Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Valą reikia užvynioti tinkamai

Žūklės subtilybės
Nuotraukos

 

 

 

Kiekvienas meškeriotojas siekia ne tik kuo toliau ir tiksliau užmesti masalą, bet ir nori, kad, iš šalies, tai atrodytų estetiškai, o meškeriojant pavyktų išvengti įvairių keblumų. Kodėl vieniems tai pavyksta, o kitiems - nelabai? Staigmenų galima išvengti, jei parinksite tinkamą valą ir tinkamai jį užvyniosite ant ritės būgnelio.





„Salmo Grand Raider‘ valas, pagamintas Japonijoje, priskiriamas liukso klasės gaminių grupei ir pasižymi ypatingu tvirtumu

Skaitykite nuorodas

Niekas nenori būti juokingas kitų akyse, bet išvengti šios nekomfortiškos būsenos nepavyks, jei kaimynų akivaizdoje po energingo mosto meškerykočiu jūsų ritė pasipuoš garbiniuota „barzda“. Tokį vaizdelį matydamas, nori nenori prunkštelsi. Deja, tam, kurį ištiko šis kataklizmas, menki juokai: reikia arba būgnelį su nauju valu traukti iš kišenės arba išpainioti susipinklinusį valą. Kad neatsidurtumėte tokioje nepavydėtinoje situacijoje, pirmas patarimas – perkant valą įdėmiai skaityti informaciją, kuri pateikiama ant valo pakuotės.


„Salmo Galaxy Carp“ valai pasižymi karpių meškeriojimui reikalingomis charakteristikomis – atlaiko ilgalaikes apkrovas ir greitai „gula‘ ant dugno

„Salmo“ valų asortimentas – puikiausia iliustracija, kad absoliučiai universalių valų – tiek klasikinių vienagyslių, tiek pintų – era jau praėjo. Galbūt kada nors bus sukurtas valas, kuris tiks visiems gyvenimo atvejams, o kol kas, jei reikalingas valas gaudyti žuvis tokiose sąlygose, kur svarbus yra atsparumas trinčiai, patartina rinktis Vokietijoje pagamintą valą „Salmo Hi-Tech Powersteel“, o jei svarbu, kad valas būtų labai tvirtas apskritai (ne tik būtų atsparus didelėms apkrovoms) geriausias pasirinkimas – „Salmo Hi-Tech Evoliution“, kuris taip pat pagamintas Vokietjoje ir savybėmis daug kuo primena „match“ tipo valą, nes yra stangrokas ir neelastingas, beveik neišsitempia į ilgį. Karpių meškeriojimui skirtas valas taip pat pasižymi tam tikromis savybėmis – jis turi būti „sunkus“ ir greitai „gultis“ ant dugno, ilgai išlaikyti tiesumą ir būti atsparus ilgalaikėms apkrovoms. Būtent tokiomis savybėmis pasižymi specialus valas „Salmo Galaxy Carp Black Night“ ir „Salmo Galaxy Carp Novelty“. Vienas naudojamas meškeriojimui ten, kur dugnas tamsus, o kitas – universalus. Dugnininkams labai svarbu, kad valas būtų kuo atsparesnis susukimui, kuris dažnai pakiša koją, kai tenka daug kartų užmesti ir ištraukti montažą su šėrykle. Antra, toks valas turi būti atsparus mechaniniam poveikiui, nes nuolat kontaktuoja su gulinčiomis ant dugno kriauklėmis, žvirgždu ir įvairiais kliuviniais. Šiomis savybėmis pasižymi premium klasės valas „Salmo Specialist Feeder“. Spiningininkams be valo atsparumo apkrovoms antra svarbiausia charakteristika – valo gijos apsauga nuo trinties. Trečia – atitiktis tam skersmeniui, kuris nurodomas ant pakuotės. Būtent šioms savybėms buvo teikiamas prioritetas, kuriant premium klasės valą „Salmo Specialist Spin“. Todėl spiningininkams ir reikėtų jį rinktis, o tik tais atvejais, kai nėra kitos išeities, naudoti, pavyzdžiui, tokį valą kaip „Salmo Specialist Match“. Kodėl? Šis valas skirtas meškerioti plūdine meškere, todėl yra stangrokas, neelastingas, ne toks atsparus trinčiai, o svarbiausia išsilaiko ypatingai tiesus, todėl ilgai „pratinasi“ prie valo būgnelio konfigūracijos.


„Salmo Specialist Spin“, „Salmo Feeder“ ir „Salmo Match“ – specialūs valai, maksimaliai pritaikyti skirtingiems meškeriojimo būdams

Šiandien didelis vadinamųjų „nematomų“ arba fluorokarbono valų poreikis, tačiau, pradedant jį naudoti, taip pat reikia pasidomėti jo savybėmis. Šis valas nėra toks eleastingas kaip valai iš neilono ir poliamidų, jo gija „mėgsta“ įgauti spyruoklės formą, o dėl stangrumo naujas fluorokarbonas dažnai taikosi nusprūsti nuo valo būgnelio arba pradeda „pūstis“ ir taip pat krenta nuo valo būgnelio. Padėvėtas jis tampa klusnesnis, tačiau spiningavimui šis valas rekomenduojamas tada, kai žuvys gaudomos ypač skaidriame vandenyje ir kiti valai tampa neefektyvūs. Tačiau plūdinių meškerių pavadėliams, jūrinių ir gėlavandenių dugninių pasaitėliams, kurie žymimi anglišku terminu „shock-leader“, stambių muselių plukdymo pavadėliams „Salmo Fluorocarbon“ valas – idealus variantas. Tad nepamirškite, kad visada valą reikia rinktis pagal jo charakteristikas ir naudoti pagal paskirtį.

Laikykitės instrukcijų

Ne visada, kai ant valo būgnelio susimeta „barzda“, kaltas - pernelyg stangrus valas, masalas, susukęs valą, arba lengvas svarelis, netinkamas svaidyti masalą prieš vėją. Labai dažnai nei vienas iš minėtų dalykų, o tuo labiau mistinis netinkamas valo skersmens ir gramzdo masės santykis dažniausiai yra niekuo dėtas. Tačiau kokia tada „barzdos“ kilmė? Atsakymas – banalus: neteisingai ant būgnelio užvyniotas valas. Tokie dalykai atsitinka dėl atidumo stokos, dėl skubos, tačiau daug rečiau nei dėl netinkamai atliekamos meškeriojimo ritės paruošimo naudoti, t.y., užmesti masalą, operacijos.


„Salmo Flurocarbon“ valas – tinkamiausia versija, kai reikalingas nepastebimas vandenyje plūdinės pavadėlis, dugninės pasaitėlis ar specialus pavadėlis su kilpele, ant kurios veriami karpių meškeriojimo kukuliai

Kokia pirmoji valo vyniojimo taisyklė? Valo būgnelyje valo turi būti tiek, kad jis užpildytų visą jo tūrį. Iki valo būgnelio briaunos turi likti 2mm. Galimi du variantai: perkate didelę valo pakuotę (200-300 m) ir paprasčiausiai prisukate valo tiek, kiek reikia. Bet dažniausiai tenka operuoti ekonomine pakuote, kurioje – 100 - 150 m valo. Tokio kiekio užpildyti būgnelį nepakaks, todėl tenka griebtis gudrybės – pavynioti iš pradžių seno valo, o ant viršaus jau sukti naują.
Atrodo, kas čia gudraus, pavynioti seno valo. Bet tokia nerūpestinga nuostata – klaidinga. Geriausiai būtų išsiversti be seno valo ir užpildui panaudoti putplaščio šablonus, kuriuos gamina kai kurie ričių gamintojai. Bet tokie užpildai – retas dalykas. Dažniausiai griebiamasi seno valo. Kadangi tam tikra prasme šis dalykas – neišvengiamas, tai žinokite, kad nerūpestingai pavynioję seną valą po nauju galite tiesiog užprogramuoti „barzdos“ tikimybę. Tada ji kartosis su pavydėtinu periodiškumu. Ką daryti, kad taip neatsitiktų?

Lygios vijos

Naudotas valas turi būti užvyniotas lygiai, vija prie vijos: negali būti jokių „kuprų“, įdubų. Tik ant tokio „išasfaltuoto“ paviršiaus galima vynioti naują valą. Kad šią svarbią operaciją būtų lengviau atlikti, būtinai naudokite storą seną valą – 0,28 -0,30 mm skersmens. Antra, naudokite dabar visiems prieinamus valo vyniojimo įtaisus, kurie leidžia valą iš pakuotės pervynioti ant būgnelio be menkiausio gijos persukimo. Trečia, viską atlikite labai lėtai ir kruopščiai patikrinkite. Na, o po to taip pat kruopščiai užvyniokite ant būgnelio naują valą. Geriausia tai daryti, likus ne pusdieniui, o tuo labiau ne kelioms minutėms iki meškerojimo pradžios. Atminkite, kad kiekvienas naujas vienagyslis valas ant valo būgnelio turi susigulėti, kitaip po serijos metimų jis ima rinkėmis kristi nuo būgnelio. Jei laiko nėra arba tenka vieną valą keisti kitu, kad taip neįvyktų prieš žūklę patartina naują valą ištiesti ant pievutės ir suvynioti vėl. Tai geriausia atlikti porą kartų.


Kad nereikėtų valo „kąsti“ dantimis, įsigykite patogias „Holiday“ žirklutes, kurių smailės paslepiamos korpuse

Įsigykite karpiklį

Nors įprotis valą krimsti dantimis vis dar gajus, tačiau pamažu jo atsikratome, bet vis dar ne visi turime tinkamą įrankį valui kirpti. Populiariausi dabar naudojami valo karpikliai niekuo nesiskiria nuo tų kuriais trumpinami nagai, nes tradicinės žirklutės – gana nepatogios, jų negalima sulenkti, kad neįsidurtum į smailes. Jei žirklutės jums patogesnės užkarpiklius, patartina įsigyti specialias žirklutes, kurių smailes galima paslėpti korpuse. Dabar jau gaminami ir karpikliai bei žirklutės, pritaikytos efektyviai kirpti pintą valą, kurį tradicinės žirklutės prastai kerpa. Tokių karpiklių ašmenys - su smulkiais dantukais, puikiai kerpančiais pintą valą. Antra, specialiai meškeriotojams pagaminti karpikliai pritaikyti prisegti prie retriverių ar laikyti meškeriotojo liemenės kišenėje.


Viktoras Armalis