Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kaip išsirinkti veidrodinį fotoaparatą

Veidrodiniai skaitmeniniai fotoaparatai (sutrumpintai - DSLR) yra elitas
Nuotraukos

    Fotoaparatus galime suskirstyti į tris grupes – skaitmeninius, hibridinius ir veidrodinius skaitmeninius. Veidrodiniai skaitmeniniai fotoaparatai (sutrumpintai - DSLR) yra elitas. Jų valdymas sudėtingesnis, jie turi daugiau funkcijų, yra pakankamai dideli, sunkūs ir brangūs, tad labiau skirti ne šeimos švenčių įamžinimui, o meniniam fotografavimui. Žinoma, jei dydis ir kaina negąsdina, tuomet toks fotoaparatas yra tikrai geras sprendimas.

   Išsirinkti veidrodinį skaitmeninį fotoaparatą yra labai paprasta. Esmė tame, kad jie visi geri. Šiuo metu DSLR fotoaparatai pasiekė tokį lygį, jog bet kurio gamintojo fotoaparatas turės pakankamai funkcijų, pakankamai pikselių ir bus pakankamai geras. Tad viskas, ką galiu patarti renkantis veidrodinį skaitmeninį fotoaparatą – išsirink tokį, kurio gamintojas tau patinka labiausiai. Kiekvienas gamintojas turi savo specifiką tiek valdymo mygtukų išdėstyme, tiek meniu valdyme. Geriausiai yra palaikyti rankose ir išbandyti visų gamintojų fotoaparatus. Jei tokios galimybės neturi, tuomet tikiuosi, kad tau padės gamintojų palyginimo lentelė.

   Siekiant išlikti neutraliu gamintojų atžvilgiu, pagalbos paprašiau pas Miką Binkį, kuris fotografuoja nuo 1999 metų. Ieškodamas informacijos apie veidrodinius fotoaparatus radau šio fotografo svetainę, kurioje tikrai daug naudingos informacijos apie veidrodinio fotoaparato pasirinkimą. Tad pridedu nuorodą jį jo svetainę, kurioje rasi gamintojų palyginimo lentelę.

   Dar vienas svarbus dalykas apie veidrodinio skaitmeninio fotoaparato pasirinkimą yra jo priedų pasirinkimas. Žemiau rasi taip pat Miko Binkio parengtą lentelę apie priedų svarbą ir pasirinkimą.

 

Objektyvas

Būtinas. Nors šį priedą miniu straipsnyje dažnai, vis dar sulaukiu laiškų, kuriuose žmonės klausia ar neišeitų taupymo tikslais iš pradžių apsieiti ir be objektyvo. Gal ir išeitų, tačiau be jo fotoaparatas nedirbs - tai privaloma fotoaparato detalė. Beje, kompaktiniai fotoaparatai taip pat turi objektyvus, tik šie dažniausiai yra kur kas mažesni ir jų neįmanoma pakeisti. Tiesa, kokį objektyvą išsirinkti prie fotoaparato - atskiras (ir labai ilgas) klausimas.



Atminties
kortelė

Būtina. Tai dar vienas labai svarbus komponentas, be kurio jūsų fotoaparatas tiesiog neišsaugos nuotraukų. Atminties kortelės skiriasi tipu, talpa, greičiu ir gamintoju. Tipas - tai atminties kortelės formatas, kuris dažniausiai būna nurodytas fotoaparato instrukcijoje (įprasti tipai: SD(HC) ir CF). Talpa (žymima MB arba GB) susijusi su nuotraukų kiekiu, tilpsiančiu į fotoaparatą (4 GB - aukso viduriukas šiuolaikiniams aparatams). Greitis nusako įrašymo į kortelę ir nuskaitymo spartą (žymimas pvz. "133x" arba "Class "6"); ši vieta gan paini, tad netolimoje ateityje aprašysiu plačiau. Gamintojas, galima sakyti, nusako atminties kortelės patikimumą (vieni patikimiausių - Sandisk, Lexar).



Filtras
objektyvui

Pageidautinas. Pagrindinė priežastis pirkti filtrą - objektyvo apsauga. Kur kas lengviau pakeisti 50-100 Lt kainuojantį filtrą nei subraižytą priekinį objektyvo stiklą. Apsaugai geriausia naudoti UV arba Protective užrašais pažymėtus filtrus. Jei tai pirmasis jūsų aparatas arba nesate tikri ką perkate, jums TIKRAI nereikalingas visas filtrų rinkinys (neretai jį „įbruka“ pardavėjai; dažniausiai tai UV, Skylight ir poliarizacinis filtrai).



Foto kuprinė /
krepšys

Pageidautinas. Nors DSLR galima nešiotis bet kur, jį geriau patausoti. Specialus dėklas aparatui dažniausiai turi paminkštinimus (kritimo atveju) bei, priklausomai nuo dydžio, įvairių dėklų objektyvams, atminties kortelėms, baterijoms ir kitiems priedams. Krepšys, kuprinė ar dėklas - spręsti jums, išsirinkite patogiausią (geriausia pamėginti susidėti techniką tiesiog parduotuvėje). Pats teikiu prioritetą kuprinėms, nes krepšių atveju greitai paskausta petį.



Papildomas
akumuliatorius

Pageidautinas. Nėra nieko nemaloniau kaip vidury kokio nors renginio išsekęs akumuliatorius, kurį prieš išeidami pamiršote įkrauti. Kadangi įkrovimas užtrunka bent valandą, geriau atsargumo dėlei nešiotis antrą akumuliatorių. Jis taip pat labai vertingas ilgesnėse kelionėse.



Objektyvo
„pieštukas“

Pageidautinas. Tai apie 30 Lt kainuojantis storo pieštuko formos objektyvo valiklis (angl. lenspen). Vienoje jo pusėje yra šepetėlis, kitoje - švelnus valiklis. Nors ir ne pirmo būtinumo prekė, tačiau tai puikus įrankis tiek objektyvo, tiek filtrų valymui, kurį turėtų turėti kiekvienas fotografas.



Baterijų
laikiklis

Nebūtinas. Kai kuriems fotoaparatams galima įsigyti tokią gražiai prie fotoaparato apačios priglundančią „dėžutę“ (kartais vadinamą baterijų rankena), į kurią įsideda ne vienas, o du fotoaparato akumuliatoriai. Jos privalumai: pailgėja fotoaparato darbas, patogiau fotografuoti vertikaliai (papildomi mygtukai, geresnė ergonomika). Trūkumai: padidėja aparato dydis ir svoris, baterijų laikikliai nepigūs. Šį priedą geriausia pirkti kurį laiką jau pafotografavus, susipažinus geriau su fotoaparatu ir jo ergonomika. Galbūt nedidelė išimtis Canon xxxD (550D ir t.t.) serija - su baterijų laikikliu juos paimti į ranką pasidaro neįtikėtinai patogu.



Trikojis

Nebūtinas. Naudingas fotografuojant prasto apšvietimo sąlygomis ar naktį, tačiau daugeliui pradedančiųjų fotografų jis būna tik papildomas balastas, panaudojamas kartą ar kelis kartus per metus (geriau pasiskolinti / nuomotis). Be to, geras stovas kainuoja nemažai (o ir išsirinkti sunku); pigūs stovai dažnai mėgsta gesti (nepatvarios detalės), retai yra patogūs, nėra stabilūs. Tad geriausia stovo pirkimą atidėti vėlesniam laikui.



Blykstė

Nebūtina. Nors tai geras priedas, tačiau blykstės privalumai, mano nuomone, atsiskleidžia tik šiek tiek pažengus fotografijoje. Taip, aparatas lengviau fokusuos tamsoje ir galėsite apšviesti kiek tolimiau esančius objektus, bet jei jūsų tikslas yra gražios nuotraukos, geriau iš pradžių investuokite į žinias (pvz. fotografijos kursai ar knyga).

 

   Gera nuotrauka susideda iš trijų svarbiausių dalių:

  • Fotografuojančiojo.
  • Fotoaparato.
  • Objektyvo.

   Turint 2 pirmąsias šių trijų dalių, jau galima daryti neblogas nuotraukas. O jei bus noras eiti toliau, tuomet reikės jau investuoti į objektyvus, kurie kartais kainuoja brangiau už patį fotoaparatą. O dabar, tiesiog nusipirk tau labiausiai patinkantį standartinį veidrodinį fotoaparatą, kuris parduodamas kartu su objektyvu ir susidraugauk su juo. Vėliau jau bus galima investuoti į objektyvus, apie kuriuos skaityk kitame straipsnyje.


Info