Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kaip reikėtų paruošti lovytę mažyliui

Lovytė naujagimiui atstoja pirmąjį būstą, nes ten jis praleidžia daugiausia laiko. Patarsime, kaip reikėtų paruošti lovytę iš gimdymo namų grįžusiam mažyliui.
Nuotraukos

Lovytė naujagimiui atstoja pirmąjį būstą, nes ten jis praleidžia daugiausia laiko. Patarsime, kaip reikėtų paruošti lovytę iš gimdymo namų grįžusiam mažyliui. Konsultuoja neurologė Ieva Verkienė.

Lovytė – tai ramybės uostas

Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis naujagimio laukia nelengvas darbas – prisitaikyti prie naujos aplinkos. Mamos pilvelyje jį supo tamsa ir ramybė. Todėl gimus vaikui irgi reikėtų sukurti kuo ramesnę aplinką. Kai perkate lovytę, patalėlius, atkreipkite dėmesį į šių daiktų spalvas. Kūdikio lovytei netinka ryškios sintetinės spalvos, ypač akinanti salotinė ar oranžinė. Taip pat ir „grynosios“ spalvos: raudona, mėlyna ar žalia. Jos ryškios, aktyvios. Nors pirmąjį mėnesį vaikutis dar nemato daiktų kontūrų taip, kaip suaugęs žmogus, nemoka fiksuoti žvilgsnio, tačiau ryškios spalvos jį vis tiek veikia neigiamai. Patalėlius geriau pirkti ramių, pastelinių spalvų.

Net ir vėliau, kai kūdikis pradės domėtis aplinka, lovytės aplinka neturėtų būti ryški. Juk vaikutis joje tik miega, o žaidžia paprastai kitoje erdvėje – vežimėlyje, tėvų lovoje ar pan.

Su baldakimu ar be jo

Pirkdami kraitelį tėvai svarsto, ar reikalingas virš kūdikio lovytės kabantis baldakimas? Jo naudingumas neįrodytas. Galima manyti, kad užuolaidėlė sukuria jaukesnę, intymesnę atmosferą miegančiam vaikui, tačiau, iš kitos pusės, baldakimas leidžia kauptis dulkėms ir sumažina vaiko regėjimo lauką. Taigi baldakimas turi ir pliusų, ir minusų. Jis labiau interjero detalė negu funkcionalus lovytės priedas, tad tėveliai turėtų nuspręsti, ar jiems tai priimtina.

Ar reikia į lovytę dėti žaislų

Madinga virš naujagimio lovytės, kūdikio akių lygyje pakabinti besisukančių žaisliukų. Pirmąjį mėnesį tai tikrai nėra reikalinga, kabantis žaislas greičiau tik trukdys mamai, o vaikutis į jį visiškai nereaguos. Vaikas domėtis aplinka pradeda tik antrąjį gyvenimo mėnesį. Vaikas jau ima fiksuoti aplinkos daiktus, judančius objektus. Manoma, kad kabinti žaislą virš lovytės reikėtų ne artimesniu nei 40–50 centimetrų atstumu nuo vaiko akių, kad jam neišsivystytų žvairumas. Tačiau tas etapas, kai vaiką domina tik matomi, bet ranka nepasiekiami daiktai, yra labai neilgas. Jau trečiąjį gyvenimo mėnesį jis norės žaisliukus ne tik matyti, bet ir paliesti. Tada kabantys žaisliukai nebetenka susidomėjimo. Juos teks pakeisti prie lovos šonų pritvirtinamais barškučiais ar kitokiais žaisliukais, kuriuos vaikas pasiektų ranka.

Kokie žaisliukai tinka pirmaisiais mėnesiais

Pirkdami žaisliukus pirmiausia atkreipkite dėmesį į tai, kokio amžiaus vaikams jie skirti. Specializuotose kūdikių parduotuvėse visada bus nurodyta, nuo kokio mėnesio žaislas tinka. Pirmaisiais mėnesiais tikrai nereikia nei lėlių, nei mašinyčių, nei pliušinių meškiukų.

Blogas įprotis į kūdikio lovytę prikrauti pliušinių žaislų. Tokie žaislai tik užima vietą ir kupia dulkes. Jie sintetiniai, net ir liesti kūdikiui nėra malonu. Paprastai mažų vaikų pliušiniai žaislai visiškai nedomina, jie yra tėvelių užgaida.

Kūdikiams skirti žaisliukai: barškučiai, figūrėlės – priešingai nuo miego aplinkos, turėtų būti ryškių ir grynų spalvų. Jos labiausiai domina kūdikį.

Yra specialių priemonių, kurios dedamos į kūdikio lovytę: iš medžiagos ar porolono pagaminti paveikslėliai, kurie tvirtinami prie lovytės šonų ar kojūgalio. Dažniausiai tai būna aiškių geometrinių formų piešiniai, kurie lavina vaiko regėjimą, moko jį pastebėti detales: nespalvotas labirintas, kvadratėlių kompozicijos, taškai ar pan. Jie ugdo vaiko pastabumą, tačiau jeigu lovytėje jūsų mažylis tik miega, tokios priemonės nėra būtinos, nes jos skirtos aktyviajai vaiko veiklai.

Kai kūdikį pradeda dominti žaisliukai, geriausia rinktis spalvingus, bet pagamintus iš natūralių žaliavų – dažyto medžio, jūržolės, kamščio. Vien plastmasiniai žaislai nėra gerai, nes juos lytėdamas vaikas nepatiria skirtingų medžiagų teikiamų pojūčių. Svarbiausia pirkti specializuotose kūdikių parduotuvėse, kurios garantuoja, kad žaisliukai yra lengvi, kokybiški, saugūs.

Muzikiniai žaislai

Ar reikalingi kūdikio lovytėje muzikiniai žaislai? Gal yra mažylių, kuriems patinka elektroninis garsas, bet jis tikrai neatstos mamos lopšinės, nuo kurios vaikutis užmigs. Muzikinis žaislas gali atkreipti dėmesį, jei vaikas įsiverkė, yra neramus. Tačiau tokie žaislai sudomina trumpam.

Vaikui kur kas įdomiau pačiam išgauti garsą. Nuo antro-trečio mėnesio mažylis pats išmoksta judinti barškučius, liesti grojančias knygutes ir pan., tad kabantys grojantys žaislai nebebus tokie įdomūs.

Jei kūdikio nedomina aplinka

Mamos dažnai linkusios pernelyg teikti reikšmės, kaip vaikelis reaguoja į supančią aplinką. Jei ką tik gimusio mažylio nesudomino grojantis žaislas, jos jau įtaria kurtumą, o jei keleto savaičių vaikas neima į rankas barškučio, galbūt sutrikusi jo raida? Vien tai, kaip vaikas sureagavo ar nesureagavo į vieną ar kitą garsą, spalvą, dar nieko nereiškia. Apie vaiko raidą gali spręsti tik specialistai, įvertinę daugybę veiksnių.

Tėveliams patartina nepersistengti ir neperkrauti vaiko aplinkos detalėmis ar žaislais. Vienu metu kūdikis turėtų žaisti su vienu barškučiu, o naujas žaislas jo akiratyje turėtų atsirasti ne dažniau kaip kas savaitę. Kai vaikas gauna iš karto keletą žaislų, jis gali pasidaryti neramus, suirzęs, blogai miegoti – jis nebespėja įsisavinti naujos informacijos.

Taigi kūdikio aplinka turėtų būti neperkrauta daiktais.