Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

20 metų smiginį žaidžiantis O. Kšanys: „Smiginis yra psichologija“

O. Kšanys: „Smiginis – įgūdžių sportas, bet tie įgūdžiai ne tiek fiziniai – mechaniškai prie lentos atsistojus mėtyti strėlytes, o labiau psichologiniai.“
Nuotraukos

Daug kas mano, kad norint būtų geru smiginio žaidėju reikia turėti taiklią ranką ir žvitrią akį, tačiau tai netiesa: „Pagrindinis dalykas smiginio žaidime yra psichologija: kas gali valdyti savo mintis, tas gali valdyti ir savo kūną“, – teigia Šiaulių darts klubo „Auksinė strėlė“ prezidentas Osvaldas Kšanys.
Pats O. Kšanys smiginį žaidžia jau 20 metų ir tvirtina, kad tai azartiška, įdomi bei viena iš sąžiningiausių sporto šakų, ir nors Lietuvoje žaisti smiginį nėra labai populiaru, tačiau pasaulyje šios sporto šakos aistruoliai yra skaičiuojami milijonais.

– Kada susidomėjote smiginiu?
– Šiaip pirmiausia žodžio smiginis nemėgstu, nes visas pasaulis šį žaidimą vadina „darts“. Na, bet su kalbininkais daug nepasiginčysi.
O ta istorija labai paprasta. Apie 1995–1996 metus „Šiaulių naujienose“ būdavo rašoma apie žmones, kurie vienoje Šiaulių kavinėje rinkdavosi žaisti smiginio. Tad paskaitydavau rezultatus, o namuose kaip tik atsitiktinai buvau nusipirkęs taikinį, taigi į jį pamėtydavau, bet taisyklių nežinojau.
Po to ryžausi pirmą kartą nueiti į smiginio turnyrą ir išmėginti savo jėgas. Žinoma, ten tikrai buvo tokių, kurie žaidė ir geriau, ir seniau, tačiau nuo to laiko mane pagavo azartas.
Sužinojau taisykles ir namuose kartu su Gintu Vilimavičiumi pradėjome mėtyti strėlytes.
Treniravomės ir nuėjome į pirmąjį Šiaulių smiginio čempionatą, kurio buvo tik 10 ar 12 etapų.
O man labiausiai viską pakeitė 1996 metų balandžio 22 diena, kai Šiauliuose vyko pirmasis Lietuvos čempionatas. Jo metu buvo tokia rungtis, kurią mes dabar naudojame tik pramogai. Ji vadinasi „high score“ t. y. kas sumes daugiau taškų. Aš į šį čempionatą atėjau pavėlavęs ir laimėjau pačią pirmą rungtį pirmame dalyvautame čempionate.
Nuo to laiko smiginis kardinaliai pakeitė mano gyvenimą. Dabar jau 20 metų gyvenu šiuo žaidimu.

– Kokia šios sporto šakos istorija?
– Šiuolaikinis smiginis atsirado Anglijoje. Iš pradžių jį laikė azartiniu žaidimu. Yra net tokia istorija, kad žmogus atsidūrė teisme, nes buvo galvojama, kad smiginis – azartinis žaidimas, tačiau tas žmogus įrodė, jog tai įgūdžių sportas.
O šiaip ši sporto šaka siekia labai senus laukus, kadangi viskas prasidėjo nuo iečių mėtymo. Tačiau kai būdavo blogas oras, visi susirinkdavo uždarose patalpose, tad ietis trumpėjo, kol sutrumpėjo iki dabartinių strėlyčių.

– Supažindinkite su šio žaidimo taisyklėmis.
– Iš principo pagrindinės taisyklės yra Lietuvos darts sporto federacijos internetiniame puslapyje, ten galima rasti labai daug informacijos.
Tačiau pagrindinis žaidimas, kurį žaidžiame mes yra 501. Jo principas yra toks, kad mėtydamas strėlytes į taikinį nuo 501 turi kuo greičiau surinkti nulį taškų, paskutinius taškus baigdamas į sektorių, kuriame dvigubinasi.
Taikinyje yra kraštiniai taikinio sektoriai, kur taškai dvigubinasi, ir viduriniai taikinio sektoriai, kur taškai trigubinasi.
Šiaip tų žaidimų yra labai daug. Pavyzdžiui, pasaulyje labai populiarus kriketo žaidimas.
O mes kartą metuose Šiauliuose rengiame pentatlono varžybas, kur gali žaisti tik 20 žaidėjų, o šios varžybos – meistriškumo pavyzdys, nes yra labai daug rungčių.
Apie įvairiausius smiginio žaidimus yra prirašyta knygų. Šiandien ši sporto šaka – didžiulis verslas, nes įmonių, gaminančių inventorių, yra ne viena dešimtis, o smiginio žaidėjai pasaulyje skaičiuojami milijonais.

– Ko reikia, kad būtum geras smiginio žaidėjas?
– Pagrindinis dalykas smiginio žaidime yra psichologija: kas gali valdyti savo mintis, tas gali valdyti ir savo kūną.
Tai yra įgūdžių sportas, bet tie įgūdžiai ne tiek fiziniai – mechaniškai prie lentos atsistojus mėtyti strėlytes, o labiau psichologiniai. O tai matoma tada, kai žaidimo metu tu nereaguoji į aplinką, matai tik tai, ką darai, ir žinai, ką nori padaryti prie taikinio. Tad jei gera psichologija, geras ir rezultatas.
Šiaip smiginis – labai demokratiška sporto šaka. Kaip sako mano žmona, kuri mane palaiko ir visur būna kartu, tai yra pati sąžiningiausia sporto šaka, nes bet kokiame kitame sporte priešininkas stengiasi apgauti, pakenkti varžovui. O čia arba pataikei, arba ne.
Aišku, gali burbuliuoti už nugaros, bet tai jau taisyklių pažeidimas ir didžiulė nepagarba. Iš esmės, tu turi pats nugalėti priešininką ir save – kitų variantų nėra.

– Ar smiginį žaisti gali visi norintys?
– Tikrai taip. Labai aukštoje PDC lygoje ir mūsų WDF lygoje yra varžybos skirtos tik sėdintiems neįgaliųjų vežimėliuose. Anksčiau Lietuvoje, kai mes tik pradėjome savo klubo veiklą, apie 1996 metus, pas mus ir būdavo žmonių, sėdinčių neįgaliųjų vežimėliuose. Dabar tokių sąlygų neturime, bet jei atsirastų noras, viską galėtume labai greitai sutvarkyti.
Be to, praėjusiais metais mūsų klube vyko kurčiųjų čempionatas. Tad smiginio žaidimas yra prieinamas visiems, kas tik turi noro ir ryžto.
Mūsų klube kiekvieną trečiadienį, išskyrus vasarą, pažaisti smiginį gali ateiti visi ir tai visiškai nemokama. Beje, net ir strėlyčių galime paskolinti, pamokyti, paaiškinti.

– Kas geresni žaidėjai – vyrai ar moterys?
– Šiaip vyrų rezultatai ir Lietuvoje, ir pasaulyje yra geresni. Bet mes juokiamės, kad jeigu Lietuvos vyrams reikėtų žaisti su anglėmis, tikrai būtų nekas.
Iš principo PDC lygoje vyrai su moterimis nebuvo atskirti, bet moterys ten nieko ypatinga nepasiekdavo. Apskritai šioje lygoje yra pasiektas toks lygis, kad protu sunkiai suvokiama, kaip taip galima žaisti.

– Tai gan statiškas žaidimas. Tad ar nenuobodus?
– Galiu užtikrinti, kad žaisti tikrai nenuobodu. Žiūrėti, net pačiam tiek metų žaidžiant, įdomu tik kai kuriuos mačus. Šiaip bilietų į pasaulio čempionato finalus arba čempionato finalinį etapą negausi metus į priekį. O ir tie bilietai brangūs.
Tą nuobodumą, manau, kiekvienas supranta individualiai – kitam gal ir krepšinis yra nuobodi sporto šaka, o kažkam ir sraigių lenktynės galbūt atrodo labai azartiškos.

– Ar tai brangi sporto šaka?
– Inventoriaus požiūriu, sakyčiau, tai viena iš pigesnių sporto šakų. Brangiausios strėlytės, kurios, sakykime, kainuoja 100 eurų. Per metus, jei intensyviai jas naudosi, reikės pasikeisti tik adatas ir tas vadinamąsias plunksnas. Tačiau jei reikia keliauti, tai yra brangu.
Kadangi smiginis – neolimpinė sporto šaka ir yra pakankamai nepopuliari, tai mūsų federacija praktiškai nieko nefinansuoja. Tad šiame žaidime yra asmeninio entuziazmo ir asmeninės iniciatyvos finansavimas.

– Ar Lietuvoje populiaru žaisti smiginį?
– Masiškumu smiginis tikrai sunkiai gali konkuruoti su kitomis sporto šakomis.
Į Lietuvos čempionatą susirenka daugiausiai 120 žmonių. Tai, manau, nei mažai, nei daug. Tačiau lygintis su tokiomis sporto šakomis, kaip krepšinis, futbolas ar kt., yra sudėtinga. O taip yra todėl, kad smiginis ganėtinai statiška sporto šaka – daug kas žaidžia, bet sportu to nelaiko.
Be to, yra dar viena problema: žmonės nedrįsta ateiti į turnyrus, išbandyti save ar tiesiog smagiai praleisti laiką. Aišku, šią sporto šaką labai stipriai palietė ir emigracija. Kaip aš sakau, pusė mūsų klubo yra išvažiavusi į Angliją.
O šiaip smiginis labiausiai paplitęs angliakalbėse šalyse. Kadangi anglai yra šio žaidimo pradininkai, tai jis ypač populiarus Anglijoje, Velse, Škotijoje, Airijoje, Olandijoje, Belgijoje ir kt.
Iš tiesų smiginis yra žaidžiamas labai daug kur.

– Tikriausiai dalyvaudamas smiginio varžybose aplankėte nemažai šalių?
– Taip, smiginis iš esmės pakeitė mano gyvenimą, nes 90 proc. šalių apvažinėjau žaisdamas smiginį, o 10 proc. – darbo reikalais.
Neskaitant Latvijos ir Estijos, man teko aplankyti Suomiją, Švediją, Norvegiją, daug kartų pabuvojau Čekijoje. Taip pat dalyvavau varžybose Turkijoje, Vokietijoje.

– Smiginio žaidėjas, į kurį lygiuojatės?
– Yra toks smiginio žaidėjas Philip Douglas Taylor. Jis 16 kartų tapo pasaulio čempionu. Žinoma, kad kiekvienas norėtų žaisti taip, kaip jis. Tačiau man niekada nebuvo kilusi mintis būti panašiam į kažką. Mano didžiausias tikslas buvo ir yra, kad šis žaidimas man teiktų džiaugsmą.

11-14-2015 11

O. Kšanys smiginį žaidžia jau 20 metų ir tvirtina, kad tai azartiška, įdomi ir viena iš sąžiningiausių sporto šakų.