Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Valdininkai apgavo neįgaliuosius

Arba kur buvo išleistos 112 pagalbos sistemos tobulinimo programėlei skirtos lėšos?
Nuotraukos

2017 11 21

Lietuvos kurtieji šiemet nesulauks jiems žadėtos programėlės, kuri leistų neįgaliesiems asmenims visavertiškai bendrauti su Bendrojo pagalbos centro (BPC) specialistais ir gauti pagalbą nelaimės atveju. Valdininkų žadėti pinigai neįgaliųjų poreikiams paskirti kitoms reikmėms.

Apie nutrauktą BPC programėlės konkursą Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas Kęstutis Vaišnora sako sužinojęs ne iš organizatorių, bet iš žiniasklaidos – jis teigia buvęs priblokštas tokio valdininkų atsakymo.

„Lietuvos kurčiųjų draugijos niekas neinformavo, kad konkursas sustabdytas. Iki jo paskelbimo tikrai vyko bendradarbiavimas su BPC 112 atstovais, derinome veiksmus, išsakėme poreikį ir sutarėme, kad bus programėlė su galimybe išsikviesti pagalbą lietuvių gestų kalba, kad ji veiks jau nuo ateinančių metų”, – teigė K. Vaišnora.

Pažadėjo ir persigalvojo

Dar šių metų liepą spaudoje pasirodė informacija apie tai, kad jau kitais, 2018-aisiais metais Bendrosios pagalbos centre turėtų pradėti veikti naujai sukurta programėlė, leidžiantį skubią pagalbą išsikviesti vaizdo skambučiu, kas gerokai palengvintų kručiųjų asmenų gyvenimą. Kaip tuomet teigė BPC vadovas Audrius Čiuplys, 2018-aisiais programėlė galėtų pakeisti dabar veikiančią GPS 112 programą, nes pastaroji ne tik neturi galimybės pagalbos prašymą perduoti vaizdu, bet ir neleidžia tikslia nustatyti skambinančiojo vietos.

Saldūs pažadai sulaukė didelio Lietuvos neįgaliųjų palaikymo ir suteikė vilties tūkstančiams klausos negalią turinčių asmenų - terminas buvo nustatytas, intensyviai vyko parengiamieji darbai.  „Vyko nemažai pasitarimų ir posėdžių, aktyviai dalyvavo ir Neįgaliųjų reikalų departamentas. Apie konkurso paskelbimą buvome informuoti ir vyko komunikacija”, – prisimena Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas. Tačiau metams baigiantis BPC informavo, kad projektui skirtų pinigų šiemet nebus, nes lėšos skirtos ugniagesių įrangos pirkimui.

„Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (toliau – PAGD) informavo, kad nutraukus programėlės 112, skirtos kurtiesiems,  su BPC  informacine sistema pirkimą, PAGD kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, kad tam numatytos lėšos Vyriausybės nutarimu būtų skirtos ugniagesiams itin reikalingos įrangos įsigijimui, kuri būtina gelbstint žmonių gyvybes.  PAGD neatsisako projekto, skirto kurtiesiems – jis bus įgyvendintas 2018 metais“, - pranešė BPC atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė.

Skubios pagalbos tarnybos pareigūnė kartu pridūrė, kad „nėra žinoma atvejų, kai neįgaliesiems nebuvo suteikta pagalba tik dėl to, kad nebuvo specializuotos programėlės.“

Taigi, neįgaliųjų poreikiams tenkinti numatyti valstybės biudžeto pinigai buvo atimti iš BPC ir perduoti PAGD - taip pat gyvybiškai svarbiems uždaviniams spręsti. Pareigūnai guodžia ir žada kurčiaisiais pasirūpinti ateityje.

„Šiuo metu kurtieji asmenys turi galimybę išsikviesti pagalbą tekstinio susirašinėjimo būdu. Tokiu principu veikia mobilioji aplikacija „GPIS 112“ ir SMS žinutės. Beje, mobilioji aplikacija automatiškai aktyvuoja palydovinės navigacijos sistemos GPS funkciją, todėl naudojantis šia programėle Bendrasis pagalbos centras taip pat gali gauti pranešėjo vietos nustatymo duomenis”, – rašoma Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atsakyme į redakcijos užklausą.

Įžūlus akibrokštas?

Paprastesnį sprendimą siūlantys PAGD pareigūnai kartu pripažįsta esminį tokio kelio trūkumą – bendraujant su 112 specialistais trumposiomis žinutėmis, nėra galimybės nustatyti besikreipiančiojo vietos. Tai reiškia, kad nežinodamas savo tikslios lokacijos žmogus tegali tikėtis moralinio palaikymo SMS žinutėmis iš operatoriaus, bet ne operatyvaus reagavimo ir savalaikės pagalbos.

Valdininkų apgautais pasijutę neįgaliųjų atstovai negali atsitokėti nuo tokio įžūlaus akibrokšto ir ketina užtarimo kreiptis į aukščiausią šalies vadovybę. Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas K. Vaišnora tikisi, kad valdžios pareigūnai neskaudins neįgaliųjų bei užtikrins, kad duoti įsipareigojimai būtų įgyvendinti.

„Kartais, atrodo, kad Lietuvoje norint pasiekti rezultatų, reikalingas viešumas, kad prisiimtų atsakomybę tas kas turi prisiimti ir veiktų siekiant rezultatų“, – svarsto K. Vaišnora.

Rengiant publikaciją, redakcijai pavyko susisiekti su Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Atsiųstame prezidentūros rašte teigiama, kad klausimas dėl Bendrojo pagalbos centro sistemos pritaikymo klausos negalią turinčių žmonių poreikiams perduotas atsakingoms institucijoms, kurios privalės pateikti atsakymus.

 

 

Prim.lt