų užimtumą.

Arbatų receptai – sugalvoti naujai ar ištraukti iš archyvų?

Visos receptūros yra sudarytos vaistininko ir žolininko Virgilijaus Skirkevičiaus. Receptūros yra labai svarbios, norint, kad žolelių arbatos būtų gero skonio ir žinoma turėtų gydomąsias savybes.

Ar Lietuvoje ir Mažojoje Lietuvoje tokios arbatos tikrai buvo geriamos?

Taip, nuo seno yra žinoma, kad Mažojoje Lietuvoje žolelių arbatos buvo labai populiarios. Taip pat buvo geriama ir kafija, atkeliavusi berods iš Vokietijos.

Lietuvos augalai – jų užtenka sveikoms arbatoms?

Vilkyškių bendruomenės arbatoms vietinės žaliavos yra per akis. Naudojamos tik vietoje augančios žolelės, kurių užtektų ir dar kelioms bendruomenėms. Kiek žinau nemažai žolelių arbatų gamintojų, ypač didieji, žaliavą importuoja, nemažai žaliavos atkeliauja iš Lenkijos. Tai greičiausiai lemia kaina. Tačiau mes džiaugiamės, kad turime pakankamai savo žolelių ir esame užtikrinti jų kokybę. Plotai iš kurių yra renkama laukinė augmenija yra sertifikuoti Ekoagros.

Kiek žmonės nusimano apie tai, kas auga mūsų miškuose ir pievose?

Vilkyškiuose ir aplinkiniuose kaimeliuose vietos gyventojai yra tikrai žinantys kas auga ir kas nuo ko padeda. Manau, kad Lietuvoje visi gyventojai yra kol kas daugiau ar mažiau susiję su kaimiškomis vietovėmis ir pasirenka patys sau reikalingų žolelių. Taigi, žolelių arbata – nors ir sveikas, bet su rimta konkurencija rinkoje susiduriantis produktas.

Kokios teigiamos šių augalų savybės? Panašu, kad mūsų tautiečiai jas primiršo?

Nepasakyčiau, kad tautiečiai yra pamiršę augalų savybes. Daugelis puikiai žino nuo ko padeda liepžiedžiai, aviečių ūgliai, dilgelės lapai ar čiobreliai. Visgi kuomet yra pristatomos mūsų arbatų receptūros, jų sudėtys jie nustemba, kadangi sužino daug negirdėtų ir atrodo paprastų dalykų. Vienas iš pavyzdžių yra mūsų arbata „Kačiukai“, kurioje yra blindžių žiedai (pavasariniai kačiukai). Jie mažina temperatūrą, skystina kraują.

Ar galima panašias arbatas pasiruošti patiems?

Žinoma, kad galima pačiam pasirinkti vienokių ar kitokių žolelių. Tačiau daryti mišinius yra sudėtinga. Reikia žinoti kas su kuo dera ir svarbiausia proporcijas. Dar vienas veiksnys leidžiantis teigti, kad mūsų gaminamos žolelių arbatos yra geros kokybės, tai džiovykla. kurioje išdžiovintos žolelės išlaiko visas gerąsias savybes.

Žolelės – jų tikrai užtenka sveikam ir ilgam gyvenimui?

Svarbiausia yra tikėti. Tikėjimas juk daro stebuklus. Žinau tikrai ne vieną atvejį, kuomet žmogus atsisakęs cheminių vaistų ir pradėjęs kitaip žiūrėti į vaistažoles pasveiko. Kalbu apie dideles ir rimtas ligas. Manyčiau nuolatos stebint savo kūną, sveikai gyvenant ir nenusigręžiant nuo gamtos cheminių vaistų neteks vartoti.

Tautinio paveldo ženklas – pripažinimas, kalbantis pats už save?

Tautinio paveldo ženklas leidžia mums teigti, kad mūsų arbatos yra tikrai tradicinės, kilusios iš Mažosios Lietuvos ir atspindinčios šio krašto kultūrą. Be šio ženklo turime ir Rambyno regioninio parko produkto ženklą, kuris informuoja pirkėjus, kad tai būdingas produktas Mažajai Lietuvai.

Mūsų gaminamų arbatų kokybę geriausiai atspindi ekologiškos produkcijos ženklas. Tai ženklas, kuris suteikia ir konkurencingumą, ir atpažįstamumą. Šiuo ženklu pažymėta produkcija iš ties yra geros ir aukštos kokybės.

 

Dėkui už pokalbį

 

Kalbėjosi Vidmantas Misevičius

Prim.lt