Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Atsikelti ryte tampa sunkiausia misija? Tai – organizmo ženklas jums

Jei atsikelti ryte ypač sudėtinga ir net po nakties miego jaučiatės pavargę, tai ženklas – kad organizmui reikia pokyčių.
Nuotraukos

2018.02.23.

Jei atsikelti ryte ypač sudėtinga ir net po nakties miego jaučiatės pavargę, tai ženklas – kad organizmui reikia pokyčių. Daugelis žmonių, ypač žiemos sezonu, skundžiasi ne tik prasta miego kokybe, bet ir itin sunkiu pabudimu ryte. Pasak sveikatos specialistų, įtakos tam gali turėti fizinis ar emocinis pervargimas, nusilpęs imunitetas, miego režimo nesilaikymas. Rytinis nuovargis gali būti ir rimtesnių ligų priežastimi.

Gydytojas Rimgaudas Vincevičius teigia, kad apie miegą kiekvienas mūsų turime žinoti du svarbiausius dalykus: kiek laiko miegame ir kada einame miegoti.

„Yra tam tikri fiziologiniai dalykai, kurie lemia mūsų miego kokybę ir tai, kaip mes keliamės ryte. Jeigu norime gerai išsimiegoti, turime miegoti 7-8 valandas, prieš miegą nepersivalgyti ir nevartoti tonizuojančių gėrimų“, – pabrėžia gydytojas. Pasak R. Vincevičiaus, labai dažnai mūsų miegas priklauso ir nuo to, kaip mes praleidome dieną. Miego kokybę paveikia dienos metu patirtas stresas ir įtampa, tai, su kokiomis mintimis atsigulėme miegoti.

Stebėti miego ritmą

Geriausias laikas miegui yra nuo 10 val. vakaro iki 6 ryto arba nuo 11 val. vakaro iki 7 ryto, tačiau kai kuriems žmonėms ir 7-8 valandų miego per parą tiesiog nepakanka, kad jie kokybiškai pailsėtų. Jei, net išmiegojus 8 valandas, ryte jaučiamas nuovargis ir sunku atsikelti, gydytojas pataria paanalizuoti, kokiu laiku einate miegoti ir kada keliatės, ar prabundate naktį, kaip greitai užmiegate atsigulę į lovą.

„Labai dažnai nuovargis yra painiojamas su dieniniu mieguistumu. Dieninis mieguistumas – apsnūdimas, budrumo sumažėjimas ar nuolatinis norėjimas miegoti, o nuovargis – išsekimas, silpnumas ar išsekusi energija. Svarbu išsiaiškinti, kokie dar simptomai lydi, kada buvo daryti laboratoriniai tyrimai, pavyzdžiui, kraujo tyrimas, kaip jaučiatės dienos metu ir vakare, koks yra dienos darbų krūvis, ar yra fizinis aktyvumas dienos metu“, – sako R. Vincevičius. Jei nuovargis ryte vargina ilgai ir miego ritmas padėties neišsprendžia, jis pataria nelaukti ir pasitarti su savo gydytoju.

Oras, vaistai ir kompiuteriai

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė antrina, kad rytinio nuovargio priežastimi gali būti labai didelis fizinis ar emocinis pervargimas, bendras organizmo išsekimas, kai žmogus jau nebegali normaliai užmigti, giliai miegoti, atsipalaiduoti, tuomet ryte jis atsikelia nepailsėjęs, irzlus. Pasak farmacininkės, rytais sunkiai keliasi ir tie, kurie miegoti eina ne tuo pačiu metu.

„Pas kiekvieną žmogų apie 11-13 gyvenimo metus susiformuoja individualus miego ciklas, kuris išlieka iki 65-70 metų. Nesilaikant tinkamo režimo, atsiranda miego kokybės problemų ir sunkumų nubusti ryte. Tuomet žmogui sunku susikaupti dieną, padidėja jo dirglumas ir sulėtėja reakcija“,– teigia E. Ramaškienė.

Farmacijos specialistė rekomenduoja bent 1 valandą prieš miegą nedirbti kompiuteriu, nežiūrėti įtempto siužeto filmų ir neskaityti literatūros, kuri sukeltų neigiamas emocijas. Jei vartojate vaistus, verta patikrinti, ar jie nesukelia mieguistumo.

„Yra net keletas vaistų grupių, kurie turi tam įtakos. Tai psichotropiniai, migdomieji, antipsichotiniai, antidepresantai, miorelaksantai, antihistamininiai ir kai kurie analgetikai, kurie sukelia mieguistumą“, – detalizuoja vaistininkė.

Jei negalite užmigti, vietoj stiprių vaistų, „Eurovaistinės“ atstovė vakare rekomenduoja gerti lengvai raminančias ir atpalaiduojančias arbatas. Taip pat prieš miegą patariama trumpai pasivaikščioti gryname ore, nepersivalgyti ir išvėdinti kambarį. Idealiausia temperatūra miegui – 18-20 laipsnių.

Kad rytas būtų žvalus:

  • Laikykitės individualaus miego ir būdravimo režimo;
  • Sportuokite, subalansuotai ir sveikai maitinkitės;
  • Stiprinkite nervų sistemą ir organizmą B ir D grupės vitaminais;
  • Valdykite stresą ir įsiklausykite, ką sako jūsų organizmas. Jei problema nedingsta, kreipkitės į gydytoją.