Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kaimo turizmas, baidarės. Kaimo turizmas: pasirinkimo galimybės ir saugos reikalavimai

Kaimo turizmas vertinamas tiek ramių poilsiautojų, tiek pramogų išsiilgusių turistų, be to, čia itin dažnai švenčiamos vestuvės, jubiliejai, krikštynos ir kitokio pobūdžio šventės
Nuotraukos

Lietuva nuo seno garsėjo vaizdingais kraštovaizdžiais. Ypatingai daug dėmesio tenka Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos regionams. Nieko keisto, kad pastaraisiais metais kaimo turizmas sulaukia vis didesnio klientų srauto. Čia ilsisi ne tik užsienio turistai ar vestuves švenčiantys jaunavedžiai – vis daugiau žmonių gamtos apsuptyje leidžia atostogų dienas ir mėgaujasi laisvais savaitgaliais. Dauguma kaimo turizmo sodybų yra įkurtos vienkiemiuose šalia vandens telkinių, todėl klientams siūlomos tiek pasyvios, tiek aktyvios pramogos: pasiplaukiojimas baidarėmis, žvejyba ir grybavimas, poilsis pirtyje ir maudynės, jodinėjimas arkliais ir t. t.

Situacija Lietuvoje

Vis daugiau gyventojų triukšmingus kurortus iškeičia į ramias kaimo sodybas, todėl surasti laisvą vietą dailesnėje sodyboje vasaros metu iš esmės neįmanoma, nebent poilsiauti nuspręstumėte savaitės pradžioje. Įdomu tai, kad bėgant metams (pirmasis sodybų katalogas buvo išleistas 1998 m., kuriame buvo minima vos 17 sodybų) minėtųjų sodybų skaičius sparčiai auga.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 400 kaimo turizmo sodybų, tačiau paklausa vis dar viršija pasiūlą. Rinkos specialistai tvirtina, kad siekiant sudaryti klientui palankias konkurencijos sąlygas, mums reikėtų bent kelių tūkstančių sodybų. Deja, šalyje nėra galimybių šio verslo plėtojimui – klientai pageidauja dailaus medinio namo, kuriame būtų visi patogumai: elektra, karštas vanduo ir pan. Be to, daugelis reikalauja ir gražios aplinkos bei skaidraus vandens telkinio šalimais.

Labai svarbų vaidmenį atlieka ir sodybos šeimininkas. Jei jis džiaugiasi savo klientais, maloniai bendrauja ir padeda realizuoti jų sumanymus, tokia sodyba visuomet klestės. Klientai nori bendrauti su gerai nusiteikusiais ir paslaugiais šeimininkais, tuomet ir pačios sodybos vertė pakyla. Gebėjimas sukurti šiltą ir jaukią aplinką, yra vienas pagrindinių akcentų, kurio reikalauja poilsiautojai.

Teikiamos paslaugos

Kaimo turizmas vertinamas tiek ramių poilsiautojų, tiek pramogų išsiilgusių turistų, be to, čia itin dažnai švenčiamos vestuvės, jubiliejai, krikštynos ir kitokio pobūdžio šventės, todėl sodybų šeimininkai bando įgyvendinti visus klientų sumanymus ir siūlo įvairiausio spektro pramogas.

Sodybos siūlo pobūviams skirtas jaukias sales, nuoširdų aptarnavimą bei visas maisto ruošimo paslaugas, be to, daugelis sodybų organizuoja įvairias pažintines ekskursijas, teikia baidarių nuomos paslaugas, siūlo futbolo ar krepšinio žaidimų aikšteles ir rekomenduoja kitokio pobūdžio pramogas, pvz., pasiplaukiojimą valtele, jodinėjimą žirgais, pasivažinėjimą keturračiais, dažasvydžio pramogas ir t. t. Mažiesiems siūlomos linksmos žaidimų aikštelės su smėlio dėžėmis ir supynėmis. Dalis kaimo turizmo sodybų gali pasiūlyti vaikų priežiūros paslaugas, kad pailsėti nusprendę tėveliai galėtų ramiai pasibūti su draugais ar artimaisiais. Daugelis poilsiautojų nusprendžia aplankyti šalia sodybos esančias įsimintas vietas (Lietuvoje priskaičiuojama apie 1 000 vaizdingų ir kultūriškai prasmingų vietovių), be to, ne paslaptis, kad dažnam miesto gyventojui nemenką įspūdį kelia ir pačios sodybos kraštovaizdis: skaidrus ežeras, didingi medžiai, įvairiaspalvės gėlės ar sodybos teritoriją puošiantys rankų darbo medienos gaminiai.

Kasmet vis sparčiau populiarėja ekoturizmas – turizmo šaka, besirūpinanti aplinkos apsauga, pvz., pažintinės kelionės, laukinės gamtos stebėjimas, agrarinės kultūros pažinimo pamokos, turistiniai žygiai ir t. t. Kaimo turizmas, siūlantis ekoturizmo paslaugas, tampa itin populiaria verslo sritimi ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Populiariausia pramoga – baidarės

Vienas dažniausių klientų pasirinkimų – įsimintinos kelionės baidarėmis. Iš tiesų vandens turizmas žavus tuo, kad šios paslaugos atitiks visus jūsų poreikius, nesvarbu, ar plaukiate dviese, ar ieškote visai šeimai (ar didesnei draugų kompanijai) skirtos pramogos.

Kaimo turizmo sodybos, siūlančios vandens pramogas, išmoko elgtis su baidarėmis, supažindina su pagrindiniais saugos reikalavimais, be to, daugelis sodybų nemokamai duoda gelbėjimosi liemenes. Nors įmonių, siūlančių baidarių nuomą, yra begalės, vis dėlto dažniausias klientų pasirinkimas – baidarių ir kaimo sodybos kompleksas, kadangi sugrįžus po varginančios kelionės norisi kristi į minkštus patalus arba nusiprausti karštoje pirtyje. Nors baidarės sulaukia didelio entuziastų dėmesio, reikia pripažinti, kad ši pramoga skirta ne visiems. Pirmiausia, plaukimas reikalauja fizinių jėgų ir ištvermės, be to, ne visiems patinka nuolatinis siūbavimas. Naudojantis kaimo turizmo sodybų paslaugomis, sraunių upelių atsisakę poilsiautojai gali ramiai ilsėtis sodyboje.

Kaimo turizmas žiemą

Nors ilgą laiką kaimo turizmas buvo siejamas tik su vasaros sezonu (didžiausias klientų srautas – gegužės–rugsėjo mėnesiais), vis daugiau sodybų kviečia pramogauti ne tik vasarą, bet ir žiemą. Be to, šaltuoju metų laiku kaimo turizmas teikia aukšto lygio paslaugas už itin žemą kainą.
Dažniausias klientų pasirinkimas – pasyvus poilsis mėgaujantis karšta pirtimi. Kai kurie drąsuoliai nusprendžia išsimaudyti ir šaltame it ledas ežero vandenyje. Pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau žmonių, norinčių išbandyti ir aktyvias žiemos pramogas, pvz., pasivažinėjimą su rogėmis, slidinėjimą, jodinėjimą žirgais, čiuožinėjimą ar kitą žiemos sportą. Be to, kaimo turizmo sodybos yra puiki alternatyva švęsti Kalėdas ar Naujuosius Metus. Čia gali būti rengiami įdomūs vaidinimai ar vakarėliai, skirti tiek vaikams, tiek jų tėveliams.

Ar siūlomos paslaugos yra saugios?

Susižavėję kaimo turizmo sodybomis ir nusprendę pasimėgauti jų siūlomomis pramogomis, visų pirma turite žinoti kelis saugos reikalavimus. Pirmiausia, rinkitės tik tas sodybas, kurios turi higienos pasą – šis užtikrina, kad visos sodybų teikiamos paslaugos atitinka sveikatos saugos teisės aktų numatytus reikalavimus. Minėtasis pasas išduodamas sodyboms, kurių teritorija, patalpos, vidaus ir išorės apdaila, šildymas, apšvietimas, vėdinimas, vandens tiekimas ir kanalizacija atitinka numatytus higienos reikalavimus. Jokia ūkinė komercinė veikla negali būti vykdoma be šio leidimo. Be to, įvairių paslaugų teikėjai kasmet privalo tikrintis sveikatą ir užtikrinti, kad neserga užkrečiamomis ligomis. Be viso to, jie turi būti išklausę pirmosios pagalbos teikimo kursus.

Jei nusprendėte pasimėgauti pirties malonumais, būkite atsargūs. Nemažą pavojų kelia neaptvertos kaitinimosi krosnys. Ypatingai rūpinkitės mažais vaikais, kadangi lakstydami jie gali paslysti ir pargriūti (ar netyčia prisiliesti) prie neapsaugotos krosnies. Įsitikinkite, kad vantos, kurias jums siūlo sodybos šeimininkai, yra nenaudotos. Be to, pirtyje privalo būti įrengti saugūs patiesalai, skirti sėdėjimui. Lygiai taip pat svarbu, kad voniose bei dušuose būtų patiestos neslidžios dangos.

Gyvenamosiose patalpose turi būti patiestos išskalbtos patalynės ir sukabinti švarūs rankšluosčiai. Jei nusprendėte sodyboje praleisti daugiau laiko, patalynė turi būti keičiama ne rečiau nei kartą per savaitę. Visos kitos teikiamos paslaugos (baidarės, jodinėjimas arkliais, ekskursijos ir t. t.) turi užtikrinti klientų saugumą – poilsiautojai turi matyti instrukcijas, kaip naudotis pirtimi, vandens dviračiais ir kitomis priemonėmis. Gerai matomoje vietoje turi stovėti rinkinys, skirtas pirmajai pagalbai suteikti.

Ypatingai daug problemų gali sukelti vandens pramogos. Atvykę į kaimo turizmo sodybą, būtinai pasidomėkite vandens kokybe. Jei prausimuisi yra tiekiamas tvenkinio, upės ar ežero vanduo, kokybės tyrimai turi būti atliekami bent keturis kartus per metus.


INFO