Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Savanorių būrys mokys vilniečius pasirengti ekstremalioms situacijoms

Grupelė entuziastų susirinko Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos (LRKD) būstinėje
Nuotraukos

Grupelė entuziastų susirinko Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos (LRKD) būstinėje, vedami tikslo įkurti pirmąjį pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrį Vilniuje. Šio būrio užduotis – ne tik parengti savanorius efektyviai veikti ir suteikti pagalbą gyventojams karo, stichinių nelaimių ar kitų ekstremalių situacijų metu, bet ir mokyti žmones pasiruošti tokiems įvykiams, o esant reikalui – tinkamai reaguoti ir pasirūpinti savimi bei savo artimaisiais.

Pasak steigiamojo susirinkimo iniciatoriaus, medicinos studento Viliaus Šmito, iki šiol panašaus tipo būrys šalyje veikė tik Visagine. Tikimasi, jog Vilniaus pavyzdys įkvėps ir kitų miestų savanorius, ir netrukus organizuotos pasirengimo ekstremalioms situacijoms komandos veiks visoje Lietuvoje.

Vilius Šmitas pasakojo, jog domėtis medicinos savanorių veikla Lietuvoje jį paskatino TED interneto puslapyje išgirsta „United Hatzalah“ tinklo Izraelyje įkūrėjo bei prezidento Eli Beer kalba. Paramediko įsitikinimu, dėl intensyvaus didmiesčio eismo greitoji medicinos pagalba dažnai atvyksta per vėlai, todėl jis subūrė grupę savanorių, pasiruošusių viską mesti ir pulti gelbėti gyvybių savo kaimynystėje. Iniciatyva išaugo į būrį, ruošiantį savanorius reaguoti į vietinius skambučius ir suteikti pirmąją pagalbą iki atvykstant medikams. Vien per praeitus metus šio būrio savanoriai Izraelyje suteikė pagalbą 270 000 žmonių. „Sužinojęs, kad Vilniuje nieko panašaus nėra, ėmiau svarstyti, kaip esamus savanorius suburti organizuotai veiklai. Labai džiaugiuosi LRKD sekretoriato pagalba, nepaisant to, jog dar tik formuojame būrį, kurio ateitis šiandien, rodos, šiek tiek miglota“ – sakė V. Šmitas. Studentas teigė, kad būrio koordinavimas kol kas nėra didelis iššūkis jo dienotvarkei, tačiau tikisi, jog veiklai plečiantis, dabartiniai nariai perims dalį idėjų vykdymo ir darbų pasiskirstymas leis greičiau priartėti prie išsikeltų uždavinių.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos valdybos patvirtintoje pasirengimo ekstremalioms situacijoms programoje numatoma parengti savanorius tinkamai reaguoti gresiant ar susidarius valstybės lygio ekstremaliajai situacijai, suteikti nukentėjusiems pirmąją bei psichologinę pagalbą, vykdyti paieškos ir gelbėjimo darbus. Planuojama, kad būrio nariai ne tik nuolat atnaujins pirmosios medicinos pagalbos žinias, bendradarbiaus bei dalyvaus bendrose pratybose su kitų šalių Raudonojo Kryžiaus draugijomis, bet ir organizuos pirmosios pagalbos bei civilinės saugos mokymus visuomenei. Tokių mokymų metu žmonės sužinos, kaip patys gali pasiruošti ekstremalioms situacijoms: kaip pasiruošti šiek tiek atsargų, susidaryti vaistinėlės komplektą, pasigaminti maisto be ugnies ir parengti šeimos evakuacijos planą. Norint tapti savanoriu nereikalingi jokie specialūs įgūdžiai ar išankstinis pasiruošimas. Įsilieti į būrio gretas gali bet kokio amžiaus žmogus, turintis pakankamai motyvacijos ir pasiryžęs investuoti savo laiką. Svarbu suprasti, jog tai – ne trumpalaikė veikla ar greitieji pirmosios pagalbos kursai, tad kandidatas turi realiai įvertinti savo galimybes dalyvauti užsiėmimuose. Taigi, pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narys turėtų būti būdrus ir nuovokus, pasiruošęs dirbti komandoje įvairiuose vaidmenyse; o tiems, kurie dar nedaug yra girdėję apie pirmąją pagalba, praverstų smalsumas bei noras mokytis.

Žilvinas Butavičius, nuo 2012 m. dalyvaujantis LRKD Visagino paieškos ir gelbėjimo būrio veikloje, pasakojo, kad veiklos netrūksta ir kasdieniame gyvenime: „teko budėti įvairiose gatvės sporto varžybose, lydėjom piligrimus į Trakus. Tačiau rimčiausiai padirbėti teikiant pirmąją pagalbą teko pernai, Latvijoje vykusiame SATA festivalyje“. Narys teigė, jog per kiekvienus mokymus ar pratybas nutinka kas nors įdomaus ir neplanuoto, tiek linksmų, tiek liūdnų kuriozų pasitaiko ir per budėjimus (norėčiau parašyti pavyzdį, bet pašnekovas „taip staigiai negalėjo prisiminti“). Anot Ž. Butavičiaus, reikės įdėti nemažai darbo, rimtai mokytis ir gilinti žinias, kol susiformuos tvirtas, organizuotas būrys. Tik esant pakankamam indėliui iš paties būrio, bus galima tikėtis paramos iš šalies.

LRKD pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrys – tai bendraminčių savanorių ratas, kuriame vyksta nuolatinis mokymasis, pratybos bei įgytų žinių patikrinimas. Tai pirmiausia prevencinės pirmosios pagalbos ir kitų svarbių įgūdžių mokykla tiek vieniems iš kitų, tiek iš profesionalių instruktorių. Būrio įkūrėjai tikisi, jog įgytų žinių neprireiks panaudoti realiose ekstremaliose situacijose, tačiau tinkamas pasirengimas būtinas norint užtikrinti, kad susiklosčius tokiems įvykiams, visuomenei jie praeitų kuo ramiau ir saugiau.

 

Ieva Kieraitė