Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Žiemos varvekliai: viskas apie inhaliacijas vaikams

Inhaliacijas galima atlikti tiek namų sąlygomis, tiek su specialiu inhaliatoriumi su kompresoriumi
Nuotraukos

Paskutinę žiemos dieną – paskutiniai žiemos varvekliai. Šįkart apie itin aktualią procedūrą dažnai peršalimo ligomis, bronchitu, laringitu ir tiesiog sloga sergantiems vaikams. Inhaliacijas galima atlikti tiek namų sąlygomis, tiek su specialiu inhaliatoriumi su kompresoriumi

Priminsiu, kad visą žiemą kalbėjomės apie: švenčių laukimą su vaikais, žaidimus lauke žiemą, apie dažnai sergančius vaikus, hematogeną, laiką vaikams, kaip išmokyti vaiką rengtis pačiam, animaciją vaikams ir tas pačias pasakas kiekvieną vakarą ir t.t...

Pavasarį ir toliau tęsime patarimų ir gyvenimiškų klausimų analizę.

Inhaliacija

Prie įvairių priemonių peršalimo ligoms gydyti yra ir dar vienas puikus gydymo būdas – inhaliacijos: tai gydymas šiltais ar net karštais garais, prisotintais lakiomis aromatinėmis gydomosiomis medžiagomis.

Garuose esančios gydomosios medžiagos patenka į kvėpavimo takų gleivinę ir atlieka gydomąjį poveikį. Aromatinės medžiagos patenka į tam tikrus organe esančius jautrius taškus, pvz., nosies ertmėje, juos stimuliuoja, sukeldamos impulsus, kurie veikia tam tikras galvos smegenų zonas, ir tuo pačiu metu veikia kvėpavimo sistemos organus ir mažina uždegimines reakcijas.

Jei peršalus vyrauja kvėpavimo takų sutrikimai, juos gydyti galima inhaliacijomis. Garuose esančios gydomosios medžiagos turi didelį kontaktinį paviršių, jos greitai pasisavinamos į kraują, ir atitinkamai ima greičiau veikti. Inhaliacija padeda greičiau pašalinti iš kvėpavimo takų drėgmę ir gleives. Kvėpavimas garais skystina skreplius, dėl to palengvėja atsikosėjimas. Inhaliacijos tinka kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu, laringitu ir kt.

Inhaliacijos tinka ir kvėpavimo takų profilaktikai. Žinoma, nereikia sveikam vaikui liepti kvėpuoti karštais garais, bet nusivesti į garų pirtį verta. Nuo seno buvo žinoma, kad sergant kvėpavimo takų ligomis labai padeda drėgna pirtis. Išdžiūvusi kvėpavimo takų gleivinė lengviau pažeidžiama. Drėgna, neišdžiūvusi gleivinė yra atsparesnė (gleivėse yra medžiagų, kurios naikina mikrobus ir saugo nuo uždegimų). Jeigu butas pernelyg šildomas, naudingas ir oro drėkintuvas.

Kada ir kaip teisingai atlikti inhaliacijas?

Dar pirmosiomis dienomis, pajutus peršalimo simptomus, kol ligos virusas neįsigalėjo, galima pradėti atlikti inhaliacijas, kurios tiesiogiai veikia virusų susikaupimo vietas – nosies ertmę, gerklės gleivinę. Inhaliacijas galima atlikti tiek namų sąlygomis, tiek su specialiu inhaliatoriumi su kompresoriumi.

Inhaliacijos namų sąlygomis

Į puodą pripilkite vandens, užkaitinkite, bet neužvirinkite ir išjunkite.Tada palenkite galvą ties indu (galvą laikykite palenktą ne arčiau kaip per 20 cm nuo indo, tai padės apsisaugoti nuo gleivinės nuplikimo garais), užsidenkite rankšluosčiu, kad neliktų tarpo orui praeiti, užsimerkite ir kvėpuokite garais. Po procedūros rekomenduojama vieną valandą nekalbėti, nevalgyti ir neiti į šaltą orą. Jei sloguojate, inhaliacijos metu kvėpuokite nosimi, o išsivysčius trachėjos ar bronchų ligoms – įkvėpkite pro burną, sulaikykite kvėpavimą 2–3 sek. ir iškvėpkite pro nosį.

Su vaikais tokias inhaliacijas reikia stengtis atlikti itin kruopščiai ir atsargiai, vaiką sudominti, žaidimo forma. Dažniausiai vaikai nemėgsta garuoti virš atviro puodo, mat garų karštis nemaloniai tvilko veiduką, be to – baugu būti užsidengus galvą. Jei niekaip neišeina kvėpuoti virš karšto dubens, galimi du paprastesni variantai: vienas jų – eiti į vonią ir stipriai paleisti karštą dušą ir kvėpuoti atsirandančiais garais. Kitas variantas – išvirti bulvių su lupenom, palįsti su vaiku po ilga staltiese uždengtu stalu ar pasistatyti palapinę ir pastačius puodą su lupenomis, tiesiog kvėpuoti (tuo metu galima skaityti knygeles, žaisti, svarbu, kaip įmanoma ilgiau taip pabūti. Dar galima tokią palapinę padaryti vaikui miegant – nauda neabejotina.

Galimos keturių rūšių „naminės“ inhaliacijos: druskos, sodos, vaistažolių arba eterinių aliejų

Druskos inhaliacija

Į inhaliacijoms skirtą vandenį galite įberti druskos su jodu (2 litruose vandens ištirpinkite vieną nubrauktą jodo turinčios valgomosios arba jūros druskos šaukštą).

Druska dezinfekuoja uždegimo apimtus kvėpavimo takus, ramina patį uždegimą, lengvina atsikosėjimą, nes skystina skreplius.

Sodos inhaliacija

Vietoje druskos į karštą vandenį galite įberti 2–3 arbatinius šaukštelius valgomosios sodos.

Sodos inhaliacijos skatina skreplius, lengvina atsikosėjimą.

Vaistažolių inhaliacija     

Galima pasiruošti beržo pumpurų, liepų žiedų, čiobrelių, šalpusnio, raudonėlio, levandos, šalavijo, vaistinių ramunėlių, eukalipto ar pipirmėtės nuovirą. 1 šaukštą smulkintų vaistinių augalų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 20–30 minučių pastovėti. Po to pripilkite 1l karšto vandens ir kvėpuokite garus.

Fitoncidai (medžiagos, pasižyminčios bakterijas ir virusus naikinančiu poveikiu), esantys vaistinių augalų garuose, skatina audinių atsinaujinimą.

Eterinių aliejų inhaliacija                     

Eteriniai aliejai į karštą vandenį yra lašinami pamažu nuo 2 iki 5 lašų eterinio aliejaus (dozė priklauso nuo eterinio aliejaus rūšies), tam tikrais laiko tarpais. Per didelis eterinių aliejų kiekis vienu metu gali sukelti spazmus ir kosulį, gleivinės sausmę, dėl ko gali atsirasti perštėjimo pojūtis. Vaikams naudoti eterinius aliejus inhaliacijoms nepatartina.

Inhaliacijos su inhaliatoriumi

Inhaliatoriumi gleivinės uždegimo zona veikiama iš karto, inhaliuojama medžiaga praktiškai nesirezorbuoja į kraują ir nesukelia šalutinių negalavimų, kurie gali atsirasti geriant tabletes ar injekcijų metu. Tai gana pigus ir efektyvus būdas greičiau sušvelninti ligos simptomus ir pasveikti. Inhaliatoriai puikiai tinka ir mažiausiems ligoniukams gydyti, ir sunkiems bei senyvo amžiaus žmonėms. Inhaliatorių pliusas prieš namines inhaliacijas būtų tai, kad inhaliacijos metu pasigaminančios dalelės prasiskverbia giliai į bronchus, pasiekia alveoles ir nusėda jų gleivinėje, sudarydamos didelę terapinę koncentraciją. Inhaliacijos metu gleivės ir sekretas daug greičiau pasišalina. Sušvelnėja varginamas kosulys ir palengvėja kvėpavimas, kosint pasišalina ligos sukėlėjams palanki terpė, ir ligoniukas pradeda sveikti. Vienas iš inhaliacinės terapijos privalumų – vaistinės medžiagos beveik nesirezorbuoja į kraują. Inhaliacijos metu daugiau vaisto yra suskaidoma į mažesnes daleles, jos efektyviai pasiekia žemutinius kvėpavimo takus. Vaistas geriau pasisavinamas.

Paprastai prie kiekvieno inhaliatoriaus rasite rekomendacijas, ką galima naudoti kvėpavimui. Mamos vaikams peršalimo ir kosulio ligoms gydyti naudoja negazuotą mineralinį vandenį, natrio chloridą ( 0,9 proc.), jūros druskos vandenį bei kosuliui gydyti lašiukus (ne geriamąją suspensiją), kurie skirti specialiai inhaliacijoms.

Kiek trunka inhaliacijos

Geriausia, kai vaikas garais pakvėpuoja 3-5 min., suaugusiesiems siūloma kvėpuoti bent 5-10 minučių. Inhaliacijos gali būti kartojamos 3-4 kartus per dieną. Atliekant inhaliacijas galima daryti trumpas pertraukėles, per tą laiką pakvėpuoti oru ir išsišnirpšti nosį.

Pakvėpavusio garais vaiko veiduką nušluostykite, duokite atsigerti šiltos arbatos. Paprašykite, kad vaikas gertų neskubėdamas, mažais gurkšneliais, palaikydamas arbatą burnoje. Dar geriau pasiūlyti gerti per šiaudelį.

Inhaliacijos nerekomenduojamos:

kai temperatūra yra aukštesnė nei 37,5ºC;

jei silpna nosies gleivinė ir linkusi greitai kraujuoti;

jei sergate širdies nepakankamumu;

jei aukštas kraujo spaudimas;

jei esate alergiški žiedadulkėms ar kitoms medžiagoms esančioms eteriniuose aliejuose.

Parengė Jurga Lūžaitė