Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Lietuvos visuomenė paprašė atlikti tyrimą dėl skyrium gyvenančių tėvų diskriminacijos

Šiandien, gegužės 18 d., Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigai, institucijai galinčiai
Nuotraukos

Šiandien, gegužės 18 d., Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigai, institucijai galinčiai inicijuoti ir atlikti įvairius nepriklausomus tyrimus buvo įteiktas Prašymas ištirti, kiek Lietuvoje skyrium gyvenančių tėvų patiria diskriminaciją ir su kokio pobūdžio diskriminacija šie asmenys dažniausiai susiduria.

Kreipimąsi į Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigą pasirašė:

Vyrų Krizių Centro, kurio misija – padėti krizinėse situacijose atsidūrusiems vyrams ir jų šeimos nariams. Suteikti psichologinę paramą ir viltį, nukreipti į kitas, galinčiais pagelbėti toje situacijoje organizacijas, atstovai. Centro vizija – tapti ta vieta, kur kiekvienas vyras, patiriantis emocinę ar situacinę krizę, galėtų rasti pagalbą, paramą, paskatinimą ir tikėjimą, kad rytoj išauš nauja diena. Ir ji gali būti geresnė.

Asociacijos „Vėjų Laumės“, kurios save pristato kaip vėjo ir laisvės sąjungininkes žemėje, atstovės.

Bei ne pirmus mietus viešąjame sektoriuje veikiančios nevyriausybinės organizacijos „Baltupių šviesa“ vadovė ir kiti asmenys.

Tikimės, kad šis kreipimasis taps iki šiol Lietuvoje aktyviai vykdomos skyrium gyvenančių tėvų diskriminacijos, kurią valstybinės institucijos linkusios ne argumentuotai paneigti, o tiesiog ignoruoti, pabaigos pradžia.

Beje, Kreipimosi kopija turėjo būti įteikta Žmogaus teisių stebėjimo institutui, kurio tinklapyje rašoma, kad:

„Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI) – 2003 m. įkurta nepriklausoma nevyriausybinė organizacija, siekianti ugdyti atvirą ir demokratinę visuomenę konsoliduojant žmogaus teises ir laisves.“

Tačiau ŽTSI instituto, besigiriančio tokia veikla, kaip „...Kasmetinės žmogaus teisių kampanijos – Savaitė prieš nepakantumą (skirta Tarptautinei dienai prieš rasizmą paminėti) bei Žmogaus teisių mėnuo (skirtas Tarptautinei žmogaus teisių dienai paminėti)“, atstovai, pareiškę, kad Skyrium gyvenančių tėvų diskriminacija nėra susijusi su Instituto veikla, priimti kreipimąsi, atsisakė.

Kyla retorinis klausimas – ar Skyrium gyvenantys tėvai, ŽTSI suvokimu, nėra žmonės, kurių teisės pažeidžiamos, ar Skyrium gyvenančių tėvų atžvilgiu vykdoma diskriminacija nėra žmogaus teisių pažeidimas...

Pateikiama Jūsų dėmesiui patį Kreipimosi tekstą ir raginame netylėti, jeigu susiduriate su panašiomis problemomis. Rašykite mums, papasakokite apie savo patirtį ir mes pasistengsime Jums padėti, nes mums svarbūs visi žmonės.

 

„KREIPIMASIS

Dėl nepriklausomo tyrimo siekiant nustatyti diskriminacijos apimtis

 

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai

Šeimyniškių g. 1A, Vilnius 09312

(8-5) 261 2787

 

Kopija

Žmogaus teisių stebėjimo institutas

Didžioji g. 5

LT-01128 Vilnius

Tel. 8 5 2314 676

  

Oficialiuose leidiniuose rašoma, kad:

„Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba – nepriklausoma, stipri žmogiškųjų ir finansinių išteklių tarnyba, gebanti, kaip to reikalauja ES direktyvos dėl vienodo žmonių traktavimo ne tik tirti skundus dėl diskriminacijos, bet ir atlikti ar inicijuoti nepriklausomus sociologinius tyrimus įvairiose srityse dėl galimų žmogaus teisių pažeidimų.“ Mes žemiau pasirašę, kreipiamės į jus, prašydami atlikti nepriklausomą sociologinį tyrimą, siekiant nustatyti kiek skyrium gyvenančių tėvų Lietuvoje patiria diskriminaciją.

Prieš kelias savaites Seime vykusioje konferencijoje buvo daug kalbama apie Lietuvoje vis dar tebevykstančią seksualinių ar tautinių mažumų diskriminaciją (nors pateikti duomenys ir vertė tuo abejoti), buvo raginama aktyviai kovoti su diskriminacijos apraiškomis, tačiau nepelnytai buvo pamiršta tokia žmonių kategorija, kaip Skyrium gyvenantys tėvai, kurių mūsų šalyje, neoficialiais duomenimis, yra labai daug. Deja, koks yra tikslus Skyrium gyvenančių ir diskriminaciją patiriančių tėvų skaičius, pasakyti, sunku, nes, jokie tyrimai šiuo klausimu nebuvo atliekami ir jokia statistika nevedama. Tą patvirtino  Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Viešosios teisės katedros lektorė Vygantė Milašiūtė:

Klausimai

1. Ar vedama statistika, kiek mūsų šalyje yra diskriminaciją patiriančių skyrium gyvenančių tėvų (absoliuti jų dauguma - vyrai)?

2. Jeigu nevedama, tai gal galite paaiškinti, kodėl, nes tokią diskriminaciją patiriančių skyrium gyvenančių tėvų yra gerokai daugiau negu romų ar seksualinėms mažumoms savo priskiriančių asmenų.

Atsakymai

1. Su tokia statistika neteko susidurti.

2. Tokios statistikos poreikis nėra įsisąmonintas todėl, kad, lyginant su kitų rūšių diskriminacija (pvz., romų), apie skyrium gyvenančių tėvų patiriamą diskriminaciją yra palyginti mažai žinoma – tiek Lietuvoje, tiek kitose valstybėse. Situacija galėtų pasikeisti, jei, pvz., konkretaus asmens byloje teisme būtų pripažintas diskriminacijos faktas, t. y. diskriminacijos draudimo pažeidimas.

Turint omenyje tai, kad Europos žmogaus teisių deklaracija ir Europos Sąjungos politika yra nukreipta kovai su diskriminacija, tiek tiesiogine, tiek ir netiesiogine, Skyrium gyvenantys tėvai, neigiant ar ignoruojant jų problemą, ir toliau yra diskriminuojami, ne tik valstybinių institucijų, tiek ir organizacijų, turinčių kovoti su diskriminacija. Mes manome, kad tokia padėtis toliau tęstis. Būtina ne tik pripažinti, kad Skyrium gyvenantys tėvai (absoliučia dauguma atveju tai yra vyrai), Lietuvos Respublikoje patiria diskriminaciją, bet ir, nustačius jos apimtis, teikti Seimui ir Vyriausybei atitinkamas įstatymų pataisas, kad būtų apsaugotos šių tėvų teisės ir laisvės.

Vadovaudamiesi tuo, kas išdėstyta, mes, žemiau pasirašę organizacijų ir asociacijų nariai, prašome:

Atlikti nepriklausomą sociologinį tyrimą ir nustatyti, kiek iš Lietuvoje Skyrium gyvenančių tėvų patiria diskriminaciją.

Nustatyti, su kokia diskriminacija susiduriama dažniausiai:

Valstybės institucijų vykdoma diskriminacija

Teismų vykdoma diskriminacija

Finansinė diskriminacija

Įvertinus ir apibendrinus tyrimo rezultatus, teikti Vyriausybei ir Seimui įstatymų, mažinančių Skyrium gyvenančių tėvų diskriminaciją, pataisas.“

 

Prim.lt