Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kol JK atiminėja pasus iš Rytų Europos migrantų vaikų, ES planuoja sugriežtinti pasienio apsaugą

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė pradėjo atiminėti britiškus pasus, išduotus šalyje gyvenantiems Rytų Europos migrantų vaikams
Nuotraukos

Paaiškėjo, jog daugiau nei 100 britiškų pasų Rytų Europos piliečių vaikams buvo suteikti per klaidą, tinkamai neišnagrinėjus visų dokumentų, pateiktų vaikiškų pasų gavimui.

Yla iš maišo išlindo, kai JK gyvenantys migrantai nusprendė atnaujinti savo vaikų pasus. Teisinės problemos daugiausiai paveikė JK gyvenančias Lenkijos ir Čekijos piliečių šeimas. Pagal nuo 2009 m. galiojančią tvarką yra numatyta, kad vaikai gali gauti britiškus pasus, jei jų tėvai sugeba pateikti registracijos dokumentą, įrodantį, jog jie penkerius metus dirbo JK.

Kai kuriais atvejais britų pareigūnai nepaprašė registracijos dokumento, o pareigūnų aplaidumas iškilo viešumon, kai reikėjo atnaujinti nebegaliojančius vaikiškus pasus (šie pasai galioja 5 metus).

Valstybinių institucijų aplaidumas gali lemti pilietybės atėmimą iš migrantų vaikų, kurie gimė JK arba yra šalyje išgyvenę daugiau nei 10 metų, jei vaikų tėvai nesugebės pateikti reikiamų dokumentų.

JK Vidaus reikalų ministerijos atstovai pareiškė, kad iš Rytų Europos valstybių piliečių, kurie tarp 2009 m. gegužės 1 d. ir 2014 m. spalio 31 d. kreipėsi dėl britiškų pasų išdavimo savo vaikams, nebuvo prašoma pateikti darbuotojų registracijos programos (angl. Worker Registration Scheme; WRS) sertifikato arba nurodyti išimtis, kodėl jiems netaikoma WRS (studentai, savarankiškai dirbantys ir panašiai).

Painiavos įnešti galėjo faktas, jog aštuonioms 2004 m. prie Europos Sąjungos (ES) prisijungusioms valstybėms (Čekijai, Estijai, Lietuvai, Latvijai, Vengrijai, Lenkijai, Slovakijai ir Slovėnijai) WRS nebėra taikoma nuo 2011 m. balandžio 30 dienos.

Rytų Europos konsultacijų centro centro (angl. Eastern European Advice Centre; EEAC) direktorės Barbara’os Drozdowicz, britiškų institucijų klaidos sukėlė daugeliui Rytų Europos migrantų sukėlė tikrą šoką ir yra vertinama kaip tikra išdavystė.

ES planai stiprinti pasienio kontrolę

Kol JK vyrauja teisinė, politinė ir ekonominė sumaištis po šių metų birželio 23 d. įvykusio „Brexit“ referendumo, ES institucijose paslapčia įgyvendinami nuosavos kariuomenės sukūrimo ir pasienio kontrolės stiprinimo planai.

Nuosavos ES kariuomenės sukūrimo ir ES pasienio patikros įgyvendinimo planus ketinama įtraukti į 2020-2027 m. ES biudžetą, kurį sudaro apie 1 trilijonas eurų. Tiesa, šie planai buvo slepiami ir vilkinami iki JK referendumo dėl pasitraukimo iš ES.

ES siūlo sukurti „patekimo į ES/ išvykimo iš ES“ sistemą, kurioje būtų registruojami visi trečiųjų šalių piliečių atvykimai ir išvykimai bei atsisakymas įleisti trečiųjų šalių piliečius per ES išorines sienas, kurioms priskiriama ir Lietuva.

ES užsienio politikos vadovės Federica‘os Mogherini teigimu, ES valstybėms būtinas glaudesnis bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityje. ES ketina pristatyti naujus planus dėl naujų karinių pajėgumų sukūrimo.

Jau artimiausioje ateityje gali susidaryti situacija, jog pasitraukusios iš ES JK piliečiai į ES vyks kaip trečiųjų šalių piliečiai, kurių atvykimas ir išvykimas iš ES bus registruojamas, o buvimui ES reikės vizų.