Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Gerti kavą ar ne?

Kavos minusai ir kavos pliusai
Nuotraukos

Daug kam, turbūt, teko girdėti, kad kava kelia spaudimą, o juk spaudimo kėlimas – negerai. Taip pat daugumai, matyt, teko girdėti ir kad kava – tai kofeinas, o kofeinas – tai narkotikas, ir tai, savaime suprantama, irgi blogai. Kita vertus, tai karštas gėrimas, priverčiantis greičiau, dažniau ir stipriau plakti širdį bei patinkantis labai dideliam kiekiui žmonių. Neretam, matyt, kyla klausimas – ką daryti? Pabandykime patyrinėti ir suskirstyti motyvus į „už“ ir „prieš“.

Pradžiai – nedidelis lyrinis nukrypimas. Klasikinis klausimas skamba taip: „turiu dvi naujienas. Viena – gera, kita – bloga. Nuo kurios pradėti?“ Aš, pavyzdžiui, prašau visų pirma pasakyti blogąją. Geras psichologas jau vien iš šio fakto, matyt, galėtų šį bei tą apie mane papasakoti. O dar aš vaikystėje visų pirma suvalgydavau tai, ką reikia, o skaniausia pasilikdavau pabaigai. Ar jūs irgi taip darėte? Beje, dar pora anekdotų apie dvi naujienas.

- Alio, brangusis, turiu dvi naujienas: gerą ir blogą.

- (Nevilties apimtas) Na, pradėk nuo gerosios.

- (Iškilmingai) Oro pagalvė suveikė!

***

Žmona vyrui:

- Turiu dvi naujienas: gerą ir blogą.

- Kokias?

- Aš tave palieku...

- Aišku... o blogoji?

***

- Turiu jums dvi naujienas: gerą ir blogą.

- Gal pradėk nuo gerosios.

- Gera naujiena ta, kad nesakysiu jums blogosios.

- O blogoji?

- O blogoji – kad nesakysiu geros.

Ką gi, pradėkime. Visų pirma – blogybės, kad paskui viskas tik į gera. Naivu? Kažkada dėdulė Merfis pasakė, kad niekada nebūna taip blogai, jog vėliau nebūtų dar blogiau...

Kavos minusai

1. Kava kenkia širdžiai, nes kelia spaudimą ir padidina širdies-kraujagyslių susirgimus.

2. Kava „išplauna“ kalcį, kuris reikalingas kaulams. Esant kalcio trūkumui, kaulai tampa labiau pažeidžiami. Tačiau kalcio esama pieno produktuose, pavyzdžiui, grietinėlėje, piene, taip kad šį minusą galima neutralizuoti.

3. Kava skatina dehidrataciją, nes jos sudėtyje yra stiprių, šlapimą varančių medžiagų. Tad jei mėgstate kavą, turėtumėte daugiau dėmesio skirti stebėjimui, ar pakankamai išgeriate vandens (paros norma suaugusiam žmogui – nuo 1,5 iki 2,5 litro).

4. Kavos sudėtyje yra kofeino, pakeičiančio natūralias neurotropines daleles, kurias išskiria organizmas, ir taip palaipsniui tampa būtinas, sukeldamas priklausomybę.

Kavos pliusai

1. Kava naudinga širdžiai – mūsų privalumai yra mūsų trūkumų tęsinys. Visų pirma esama žmonių, kurie turi žemą kraujo spaudimą. Antra, kava naudinga, nes yra antioksidantas. Kita vertus, esama nuomonių, kad vieniems žmonėms kava padeda, o kitiems – kenkia.

2. Kava gerina koncentraciją, susikaupimą, dėmesingumą ir trumpalaikę atmintį.  Amerikoje tyrimais įrodyta, kad studentai, kurie prieš egzaminą gėrė puodelį kavos, užduotis sprendė greičiau ir teisingiau (skirtumas sudarė apie 15 proc.). Žinoma, tai trumpalaikis ir jokiu būdu ne kaupiamasis efektas.

3. Kava gerina virškinimo sistemos darbą.

4. Kava pakelia nuotaiką. Tyrimai taip pat įrodyta, kad dažnai kavą geriantys žmonės žymiai rečiau imasi savižudybės.

5. Sergant Parkinsonu, kepenų ligomis ar diabetu, kava gali būti netgi naudinga.

6. Kavoje esama naudingųjų medžiagų: kalio, magnio, fosforo. 

P.S.

Tiesa, matyt, kažkur per vidurį, nes vis dėlto nesama bendros nuomonės dėl kavos vartojimo. Kita vertus, bet kuris maistas gali būti tiek vaistas, tiek nuodas. Viskas priklauso nuo kiekio. Kaip jau minėjau, vandens mums reikia apie 2 litrų per dieną. Kavos normos kiek kitokios, tačiau principas – tas pats. Gerti kavą litrais galima, bet ne ilgai. Visai negerti – taip pat. Tačiau puodelis ar du per dieną – pats tas.