Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kaip palengvinti darbuotojų mokymosi procesą?

Įmonės mokymai – tai neatsiejama sėkmingos, modernios ir šiuolaikiškos įmonės dalis
Nuotraukos

 2019.11.04.

Įmonės mokymai – tai neatsiejama sėkmingos, modernios ir šiuolaikiškos įmonės dalis. Mokymai motyvuoja darbuotojus, kelia jų kvalifikaciją, suteikia galimybę tobulėti bei gerina bendrą organizacijos mikroklimatą. Jų nauda aiškiai pastebima atliekant kasdienius darbus, o tai lemia aukštesnius įmonės pasiekimus. Šiandien žmogaus koncentracija yra kaip niekada ribota, todėl tam, kad mokymų dalyviai pasiimtų visas žinias, neužtenka tik kalbėti. Kanceliarinės prekės, skirtingi mokymosi modeliai ir kiti būdai – visa tai pavers mokymosi procesą įdomesniu.
Aptarkime keletą efektyviausių priemonių.

Skaidykite informaciją dalimis

Informacijos skaidymas reiškia, jog didelis jos kiekis suskirstomas į mažesnes grupes. Šis metodas padeda informaciją atmintyje išlaikyti kur kas ilgiau. Kaip suskaidyti informaciją? Yra keletas paprastų žingsnių:

- pirma, suskirstykite informaciją pagal temas;
- vėliau temas išskaidykite į skirtingas pamokas;
- pamokų informaciją pateikite taip, kad kiekviena tilptų atskirose skaidrėse;
- peržvelkite informaciją ir kritiškai įvertinkite, ar galima kažką išbraukti. Jei taip, išbraukite.

Šiam metodui puikiai tiks ir kanceliarinės prekės, o tiksliau – spalvoti lapeliai užrašams. Lapeliuose bus lengva pasižymėti aiškias temas ir sudėlioti jas pagal eiliškumą. Jeigu esate rašymo ranka šalininkai, naudokite sąsiuvinius ir svarbiausius duomenis žymėkitės juose. Kitu atveju į pagalbą galite pasitelkti kompiuterines rašymo programas.

Nepamirškite daryti pertraukėlių

Mokymų dalyviams svarbu duoti progą pailsėti fiziškai ir protiškai – tai padeda išlaikyti susikaupimą, energiją ir aktyvų dalyvavimą diskusijose. Moksliniai tyrimai atskleidžia, jog trumpas poilsis tarp aktyvaus mokymosi ar darbo užtikrina, kad išgirsta informacija pasiektų atmintį. Poilsio metu smegenys perfiltruoja išgirstas žinias ir išsaugo jas atmintyje. Pakanka vos 10 minučių, skirtų pasivaikščioti ir atsitraukti nuo mokymosi proceso, kad smegenys spėtų pailsėti.

Naudokite skirtingus mokymosi modelius

Mokslininkai jau senokai išsiaiškino, kad kiekvienas žmogus naudoja skirtingus mokymosi būdus ir priemones (tai gali būti vaizdo medžiaga ar kanceliarinės prekės), dėl kurių informacija atmintyje išlieka ilgam. Išskiriami keturi dažniausiai pritaikomi mokymosi metodai:

- Vizualinis.
Šį būdą mėgsta mokiniai, kurie geriau atsimena iliustruotus ar kitaip vizualiai pateiktus faktus bei pavyzdžius.
- Girdimasis.
Šiuo metodu informacija efektyviausiai įsisavinama jos klausantis arba ją pasakojant kitiems.
- Kinetinis.
Tai būdas, kai mokomasi atliekant tam tikras veiklas ar eksperimentus.
- Skaitomasis ir rašomasis.
Informacija geriausiai prisimenama ją rašant arba skaitant.

Nesvarbu, kokia jūsų mokomosios medžiagos tema – geriausias būdas informacijai pateikti efektyviai yra įtraukti visus keturis metodus. Naudokite iliustracijas, piešinius, filmukus, pasakokite istorijas, sugalvokite aktyvias bei rašymo užduotis. Visa tai lems mokymosi proceso sėkmę.

Kanceliarinės prekės: kokias ir kada naudoti?

Didelis kanceliarinių prekių pasirinkimas taip pat gali pagerinti mokymosi procesą. Pavyzdžiui, naudodamiesi lipniais spalvotais lapukais galite kurti minčių žemėlapius ir taip sisteminti žinias – tiesiog klijuokite juos ant lentos ar kito lygaus paviršiaus. Taip pat pritaikius lapelius galima įgyvendinti daug kūrybiškų užduočių. Pavyzdžiui, paparašykite, kad mokymų dalyviai užrašytų savo mintis mokymuose aptariama tema, klijuokite juos visiems gerai matomoje vietoje ir tuomet pradėkite diskusiją, į kurią įtrauksite visą grupę.

Spalvoti žymekliai itin naudingi, kai reikia pasižymėti svarbiausias mintis, kurias norėsite pasakyti mokymų metu. Taip nepamiršite, kokią informaciją reikėtų pabrėžti ar išplėtoti plačiau. Jeigu mėgstate pristatinėti informaciją užrašais, naudokite sąvaržėles – jos užtikrins, jog lapai nepasimestų ir nesusimaišytų tarpusavyje.

Visi paminėti mokymosi būdai bei priemonės (kanceliarinės prekės) puikiai tiks ne tik mokymus vedantiems ar juose dalyvaujantiems žmonėms. Išvardintus metodus galima pritaikyti kasdieniame mokymosi procese, nesvarbu, kokias žinias stengiamasi įsiminti. Smagus, įtraukiantis ir įdomus – tik toks mokymasis suteiks apčiuopiamos naudos tiek asmeniniu, tiek organizacijos lygiu.