Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Užsikrėtusiems meile kalnams

Kasmet vis daugiau žmonių slidinėjimas tampa pramoga, be kurios sunku įsivaizduoti žiemą ...
Nuotraukos

Verta turėti

„Šiais laikais, esant tokiam dideliam slidinėjimo inventoriaus pasirinkimui, kiekvienas žmogus gali rasti būtent jam tinkamus produktus. Mano nuomone, kiekvienas, kuris mėgsta slidinėti ir gali tai sau leisti, turėtų įsigyti nuosavą inventorių", - sako UAB „Prosport.lt" vadybininkas Einaras Paulauskas, slidinėjantis nuo septynerių metų.

Visų pirma, pasak E. Paulausko, turėti savo inventorių - taupu. „Jeigu kiekvieną žiemą slidinėjate nors po savaitę, įsigiję nuosavą inventorių išlošiate, nes per 2-4 metus jūs išleisite nuomai tokią pačią sumą pinigų, kaip įsigydami savo inventorių, - teigia pašnekovas. - be to, kai perkate slidinėjimo inventorių, galite pasirinkti jums labiausiai tinkamas sudedamąsias dalis. Serijinės gamybos modeliai išsiskiria naujausiomis efektyviausiomis technologijomis, kurių nėra nuomojamuose modeliuose. Nuomai gaminamos atskiros slidžių ir slidinėjimo batų kolekcijos, vadinamos„Rental".

Kokybišką slidžių, slidinėjimo batų ir lazdų komplektą ne išpardavimo metu galima įsigyti nuo 1 499 litų, - tvirtina pašnekovas. - Pažengusiam vartotojui komplektas kainuotų nuo 2 500 iki 4 000 litų."

Pradėkite nuo batų

Kadangi slidinėjimo inventorius - gausus (batai, slidės, akiniai, šalmas, lazdos, pirštinės, apranga), finansiškai nėra lengva įsigyti viską iš karto. „Jeigu reikėtų rinktis, tuomet didžiausią dėmesį skirkite slidinėjimo batams" - pataria E. Paulauskas.

Batus derėtų rinktis pagal šiuos kriterijus: batų ilgį, plotį ir standumą.„Batų ilgis kiekvienoje parduotuvėje matuojamas vis kitaip, vis dėlto dažniausias matavimo būdas yra toks: apsiaukite batus, būtinai užsisekite sagtis ir dirželius taip, lyg ruoštumėtės slidinėti. Tuomet išsitieskite. Pirštai gali truputį liesti priekinę sienelę arba išvis jos neliesti. Aš asmeniškai rekomenduočiau, kad truputį liestų, - sako specialistas. -Tuomet sulenkite kojas taip, tarsi slidinėtumėte. Dabar pėda pasislenka šiek tiek atgal, todėl pirštai turi nebesiekti priekinės sienelės. Jeigu visgi siekia, prašykite konsultanto puse dydžio didesnių batų. Jeigu batai - maži, jums nuolat šals kojų pirštai."

Batų plotis parenkamas pagal matuoklę, kurią turi turėti kiekviena sporto prekių parduotuvė. Joje aiškiai matyti pėdų plotis. Pagal šį parametrą galima parinkti optimalų slidinėjimo batų modelį. Batų standumą reikėtų rinktis atsižvelgiant į slidininko patirtį. Dažniausiai standumas matuojamas „Flex" indeksu.

Batai nuo „Flex 50" iki „Flex 70" yra skirti slidininkams, kurie pradeda slidinėti ar ieško komfortiškesniu batų. Avalynė nuo „Flex 80" iki „Flex 100" skirta slidininkams, ieškantiems aukso viduriuko tarp komforto ir efektyvumo. Patyrusių ir mėgstančių greitį slidininkų pasirinkimas - batai nuo„Flex 100" iki „Flex120".

„Kuo batų standumo indeksas mažesnis, tuo didesnis komfortas. Kuo minėtasis indeksas didesnis, tuo didesnis efektyvumas, pasireiškiantis greitesne reakcija į jūsų veiksmus", - aiškina pašnekovas.

Populiariausias pasaulyje slidinėjimo batų modelis -,,Atomic Hawx", mat „Atomic" inžinieriams pavyko sukurti slidinėjimo batus, išsiskiriančius ir maksimaliu komfortu, ir maksimaliu efektyvumu.

Šiuo metu yra galimybė ne tik formuoti bato įdėklus, bet ir įsigyti anatominius vidpadžius.

Slidžių įvairovė

Slidės gaminamos iš įvairių medžiagų ir sukonstruojamos beveik kaip sumuštinis - iš atskirų sluoksnių. Tai gali būti mediena, stiklo pluoštas, titano plokštės ir t.t.

„Labai svarbu, kad posūkiuose slidės išlaikytų slidininką, nepraslystų, todėl slidžių kraštai gaminami iš atsparaus metalo ir yra ypač aštrūs, pagaląsti kone stačiu kampu", - dėsto specialistas.

Lazdų taip pat būna įvairių. Dažniausios - aliumininės, grafitinės, karbono mišinio ir tikro karbono lazdos.

„Išsirinkti slides ir lazdas - labai lengva. Slides reikia pastatyti lygiagrečiai stovinčiam žmogui -jų galai turėtų būti tarp smakro ir nosies galiuko. Jeigu mėgstate didesnį greitį, siūlyčiau rinktis slides arčiau nosies galiuko ar netgi šiek tiek ilgesnes, nes tokios suteiks papildomo stabilumo greitojo nusileidimo metu. Jeigu mėgstate trumpus staigius posūkius (slalomą), tuomet siūlyčiau rinktis slides, kurių galai būtų ties smakru. Tiesa, dailiosios lyties atstovės mėgsta komfortiškesnį slidinėjimą, t. y. lengvai atliekamus posūkius, todėl slidės turėtų siekti smakrą ar būti net keliais centimetrais trumpesnės", - pataria E. Paulauskas.

Kalnų slidinėjimo lazdas pašnekovas siūlo rinktis taip: apverskite lazdas (rankenos turi būti ant žemės todėl, kad lazdų galiukai susminga į sniegą, tad rinkdamiesi tokį matavimo būdą tikrai neapsiriksite), tuomet paimkite už tos vietos, kuri yra žemiau plastiko (ar kitos medžiagos), saugančio lazdą nuo smigimo į sniegą. Jeigu lazdos jums tinka, ties alkūne turėti susidaryti 90 laipsnių kampas.

Apsaugokite galvą

Slidinėjimas, deja, gali būti pavojingas. „Dažnas atvejis, kai slidininkas tiesiog ilsisi šlaito viduryje, o kitas slidininkas, nepasirinkęs kontroliuojamo ir saugaus greičio, trenkiasi į vietoje stovintį žmogų. - pasakoja E. Paulauskas. - Tai tik vienas iš tūkstančių nelaimės scenarijų, todėl šalmas yra tiesiog būtinas tiek pradedantiesiems, tiek mėgėjams, tiek profesionalams."

Matuojantis šalmą gali kilti klausimas, kaip teks su šiuo daiktu slidinėti. „Neišsigąskite - iš pradžių daugumai žmonių šalmas atrodo nepatogus ir nereikalingas. Tačiau jau po pirmos slidinėjimo dienos nebejusite jokio diskomforto - tai tik įpratimo reikalas", - tikina pašnekovas.

Slidinėjimo šalmų yra didelė įvairovė. Jie gali būti reguliuojamo dydžio, su reguliuojamomis ventiliacijos angomis, išimama vidine dalimi. Šalmas jokiais būdais neturi spausti, todėl būtinai pasimatuokite prieš jį įsigydami, nes skirtingų gamintojų dydžiai yra skirtingi."

Jeigu ketinate slidinėti, pavyzdžiui, Druskininkuose esančioje „Snow Arenoje", atminkite, kad šalmas ten yra privalomas, kaip ir daugelyje Europos Sąjungos (ES) kurortų. Tik laiko klausimas, kada ES priims nutarimą, draudžiantį slidinėti be šalmo.

„Šiuo metu galima įsigyti visų kūno dalių apsaugas. Populiariausios iš jų - šalmai (galvos apsauga) ir liemenės (nugaros ir krūtinės apsauga).

Tinkami drabužiai

Slidinėti rekomenduojama su specialiai tam skirta apranga. Komplektą sudaro
striukė ir kelnės.

„Patariama investuoti į vandeniui atsparią „kvėpuojančią" slidinėjimo aprangą, - teigia specialistas. - Ne mažiau svarbūs yra pirmas ir antras drabužių sluoksniai. Jie turėtų palaikyti optimalią kūno temperatūrą, apsaugoti nuo traumų ir išgarinti prakaitą. Specialus audinys padeda išlaikyti natūralią kūno padėtį, skatina kraujotaką ir palaiko sąnarius."

Pasak pašnekovo, minėtų drabužių yra trijų efektyvumo lygių - priklausomai nuo keliamų reikalavimų. „Matuodamiesi drabužius labiausiai atkreipkite dėmesį į judėjimo laisvę - jie neturi varžyti judesių", - pabrėžia E. Paulauskas.

Išskirtiniai akiniai

Du pagrindiniai kriterijai renkantis slidinėjimo akinius yra akinių lęšiai ir rėmelis. Akinių rėmelis turi atitikti veido formą, jokiais būdais negali trukdyti laisvai kvėpuoti. Matuotis akinius būtina su šalmu.

Akinių lęšiai pagal šviesos srauto pralaidumą yra skirstomi į keturias kategorijas: 0 kategorijos lęšiai yra skirti slidinėti naktį apšviestose trasose, 1 kategorijos - esant apniukusiam orui ar per rūką, 2 kategorijos - debesuotą su pragiedruliais dieną, 3 kategorijos - saulėtą dieną. Kategorija turėtų būti nurodyta ant kiekvienų akinių etiketės.

„Taip pat yra reguliuojamo šviesos srauto akinių lęšių. Esant apsiniaukusiam orui lęšiai praleidžia daugiau šviesos, o saulėtą dieną - mažiau. Ši technologija vadinama moduliacija. Akinių su moduliacija kategorija yra nuo 1 iki 3. Mano nuomone, tai pats universaliausias pasirinkimas", - sako E. Paulauskas. Labai svarbu, kad akiniai nerasotų. Būtinai pasiteiraukite konsultanto, kokią apsaugą nuo rasojimo turi akiniai.


Info