Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kokios yra verslo dovanų tradicijos skirtingose pasaulio šalyse?

Skirtingose šalyse verslo etiketas skiriasi. Tai, kas vienur yra normalu ir priimtina, kitur gali būti laikoma didžiule nepagarba. Kad nepasiklystumėte klaidžiame verslo dovanų tradicijų pasaulyje, perskaitykite šį straipsnį ir viskas taps kur kas aiškiau.
Nuotraukos

2018.10.09.

Skirtingose šalyse verslo etiketas skiriasi. Tai, kas vienur yra normalu ir priimtina, kitur gali būti laikoma didžiule nepagarba. Kad nepasiklystumėte klaidžiame verslo dovanų tradicijų pasaulyje, perskaitykite šį straipsnį ir viskas taps kur kas aiškiau.

Anglija

Dovanų teikimas nėra įprasta britų verslo etiketo dalis, tačiau, žinoma, tai gerina verslo partnerių tarpusavio ryšius. Kai kurios organizacijos yra raginamos nepriimti jokių dovanų, o kai kurioms tai daryti draudžiama dėl teisinių priežasčių. Jeigu vis dėlto nusprendžiama ką nors dovanoti, dovana neturi būti per brangi, kad nebūtų laikoma kyšiu arba per pigi, kad gavėjas neįsižeistų.

Tiesą sakant, tinkamų dovanų sąrašas yra pakankamai platus: sveikinimo atvirukai, rašikliai, knygos, dienoraščiai, alkoholiniai gėrimai, gėlės, suvenyrai iš aplankytų šalių, kvietimai į kultūrinius renginius ir pan. Jeigu dovana įteikiama viešai, patartina nedelsiant ją atidaryti bei padėkoti teikėjui.

Dažnai Anglijoje dovanos teikiamos sėkmingai užbaigus derybas. Tokia proga dovanojamas auksas, sidabras, porcelianas. Labai svarbu atsižvelgti į dovanos tinkamumą bei gavėjo skonį.

Reikia pasakyti, jog britams neįprasta keistis verslo dovanomis per Kalėdas. Šia proga, norint padėkoti verslo partneriams, išsiunčiami sveikinimo atvirukai

Jeigu gavote kvietimą atvykti pietų ar į vakarėlį verslo partnerio namuose, turėtumėte atsinešti butelį vyno bei mažą dovanėlę: gėlių ar saldainių. Tik būkite atidūs rinkdamiesi gėles. Venkite dovanoti raudonas rožes, kurios reiškia romantiškus jausmus, baltas lelijas, reiškiančias sielvartą, gedulą, taigi tinkamas tik laidotuvėms.

Vokietija

Šioje šalyje mažos dovanėlės laikomos mandagumo ženklu, ypač susitinkant pirmą kartą. Didelės dovanos nėra įprastos, ypač prieš sudarant sandorį. Kitaip labai rizikuojate būti neteisingai suprasti. Vokietijoje neįprasta dovanoti net suvenyrus už svetingumą, pagalbą ir kt. Tačiau, nors tokių dovanėlių nesitikima, jos yra labai vertinamos.

Venkite dovanoti dideles dovanas privačiai. Kuo didesnė dovana, tuo daugiau oficialumo ir viešumo ji reikalauja.

Latvija

Pirmojo susitikimo metu verslo partneriai nesitiki dovanų, tačiau mažos dovanėlės yra visuotinai priimtos. Turėtumėte atnešti kažką mažo iš savo šalies, unikalų suvenyrą, atspindintį jūsų šalį ar įmonę. Tai gali būti raktų pakabutis, lėkštė su istorinio paminklo atvaizdu ir pan.

Estija

Estijoje, kaip ir kaimyninėje Latvijoje, dovanų per pirmąjį verslo partnerių susitikimą nesitikima, tačiau jos džiugina. Jeigu dovanosite kažką iš savo šalies, tai turėtų būti maža, unikali dovanėlė – suvenyras.

Tinkamos dovanos: saldainiai, nelyginis skaičius gėlių.

Lenkija

Lenkijoje tikimasi, kad dovanos bus teikiamos pirmame verslo susitikime ir sudarius bet kokį verslo susitarimą, pavyzdžiui, pasirašius sutartį. Pageidautinos smulkios dovanos (be įmonės logotipo ar prekės ženklo) arba suvenyrai, atspindintys šalį, iš kurios atvykote.

Tinkamos dovanos: aukštos kokybės saldainiai, cigarai, gėlės, kvepalai, vynas arba alkoholis iš jūsų gimtosios šalies, kurio nėra arba sunku įsigyti Lenkijoje.

Jeigu esate pakviestas į verslo partnerio namus, normalu atnešti gėlių, saldainių arba butelį vyno.

Prancūzija

Geras pasirinkimas – dovanoti knygas apie savo gimtąją šalį ar kažką, kas ją reprezentuoja. Tinkama padėka verslo partneriams – sveikinimo atvirukai. Pagal Prancūzijos dovanų teikimo protokolą naujametinius sveikinimus galima siųsti visą sausio mėnesį, bet ne ilgiau.

JAV

Verslo dovanos dažnai įteikiamos pasibaigus sandoriui. Daugeliu atvejų jos nedelsiant išpakuojamos ir parodomos visiems surinkusiems. Geriausios ir labiausiai pageidaujamos dovanos – iš jūsų gimtosios šalies. Svarbu paminėti, kad galite iš karto negauti dovanos atgal.

Atostogų sezono metu (nuo lapkričio mėnesio pabaigos iki pirmosios sausio savaitės) keičiamasi dovanomis. Verslo partneriams galima dovanoti įvairius biuro reikmenis, likerį ar vyną. Pasirinkite dovanas be religinių konotacijų (t. y. nepirkite kalėdinių papuošalų), nebent esate tikri dėl savo partnerių religinių pažiūrų. Nors Kalėdos JAV yra dominuojanti šventė (kuri labai komercializuota), tačiau šiuo laikotarpiu kitas religijas išpažįstantys žmonės švenčia kitas šventes: Hanukkah, Kwanzaa.

Kai viešite verslo partnerio namuose, dovanų atnešti nebūtina, bet pageidautina. Tai gali būti gėlės, pasodintas augalas ar butelis vyno.

Jeigu dovanojate gėles, galite jas nusiųsti iš anksto, kad, jums atvykus,  šeimininkui ar šeimininkei nereikėtų jomis rūpintis (ieškoti, kur pamerkti ir pan.).

Jeigu kelias dienas viešite amerikiečių namuose, derėtų atsidėkoti dovana. Taip pat galite parašyti padėkos raštelį.

Moterims nederėtų dovanoti kvepalų ar drabužių, nes tai yra per daug asmeniška.