Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Pažinkime gimtąjį kraštą – Lazdynų Pelėdos muziejus

Keliaudamas po gimtąjį kraštą vis dar atrandu vietų, apie kurias kažkada esu girdėjęs, bet dar nesu buvęs.
Nuotraukos

2018.05.08.

Keliaudamas po gimtąjį kraštą vis dar atrandu vietų, apie kurias kažkada esu girdėjęs, bet dar nesu buvęs. Tai ir liūdna, nes reiškia, kad nepažįstu savo gimtinės, ir kartu džiugina, kad vis dar pasiseka atrasti kažką naujo, nematyto. Viena tokių vietų – Paragių kaimas, kuriame įsikūręs rašytojos Lazdynų Pelėdos muziejus.

Kaip rašoma oficialioje muziejaus svetainėje, Paragių dvaro sodyba yra tipiškas XVIII a. planinės struktūros dvaro ansamblis. Būtent ši, išsaugota ir išpuoselėta vieta yra rašytojų Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės (1867–1926) ir Marijos Ivanauskaitės-Lastauskienės (1872–1957), rašiusių bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu, tėviškė. Pats Lazdynų Pelėdos muziejus įsteigtas dar tolimaisiais 1966 m. Jo bendras plotas užima 94,8 m2.

Muziejaus kompleksą sudaro pagrindinis pastas su rašytojos buities daiktais, svirnas, kuriame sukaupti senovėje naudoti įrankiai ir padargai bei didžiulė, puikiai prižiūrima teritorija, kurioje rasime puikiai koncertams ir renginiams tinkantį svirną, lauko sceną ir vis dar veikiančią dūminę pirtį, pastatyta greta rašytojų tėvo iniciatyva mėginto nutiesti kanalo. Kanalo, kaip ir medžiais apsodinti kelio, turėjusio kadais vesti tiesiai į netoliese esančius Tryškius, likusi tik dalis, tačiau tai parkui suteikia dar daugiau žavesio.

Teritorijos privalumus išnaudoja menininkai, todėl muziejuje, be nuolatinės ekspozicijos, dažnai vyksta plenerai, kultūriniai renginiai. Tiesa, norint į juos prisiruošti, reikia specialiai išsukti iš pagrindinių kelių. Muziejus yra kiek atokiau nuo transporto arterijų, o paskutinė kelio atkarpa net neasfaltuota. Kita vertus, turbūt tai jam ir suteikia to savito žavesio, to senovės, kurios mūsų kasdieniame gyvenime lieka vis mažiau, dvelksmo. Tad jei keliausite per Šiaurės Lietuvą link Žemaitijos ar Pajūrio, raskite pusdienį laiko ir užsukite į Lazdynų Pelėdos muziejų. Jis tikrai to vertas.

Adresas: Paragių kaimas, lt-85283, Papilės seniūnija, Akmenės rajonas