Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Galimybės: „Monmartrą“ jau žaidžia ir Panevėžys

Rugpjūtį šiauliečiai laukia kultūros centro „Laiptų galerija“ organizuojamo jau 11-ojo tarptautinio festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika 2014“
Nuotraukos

Rugpjūtį šiauliečiai laukia kultūros centro „Laiptų galerija“ organizuojamo jau 11-ojo tarptautinio festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika 2014“. Šis projektas, kuris atgaivina miestą ir leidžia sužaisti Paryžių, kuris visada pritraukia būrius miestiečių ir miesto svečių, pamažu „traukia“ ir kitus miestus. Jau senokai trupučiu „Šiaulių Monmartro“ programos naudojasi Vilniuje, Užupyje, vykstantis dailininkų pleneras, o dabar – ir kultūros sostinė Panevėžys. Nors abiejų renginių pavadinimai („Šiaulių Monmartro Respublika“ ir Panevėžio „Bonjour Maestro“) neturi nieko bendra, užtat turinys labai panašus – beveik identiškas. „Šiaulių Monmartro Respublikos“ organizatorius tai kartu ir džiugina, ir liūdina, kuratoriams ir džiugu, ir drauge liūdna: Panevėžys ėmė ir surengė tokį pat festivalį - gal net kur kas ryškesnį nei Šiauliuose.

Idėja iškeliavo į Panevėžį
Prieš vienuolika metų idėja, gimusi Šiauliuose, iš pradžių pakankamai sunkiai skynėsi kelią į miesto ir projekto dalyvių širdis, o vėliau nors ir išpopuliarėjo, „Šiaulių Monmartro Respublikos“ organizatoriai turi įdėti daug pastangų, kad surastų rėmėjų, nes paramos – ne prūdai.
Tiesa, šiemet, pasak „Laiptų galerijos“ direktorės Janinos Ališauskienės, suma projektui skirta nelabai maža – 9 tūkst. litų.
Bet šie pinigai išnyks tenkinant būtiniausius projekto dalyvių poreikius – maitinimą, nakvynę ir pan. Kitaip nei Panevėžyje, kur į festivalį „Bonjour Maestro“, atrodo, iškart noriai įsitraukė visas miestas – kavinės, teatrai, galerijos, prisijungė ne tik meno profesionalai, bet ir mėgėjai, savanoriai, kuriantis jaunimas. Viskas lyg ir būtų gerai - tik tiek, kad įvykęs renginys yra kone identiškas Šiauliams.
„Daugelis „Bonjour Maestro“ žaidybinės dalies segmentų – vis dėl to iš mūsų programų aprašo. Kasmet mes savo programą gryniname, nes žaidimas padeda žmogui įsijausti į lengvumą, teatrališkumą: „Monmartras“ ne geografinė sąvoką, o kultūros reiškinys, kuriame plevėsuoja bohemiška dvasia, kūrybinė laisvė. Tačiau tik 11-ajame „Monmartre“ jau galime galvoti, kad turime tikslinę auditoriją, kad turime žmonių, kurie laukia renginio ir į jį ateis“, - sakė „Laiptų galerijos“ direktorė.
Pasak jos, po žinios, kad identiškas renginys jau įvyko Panevėžyje, pirmiausia kilo pasipiktinimas, o po pasvarstymų beliko džiaugtis, kad tokie renginiai gali gyvuoti ir kitur.
Pasak „Monmartro Respublikos“ organizatoriaus Ričardo Jakučio, Užupyje taip pat jau kurį laiką vyksta „Monmartras“, tik labai kukliai, tuo tarpu „Šiaulių Monmartro“ metu dailininkai tapo parke, išeina į gatves, bulvarą.
„Kad Panevėžys nukopijavo tiksliai nuo mūsų, nieko bloga. Tik gaila, kad Šiauliuose mes neturime jokio postūmio, o ten iš karto miestui sudarė tokias dideles galimybes padaryti tokį renginį“, - sakė R. Jakutis.

Šiauliai nenori žaisti
Kad Monmartro dvasia užkrėstų visus žmones, reikia... žaidybiškumo ir bent šiek tiek organizacijos. O Šiaulius užkrėsti kūrybine ir žaidybiška dvasia labai sunku – visi labai rimti, įsitikinę, kad verslui sudalyvauti renginyje – nieko gera.
„Prieš kelerius metus visoms bulvaro kavinėms išdalijome šansonečių įrašus, prašėme, kad tą dieną skambėtų tik prancūziška muzika, kad paruoštų kokį prancūzišką patiekalą, kad jose būtų tos prancūziškos dvasios, ir vienas kitas pareiškė – koks dar čia Monmartras Šiauliuose...“ - sakė J. Ališauskienė.
O juk verslas tikrai galėtų prisidėti ir ne grynaisiais, o tiesiog savo darbais, kurie padėtų sukurti prancūzišką atmosferą.
Atrodo, tylu net ir iš kitų miesto kultūros įstaigų, muziejų, teatrų ir pan.
„Gal mums iš tiesų reikia kultūros politikos, kažkokios kultūros vadybos strategijos?“ - svarstė J. Ališauskienė.
Pasak jos, geriems dalykams, kurie galėtų būti įgyvendinti mieste, trūksta entuziazmo ir pozityvumo, toks įspūdis, kad jie tik stiprina erzelį, o po jo lieka tik dejonės, kad Šiauliuose blogai gyventi, kad čia nieko nevyksta.
„Nemokamų renginių galėtų būti daugiau, ypač vasarą. Bet pirmiausia reikia geriems dalykams tikro dėmesio, analizės – kiek kas yra gerai, kiek blogai, ką reikia taisyti, o jei taisyti, tai ką ir kaip bendromis pastangomis“, - sakė „Laiptų“ direktorė.

2014-06-17 11

Pasak „Laiptų galerijos“ direktorės J. Ališauskienės, verslas galėtų prisidėti prie „Šiaulių Monmartro Respublikos“ organizavimo.