Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Eteriniai aliejai - gyvoji substancija

Eteriniai aliejai yra natūralūs, labai lakūs, sudėtingos struktūros cheminių komponentų junginiai, išgauti iš aromatinių augalų distiliacijos būdu
Nuotraukos

Augalo aromato pagrindą sudaro jame esančios aliejingos, lakios medžiagos. Šios medžiagos kaupiasi specialiuose augalo organuose, todėl eteriniai aliejai gali būti išgaunami iš skirtingų augalo dalių: iš lapų (pvz. eukaliptų), iš šakelių ir uogų (pvz. kadagio), iš žievės (pvz. cinamono), iš medienos (pvz. sandalmedžio), iš šaknų (pvz. imbierų), iš žiedų (pvz. rožių), iš augalo paviršiaus (pvz. citrinų) ir vaisių (pvz. juodųjų pipirų). 

Natūralios aromatinės esencijos, susidarančios augale natūraliai, eteriniais aliejais virsta tik distiliacijos ar ekspresijos (šaltojo spaudimo) būdu.  Tai svarbu suprasti, nes eteriniai aliejai yra pagrindinės veikliosios medžiagos, naudojamos aromaterapijoje, todėl privalo būti tikros, natūralios ir saugios.

Kiti aliejai gali būti išgaunami naudojant solventus ar kitus cheminius tirpiklius. Todėl tokios medžiagos netinkamos  kūdikių ir vaikų aromaterapijoje.

Eterinių aliejų naudojimas

Eteriniai aliejai yra pagrindinė aromaterapijos medžiaga, kuri gali būti naudojama įvairiais metodais. V.A.Worwood išskiria tokius eterinių aliejų naudojimo metodus:

·         Kūno (kvepalai, inhaliacija, masažas, medžiaginės nosinaitės su eteriniais aliejais uostymas).

·         Vandens ( vonia, dušas, bide, džiakuzi, sauna, rankų, kojų vonelės).

·         Kambario (žvakės, difuzoriai, „aromalempos“,  lempos žiedas, radiatoriai, kambario purškimas, medienos deginimas).

Kiti aromaterapeutai, kaip vieną iš vartojimo metodų, išskiria eterinių aliejų vartojimą į vidų (t.y. eteriniai aliejai gali būti geriami, tačiau tai yra diskutuotinas klausimas ir tai daryti be specialisto nurodymų-nerekomenduojama). Dabar ypač populiaru yra eterinius aliejus naudoti kosmetikos priemonėse.

Daugelio metų patirtis ir naujausi moksliniai tyrimai parodė, kad eteriniai aliejai gali būti naudojami terapiškai, siekiant pagerinti organizmo būklę, taip pat savo malonumui ir emociniam atsipalaidavimui.

Masažas

Masažo metu gryni eteriniai aliejai nėra naudojami.  Jie turi būti skiedžiami. Norėdami tai padaryti, įlašinkite iki 5 lašų eterinio aliejaus arba aliejų į 10ml (vienas valgomasis šaukštas) bazinio aliejaus (pvz. sezamų, saldžiųjų migdolų ar kt.).

Inhaliacijos

Šiam procesui labiausiai tinka elektriniai difuzoriai. Jie greitai paskleidžia eterinių aliejų molekules patalpoje. Jeigu tokio aparto neturite arba jis per brangus, galimas ir paprastesnis variantas: užlašinti lašą eterinio aliejaus ant pagalvės (poilsio metu) arba ant nosinaitės (dienos metu) ir keletą kartų per dieną įkvėpkite aliejaus garų.

Garinimas

Patalpų prisotinimui eteriniais aliejais dažniausiai naudojamos „aromalempos“.  Jos gali būti elektrinės arba tradiciškai naudojamos su žvake.  Eterinius aliejus pilkite į „aromalempos“ dubenėlį, prieš tai į jį įpylę vandens. Taip pat eterinius aliejus galima užlašinti ant medvilninio audeklo ir padėti ant radiatoriaus – tai pigus ir ganėtinai saugus garinimo būdas.

Vonioje, duše

Eteriniai aliejai gali būti naudojami ir vonioje ir duše. Prieš pilant į vonią arba įmasažuojant į odą duše, eterinius aliejus reikėtų sumaišyti su baze.  Tam puikiai tinka augaliniai aliejai: pvz. migdolų. Taip pat vonios procedūroms tinka druska, į kurią įlašinama pasirinkto eterinio aliejaus.

Pirtyje

Eteriniai aliejai jau nuo seno naudojami ir pirties ritualuose. Čia svarbu atkreipti dėmesį į eterinių aliejų gyvybingumą ir temperatūrą. Jeigu norite pirtyje jausti eterinių aliejų naudą, jokiu būdu nepilkite jų ant įkaitusių akmenų ir pan. Įlašinkite pasirinktų eterinių aliejų į vandens ar druskos dubenėlį ir suraskite pirtyje jam tinkamą vietą. Eteriniai aliejai ims garuoti ir jų molekulės pasklis visoje pirties patalpoje. Taip pat pirtyje galima atlikti įvairias grožio procedūras su eteriniais aliejais. Tai puikus odos valymas ir detoksikacija.

Eterinių aliejų saugaus naudojimo informacija

Prieš naudojant eterinius aliejus, prašome, šią informaciją atidžiai perskaityti, kad užtikrintumėte saugų jų naudojimą. Ši informacija parengta „BioEco“ pagal literatūroje dažniausiai nurodomas rekomendacijas.

Eterinius aliejus rekomenduojama naudoti tokiais kiekiais:

VONIA:  4-6 lašai į bazinį aliejų, druską, medų.. (vandenyje eteriniai aliejai netirpsta).

MASAŽAS: 4-6 lašai į 10 – 15 ml bazinio aliejaus ar losjono.

GARINTUVAS: 4-6 lašai, pagal garintuvo instrukcijas.

Vaikai iki 2 metų amžiaus

VONIA: 1-2 lašus į mažą kiekį bazinio aliejaus (pvz. saldžiųjų migdolų)

MASAŽAS: 1-2 lašus į 10 ml bazinio aliejaus.

Vaikai nuo 2 - 12 metų amžiaus

VONIA: 2-3 lašai į bazinį aliejų.

MASAŽAS: 2-4 lašai į 10 ml bazinio aliejaus ar losjono.

Neštumo laikotarpiu

Pirmus tris mėnesius nenaudoti jokių eterinių aliejų. Po 3-4 mėn. galima naudoti daugelį eterinių aliejų. Prieš naudojant, pasitarkite su specialistu.

Visais atvejais siūlome pasitarti su specialistu!

ISPĖJIMAS

  • Laikykite eterinius aliejus vaikams nepasiekiamoje vietoje.
  • Niekados nenuiminėkite ar kitaip nepažeiskite eterinių aliejų buteliuko lašintuvo;
  • Niekados netepkite gryno eterinio aliejaus tiesiai ant odos, nepasitarę su specialistu. Kai kurie aliejai turi fototoksinių savybių.
  • Niekados nevartokite eterinių aliejų į vidų, nepasitarę su specialistu.
  • Niekados nenaudokite didesnį kiekį eterinio aliejaus nei rekomenduojama: šiuo atveju mažiaus yra daugiau;
  • Eterinių aliejų savybės yra kur kas veiklesnės, nei augalo, iš kurio gautas tas aliejus.


PIRMOJI PAGALBA

  • Jeigu eterinis aliejus pateko į akis, valymui naudokite alyvuogių aliejų (arba kurį nors kitą bazinį aliejų). Užlašinkite jo ant vatos ir valykite akis. VANDUO NEGALI NUVALYTI ETERINIŲ ALIEJŲ!
  • Jeigu prarijote eterinio aliejaus, kreipkitės į medikus, nes kai kurie aliejai yra nuodingi, todėl galite sunkiai susirgti ir turėti liūdnas pasekmes.
  • Dėl alerginių reakcijų siūlome kreiptis į medikus.

Info