Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kaip pagal naują tvarką skaičiuosime laimikį?

Jau mė­ne­sį ga­lio­ja nau­jos Mė­gė­jų žūk­lės tai­syk­lių pa­tai­sos, ku­rios nu­ma­to ki­to­kius žu­vų su­ga­vi­mo li­mi­tus
Nuotraukos

Jau mė­ne­sį ga­lio­ja nau­jos Mė­gė­jų žūk­lės tai­syk­lių pa­tai­sos, ku­rios nu­ma­to ki­to­kius žu­vų su­ga­vi­mo li­mi­tus. Da­bar rei­kės pri­si­tai­ky­ti prie ma­žes­nių plėš­rių­jų žu­vų su­ga­vi­mo li­mi­tų, ta­čiau su­griež­tin­tos žūk­lės tai­syk­lės drau­ge nu­sta­tė ir li­be­ra­lių pa­tai­sų. Ko­kios jos ir kaip da­bar skai­čiuo­ja­me lai­mi­kio dy­dį ir svo­rį?

Gau­dy­si­me ma­žiau ster­kų

Pas­ta­rų­jų me­tų žu­vų iš­tek­lių būk­lė, ne­pai­sant to, jog ban­do­ma įgy­ven­din­ti „Žve­jų ro­jaus“ pro­jek­tą, ne ge­rė­jo, o blo­gė­jo, to­dėl bu­vo ga­li­ma lauk­ti, kad ap­lin­ko­sau­ga, ne­ma­ty­da­ma ki­tos iš­ei­ties, dar kar­tą grieb­sis nau­jų ap­ri­bo­ji­mų, užuot di­di­nu­si meš­ke­rio­to­jų su­mo­ka­mų lė­šų į Gam­tos fon­dą pa­nau­do­ji­mo žu­vi­vai­sai efek­ty­vu­mą.

Il­gai lauk­ti per­mai­nų ne­te­ko ir da­bar tu­ri­me pri­si­tai­ky­ti prie nau­jos lai­mi­kių ap­skai­tos tvar­kos. Ką nuo šiol apie žu­vų su­ga­vi­mo li­mi­tus meš­ke­rio­to­jams rei­kė­tų at­si­min­ti kaip „Tė­ve mū­sų“?

Pir­miau­sia tai, jog pa­gal nuo šių me­tų lie­pos 1 die­nos įsi­ga­lio­ju­sius Mė­gė­jų žūk­lės tai­syk­lių pa­kei­ti­mus da­bar per vie­ną žūk­lę ga­li­ma su­gau­ti jau ne 5, o tik 3 ster­kus, ly­de­kų li­mi­tas taip pat – 3 vie­ne­tai.

Nau­ji žūk­lės li­mi­tų ap­ri­bo­ji­mai pa­lie­tė ir ki­tas žu­vų rū­šis: nuo lie­pos 1 die­nos per vie­ną žūk­lę ga­li­ma su­gau­ti tik 1 ša­mą, tik 2 sa­la­čius, tik 2 ūso­rius, tik 3 un­gu­rius (nors ir vie­ną su­gau­ti ne taip pa­pras­ta), tik 3 mar­guo­sius upė­ta­kius, tik 3 kir­šlius, taip pat svar­bu at­kreip­ti dė­me­sį, jog per die­ną lei­džia­ma su­gau­ti tik 5 ša­pa­lus, tik 5 mek­nes ir tik 5 vė­gė­les. Mi­nė­tų li­mi­tų vir­ši­ji­mas – žūk­lės tai­syk­lių pa­žei­di­mas, už­trau­kian­tis bau­dą, kar­tu ir prie­vo­lę at­ly­gin­ti gam­tai pa­da­ry­tą ža­lą.

Kas lai­mi­kis, o kas ne?

Da­bar kur kas aiš­kes­nė ta­po meš­ke­rio­to­jo lai­mi­kio są­vo­ka. Juo lai­ko­mos žu­vys, esan­čios in­di­vi­du­a­lia­me sie­te, pri­tai­ky­ta­me su­leis­ti žu­vis, ar ki­to­je „ta­ro­je“, ku­rio­je su­gau­tų žu­vų ju­dė­ji­mo lais­vė ap­ri­bo­ta.

Be­je, kad ne­bū­tu­mė­te su­pras­ti ne­tei­sin­gai, pa­tar­ti­na įsi­gy­ti as­me­ni­nį sie­tą žu­vims lai­ky­ti, nes da­bar kiek­vie­nas meš­ke­rio­to­jas pri­va­lo sa­vo lai­mi­kį lai­ky­ti at­ski­rai nuo ki­tų.

To­kiu rei­ka­la­vi­mu sie­kia­ma pa­leng­vin­ti ap­lin­ko­sau­gos ins­pek­to­rių dar­bą ir iš­veng­ti įvai­rių nesu­si­pra­ti­mų bei ne­rei­ka­lin­go ap­lin­ky­bių aiš­ki­ni­mo­si.

Be­je, lai­mi­kiu ne­lai­ko­mos žu­vų rū­šys, įra­šy­tos į in­va­zi­nių rū­šių or­ga­niz­mų są­ra­šą, tad grun­da­lų, vis la­biau už­plūs­tan­čių mū­sų pa­jū­rį ir jau spė­ju­sių pa­da­ry­ti, ty­ri­nė­to­jų duo­me­ni­mis, di­džiu­lę ža­lą vie­ti­nių žu­vų mi­ty­bos šal­ti­niams, ga­li­ma gau­dy­ti kiek no­ri.

Lai­mi­kiu taip pat ne­lai­ko­mos vie­ti­nių rū­šių žu­vys, ku­rios po su­ga­vi­mo (ir fo­to­se­si­jos) tuoj pat bu­vo pa­leis­tos at­gal į van­dens tel­ki­nį.

Nau­ja for­mu­lė

Lei­džia­mų pa­im­ti žu­vų dy­džio li­mi­tas, nu­ro­do­mas žūk­lės tai­syk­lė­se, ne­si­kei­čia, ta­čiau čia rei­kia įsi­gi­lin­ti ir įsi­są­mo­nin­ti, kad nau­jus žūk­lės tai­syk­lių pa­kei­ti­mus rei­kia su­pras­ti ne tie­sio­giai, nes da­bar ga­lio­ja ki­to­kia lai­mi­kio ap­skai­ty­mo for­mu­lė.

Jei dar ne­pa­mir­šo­te pir­ma­me šios pub­li­ka­ci­jos sky­re­ly­je iš­var­dy­tų li­mi­tuo­ja­mų žu­vų są­ra­šė­lio, įsi­dė­mė­ki­te, jog pa­gal da­bar ga­lio­jan­čią žūk­lės tvar­ką per vie­ną die­ną ga­li­ma su­gau­ti anaip­tol ne vi­są kie­kį li­mi­tuo­ja­mų žu­vų, o tik pen­kias iš vi­so, tai yra, ne 3 ly­de­kas + 3 ster­kus + 1 ša­mą + 5 ša­pa­lus + 5 mek­nes + 5 vė­gė­les + 3 upė­ta­kius + 3 kir­šlius + 2 sa­la­čius, o iš vi­so pen­kias anks­čiau iš­var­dy­tas žu­vis, ku­rių su­ga­vi­mas li­mi­tuo­ja­mas.

Da­bar lai­mi­kį skai­čiuo­ti pa­gal pen­kių žu­vų su­ga­vi­mą rei­kia taip: pa­vyz­džiui, su­ga­vai 2 ly­de­kas ir 3 ster­kus – vis­kas, li­mi­tas iš­sem­tas. Ar­ba pa­kliu­vo 2 sa­la­čiai, 1 ša­pa­las, 1 mek­nė, 1 ly­de­ka, ku­riuos pa­ė­mei – vis­kas, dau­giau žu­vų įsi­dė­ti į krep­šį ne­ga­li. Ar­ba už­ki­bo 1 ša­mas, 1 sa­la­tis, 3 ster­kai – vis­kas, dau­giau žu­vų pa­im­ti ne­ga­li.

Trum­pai ta­riant, per vie­ną žūk­lės die­ną ga­li su­gau­ti pen­kias žu­vis iš li­mi­tuo­ja­mų žu­vų są­ra­šo.

Li­be­ra­lus me­duo­lis

Nors nau­jos pa­tai­sos dar la­biau su­var­žė žūk­lės tvar­ką, ta­čiau ne vis­kas pa­si­kei­tė tik į griež­tą­ją pu­sę – kaip pa­pras­tai val­džia nu­me­tė ir li­be­ra­lų me­duo­liu­ką, ku­ris, ob­jek­ty­viai ver­ti­nant, bu­vo se­niai rei­ka­lin­gas, nes iš­spren­dė pa­čią ne­aiš­kiau­sią anks­tes­nių žūk­lės tai­syk­lių pro­ble­mą.

Ko­kia to­ji li­be­ra­li pa­tai­sa? Da­bar pen­kių žu­vų, ku­rių žūk­lė li­mi­tuo­ja­ma, su­ga­vi­mo per vie­ną žūk­lę tai­syk­lė ne­nu­ma­to ben­dro lai­mi­kio svo­rio ri­bo­ji­mo, tai yra, pen­kios žu­vys ga­li sver­ti ir 5, ir 10 ar 50 ki­log­ra­mų.

Tai di­de­lis žings­nis į prie­kį, nes anks­čiau, su­ga­vęs 1 kg ir 5 kg sve­rian­čias ly­de­kas, žūk­lę tu­rė­da­vai baig­ti.

Ti­ki­ma­si, kad svo­rio li­mi­to at­šau­ki­mas pa­ska­tins spi­nin­gi­nin­kus pa­leis­ti ne­di­de­lius eg­zem­plio­rius, nors jie ir ati­tin­ka lei­džia­mo im­ti lai­mi­kio nor­mas, ir gau­dy­ti tro­fė­ji­nį eg­zem­plio­rių.

5 pa­pil­do­mi ki­log­ra­mai

Žūk­lė žūk­lei ne­ly­gu – vie­ną sy­kį juo­dai ne­kim­ba ir vie­na ly­de­ka bū­na pa­guo­dos lai­mi­kis, o ki­tą sy­kį tris mar­ga­šo­nes ga­li su­gau­ti per pus­va­lan­dį.

Ką ta­da da­ry­ti, jei van­dens tel­ki­ny­je ne­si­vei­sia ster­kai, sa­la­čiai ar ša­pa­lai, ku­rių dar ga­lė­tum po­rą su­gau­ti? Vy­nio­ti meš­ke­res?

Ga­li­ma rink­tis pui­kią iš­ei­tį, nes da­bar žūk­lės tai­syk­lių pa­kei­ti­mai siū­lo dar vie­ną li­be­ra­lią al­ter­na­ty­vą – užuot bai­gus žūk­lę ga­li­ma nu­seg­ti ly­de­koms skir­tą ma­sa­lą ir vi­lio­ti ne­li­mi­tuo­ja­mus eše­rius ar­ba spi­nin­gą pa­keis­ti plū­di­ne ar dug­ni­ne meš­ke­re ir gau­dy­ti ma­žiau ver­tin­gų rū­šių žu­vis, ku­rių su­ga­vi­mas ri­bo­ja­mas ne uo­de­gų skai­čiu­mi, o ki­log­ra­mais.

Prak­tiš­kai tai reiš­kia, kad pa­pil­do­mai prie pen­kių li­mi­tuo­ja­mų žu­vų ga­li su­gau­ti kuo­jų, kar­šių, eše­rių, pla­kių, rau­džių, ly­nų, ka­ro­sų, kar­pių ir t. t., bet ne dau­giau kaip 5 kg vi­daus van­dens tel­ki­niuo­se ir ne dau­giau kaip 7 kg Kur­šių ma­rio­se.

Ma­nau, kad šią li­be­ra­lią pa­tai­są, kaip ir prie­vo­lės lai­ky­tis 5 kg svo­rio nor­mos, gau­dant li­mi­tuo­ja­mų rū­šių žu­vis, meš­ke­rio­to­jai tu­rė­tų ver­tin­ti la­bai pa­lan­kiai, nes žūk­lę ga­li su­pla­nuo­ti iš anks­to, nu­ma­ty­ti, jog rei­kės pa­si­nau­do­ti al­ter­na­ty­va, ir pui­kiai pra­leis­ti die­ną.

Bū­ti­ny­bė ar spren­di­mas iš bė­dos?

Per pas­ta­ruo­sius de­šimt me­tų žūk­lės tai­syk­lių pa­kei­ti­mai ta­po ga­na daž­ni, tad ne vie­no vy­res­nio am­žiaus meš­ke­rio­to­jo gal­vo­je jie su­si­jau­kė. Be to, nau­ji ri­bo­ji­mai skam­ba ga­na keis­to­kai de­kla­ruo­ja­mos „Žu­vų ro­jaus“ idė­jos fo­ne.

Ar iš tik­rų­jų nau­jo­vės at­spin­di tik­rą­ją si­tu­a­ci­ją ir pa­si­tel­kia­mos vien tik tam, kad mū­sų kraš­te kil­tų meš­ke­rio­ji­mo kul­tū­ra? Be jo­kios abe­jo­nės, ap­lin­ko­sau­gos ins­ti­tu­ci­jos žūk­lės tai­syk­lių pa­kei­ti­mus nu­ta­rė tai­ky­ti, va­do­vau­da­mo­si ob­jek­ty­via bū­ti­ny­be, nes mū­sų kraš­to van­dens tel­ki­niuo­se, ty­ri­mų duo­me­ni­mis, žy­miai (jei ne ka­tast­ro­fiš­kai) su­ma­žė­jo plėš­rių­jų žu­vų.

Tei­gia­ma, kad tai su­sie­ta su ne­re­gė­tais iki šiol spi­nin­ga­vi­mo mas­tais, ta­čiau čia rei­kė­tų ne­at­mes­ti dvie­jų la­bai svar­bių ap­lin­ky­bių: pir­ma, so­cia­li­nės si­tu­a­ci­jos, an­tra, ne­pa­kan­ka­mai, ma­tyt, efek­ty­vios žu­vi­vai­sos.

Da­bar men­kas pa­ja­mas tu­rin­tiems žmo­nėms meš­ke­rio­ji­mas tam­pa svar­biu mi­ty­bos šal­ti­niu. Tu­rint tai gal­vo­je ir su­vo­kiant, jog ar­ti­miau­sią de­šimt­me­tį si­tu­a­ci­ja tik­riau­siai ne­pa­ge­rės, reik­tų ne tik įve­di­nė­ti ap­ri­bo­ji­mus, bet ir ieš­ko­ti ki­to pro­ble­mos spren­di­mo bū­do. Tiks­liau vie­no – ge­rin­ti žu­vi­vai­są, nes vien ap­sau­gos prie­mo­nė­mis pa­gau­sin­ti žu­vų iš­tek­lių ne­pa­vyks.

Kiek rei­kia di­din­ti žu­vi­vai­sos mas­tus – de­šim­te­rio­pai, o gal du­kart dau­giau? Šį klau­si­mą tu­rė­tų spręs­ti spe­cia­lis­tai. Ki­taip ap­ri­bo­ji­mai, ne­pa­rem­ti efek­ty­vio­mis žu­vi­vai­sos prie­mo­nė­mis, žu­vų iš­tek­lių ma­žė­ji­mo ne­su­ma­žins. Ki­ta ver­tus, ap­ri­bo­ji­mai ga­na vien­pu­siš­ki – ima­mų ly­de­kų ir ster­kų dy­dis li­ko tas pats – 45 cm. Gal ver­tė­jo šį li­mi­tą pa­di­din­ti iki 50 cm, ta­da re­a­liai bū­tų iš­sau­go­ma dau­giau veik­lių rep­ro­duk­to­rių. Na, o kol kas mo­ky­ki­mės ki­taip skai­čiuo­ti lai­mi­kį ir pla­nuo­ti žūk­lę!

 

INFO