Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Dirbantys mėgstamą darbą labiau vertina savo darbdavius

Nuotraukos

 

 

Lietuviai dažniau patiria malonią ir teigiamą emocinę būseną, kuri kyla iš darbuotojo patirties darbe. Vienos gyvybės draudimo bendrovės užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad gyventojai savo darbdavius dažniausia vertina septynetu. Aukščiausią 9 ir 10 balų įvertinimą savo organizacijoms suteikė trečdalis (34 proc.) apklaustų respondentų, beveik pusė (47 proc.) savo darbdavius vertino vidutiniškai – 6–8 balais, o penktadalis (19 proc.) skyrė 5 balus ar žemesnį įvertinimą.

Iniciatyviems sekasi geriau
Tyrimo duomenimis, daugiausia patenkintųjų, t. y. skyrusių aukščiausius balus savo darbdaviui, dirba personalo vadybos, draudimo ir pirkimų bei tiekimo srityse. Didžiausia dalis nepatenkintųjų dirba energetikos, sveikatos apsaugos ir švietimo bei mokslo srityse.

Patenkinti darbuotojai labiausiai savo įmonę vertina dėl to, kad čia dirba patinkantį darbą, gali džiaugtis gera atmosfera darbe, turi galimybę dirbti lanksčiu darbo grafiku, gali tobulėti ir jaučiasi vertinami vadovų.

Tuo tarpu savo darboviete nepatenkinti darbuotojai daug prasčiau vertina atmosferą savo organizacijoje, nesijaučia vertinami vadovų ir patys juos vertina mažiau.

Psichologijos mokslų daktaras Marius Daugelavičius „Šiaulių naujienoms“ sako, kad dažniausiai savo darbo vieta džiaugiasi tie, kurie yra labiausiai motyvuoti. O kuriems trūksta iniciatyvos ir motyvacijos, tie gali nedvejodami pakeisti darbovietę.

„Jeigu darbas patinka, natūralu, kad ir darbdavys patenka į tą pačią kategoriją. Pasitenkinimą darboviete gali lemti ir darbuotoją supantys kolegos, atlyginimas ar net patalpa, kurioje žmogus dirba. Tuo tarpu nepasitenkinimą lemia įvairios psichologinės ir vidinės problemos, nesugebėjimas organizuoti laisvalaikio, bėdos šeiminiame gyvenime ir pan.“, – sako psichologas.

Svarbi ne tik vidinė motyvacija
Anot jo, labai svarbu, kad darbdavys darbuotoją tinkamai motyvuotų. Žinoma, tai nereiškia, kad darbdavys turėtų skubėti iš karto pakelti atlyginimą.

Finansinis atlygis yra toli gražu ne pirmasis veiksnys, lemiantis darbuotojo pasitenkinimą esamu darbdaviu, – kur kas aktualiau yra, kad darbas būtų įdomus ir artimas darbuotojui. Ši sąlyga galioja neatsižvelgiant į amžiaus grupę ar turimą patirtį.

Labai svarbu užtikrinti aukštą darbuotojų įsitraukimą, kad jie jaustų savo darbo prasmę, jaustųsi, kad yra vertinami, matytų indėlį į bendrą rezultatą, būtų už tai skatinami. Darbuotojų įsitraukimo svarba pripažįstama tarptautiniu mastu ir yra vertinamas kaip vienas svarbiausių kriterijų, apibrėžiančių darbdavio patrauklumą.

„Darbdavių tiesioginis darbas motyvuoti savo darbuotoją. Tačiau ne ką mažiau svarbu, kad ir pats darbuotojas jaustų norą tobulėti. Jeigu kažkas bus primetama tik iš šalies, tai neduos jokių rezultatų.

Priešingai, tuomet galima sulaukti atvirkštinės reakcijos, kai pačiam darbdaviui nebelieka motyvacijos įkvėpti savo pavaldinio“, – akcentuoja M. Daugelavičius.

Netinkamas darbas – sekina
Labiausiai susirūpinti turėtų tie darbdaviai, kuriuos didesnioji dalis darbuotojų linkusi vertinti prastai. Tokiose įmonėse ar organizacijose dirbantys žmonės gali ne tik nedėti pastangų, kad pasiektų rezultatų, bet ir daryti neigiamą įtaką kolegoms bei kenkti organizaciniam klimatui.

„Jeigu žmogui nepatinka jo darbas, dažniausiai jis nėra patenkintas ir savo vadovu. Jeigu žmogui kas nors negerai, tai jis paprastai linkęs kaltinti visus kitus, tik ne save“, – pabrėžia specialistas.

Vis dėlto kai kuriems žmonėms tenka susidurti su dilema: dirbti mėgstamą darbą, bet tenkintis mažu atlyginimu arba atlikti nuobodų darbą tik dėlto, jog už jį gerai moka. Turbūt didesnė dalis žmonių pasirenka pastarąjį variantą ir bando apgauti tiek save, tiek kitus, kad elgiasi teisingai.

Tačiau psichologas perspėja, kad dirbant darbą tik dėl pinigų gali nukentėti mūsų savivertė. Darbas, kuris nepatinka, sekina žmogų, sukelia neigiamų emocijų, kurios žlugdo asmenybę ar netgi turi neigiamos įtakos asmeniniam gyvenimui.

Tokiu atveju reikėtų pasvarstyti, kad galbūt vertėtų ieškotis kito darbo arba kalbėtis su darbdaviu dėl galimo darbo funkcijų pakeitimo.