Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Vasarą didėja traumų rizika

Vasarą dėl traumų į specialistus besikreipiančiųjų padaugėja trečdaliu
Nuotraukos

Vasarą dėl traumų į specialistus besikreipiančiųjų padaugėja trečdaliu. Apie 50 proc. visų patiriamų traumų nutinka vandenyje, likusios traumos – buitinės bei autotraumos. Ypač buitinių traumų padaugėja savaitgaliais bei švenčių dienomis, taip pat esant šiltiems orams. Medikai pastebi, kad dažniausiai nukenčia jauni, darbingo amžiaus žmonės. Pagrindinė nelaimių priežastis – neapdairumas, žinių ar fizinio aktyvumo stoka.

Traumų padaugėja ir dėl fizinio aktyvumo
Šiltuoju periodu sulaukiame trečdaliu daugiau žmonių nei pavasarį ar rudenį. Vasarą sužeidimai glaudžiai susiję su pasikeičiančiu laiko praleidimo būdu, lauko darbais ar aktyviu laisvalaikiu gamtoje. Dažnas prižiūri daržą ar sodą, stovyklauja, sportuoja ir pan. Tai ir nulemia didesnį nei įprastai fizinį aktyvumą, taip pat padidėja ir įvairių traumų tikimybė.
Įvairūs sąnarių, sausgyslių ir raumenų patempimai, išnirimai, pertempimai, nudegimai, vabzdžių įkandimai, pjautos žaizdos, apsinuodijimai – tai dažniausiai pasitaikančios traumos vasarą. Pastebima, kad pagal traumos vietą dažniausiai pasitaiko kelio, pėdos ir kulkšnies traumos, taip pat įvairūs nugaros ir pečių srities sužeidimai.
„Dažnai vasarą pasitaikančias pjautas žaizdas patartina gydyti pirmiausia sustabdant kraujavimą, žaizdą išplaunant antiseptiniais tirpalais ir jos kraštus sutepant jodu. Pažeistą galūnę rekomenduojama laikyti pakeltą. Jei žaizda yra gilesnė ir kraujavimo sustabdyti nepavyksta – būtina važiuoti į artimiausią medicinos įstaigą, kur gydytojai sutvarkys žaizdą, paskiepys nuo stabligės“, – pažymėjo vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Patempimus lydi alinantis skausmas
Specialistų teigimu, patempimų atvejais pirmąją parą labai efektyvūs šaldomieji kompresai. Jie sumažina skausmą, tinimą. Svarbu atminti, kad pirmąsias tris traumos dienas šildančios priemonės ir bet koks masažas draudžiami. Skausmui palengvinti ir uždegimui mažinti galima naudoti įvairius tepalus, pleistrus.
Pasak J. Švarcaitės, pirmoji pagalba yra labai svarbi, nes nuo to, kada ir kaip ji bus suteikta, priklauso traumų ar žaizdų gijimas, tolesnė sergančiojo būklė ir gydymas, todėl visada svarbu laiku kreiptis į profesionalius specialistus patarimo.
Sąnarių, sausgyslių ir raumenų patempimai įvyksta traumų metu ar nuo staigaus ir labai stipraus raumens įtempimo. Po traumos ar staigaus judesio kyla ūmus skausmas, žmogus negali ištiesti ar sulenkti skaudančios galūnės, negali priminti skaudančios kojos. Sužalota vieta dažnai patinsta. Sausgyslės ar raiščiai sugyja tik maždaug per tris savaites, todėl šiuo laikotarpiu reikia stengtis per daug neapkrauti galūnės, krūvį didinti palengva.

Pavojus apsinuodyti ir persikaitinti saulėje
Dėl šilto oro padaugėja ir apsinuodijimų maistu. „Labai svarbu per išvykas neimti greitai gendančių produktų. Atsiradus pirmiesiems apsinuodijimo požymiams reikia gerti kuo daugiau negazuoto vandens, atskiestų sulčių, juodosios arbatos, nes organizmas tuo metu netenka daug skysčių, todėl gali prasidėti inkstų nepakankamumas arba sutrikti nervų sistemos, kepenų ir širdies veikla. Dažniausiai apsinuodijimo simptomai turėtų praeiti per parą, tačiau jei nuo netinkamo maisto sutrinka kvėpavimas, atsiranda raumenų silpnumas, smarkiai viduriuojama, pakyla kūno temperatūra, taip pat jei apsinuodijo vaikas arba nėščioji – būtina skubiai kviesti gydytoją“, – patarė specialistė.
Pasak J. Švarcaitės, būtinas saikas ir saulės vonioms. Nudegus saulėje patartina nudegusią vietą atvėsinti vėsiu vandeniu, dėti šaltus kompresus, taip pat tepti drėkinamuoju kremu. Stipriau pažeistas vietas rekomenduotina tepti medikamentais, skirtais nudegimams gydyti, mažinančiais skausmą ir paraudimą. Negalima tepti skysčiais, kurių sudėtyje yra spirito.

 
INFO