Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Vaikų miegas: be telefonų ir jau nuo 7 val. vakaro

Miegas labai svarbus mūsų kasdienei savijautai ir produktyvumui, todėl neklysta tie, kurie skiria tam pakankamai savo dėmesio.
Nuotraukos

2021.01.21.

Ilgą laiką buvo galvojama, kad kuo mažiau miegi, tuo sėkmingesnis esi. Šiandien šis įvaizdis griaunamas ir vis daugiau žmonių įvertina kokybiško poilsio svarbą. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad klientai dažnai teiraujasi ne tik dėl savo, bet ir dėl įvairių vaikus kankinančių miego sutrikimų. Miego higiena besidominti Ieva Anskaitienė sako, kad tai, kaip pailsime naktį gali nulemti ir tai, kaip jaučiamės dieną.

„Eurovaistinės“ vaistininkai pastebi kad pandemijai pakoregavus mūsų kasdienybę, pirmiausiai nukentėjo daugelio miegas – sunku palaikyti režimą, nubusti ir eiti miegoti tuo pat metu ar net išlipti iš lovos prasidėjus darbo dienai.

I. Anskaitienė sako, kad miegas labai svarbus mūsų kasdienei savijautai ir produktyvumui, todėl neklysta tie, kurie skiria tam pakankamai savo dėmesio. Pasak jos, miegas svarbus smegenų darbui, jo metu apdorojama per dieną gauta informaciją, pailsėjus išauga kūrybiškumas, poilsis teigiamai veikia ir mūsų atmintį.

Ypač svarbu pasirūpinti vaikų poilsiu, jiems dažnai svarbu skirti daugiau laiko miegui nei suaugusiems – 10–11 valandų, o poilsio trūkumą gali atspindėti ir vaiko elgesys. „Jeigu vaikas negauna reikiamos dozės miego ir tėvai nepasirūpina reguliaria miego dienotvarke, tai vaikas išsiderina. Jam gali atsirasti nerimas, agresijos priepuoliai, nenoras mokytis, vaikas nuobodžiauja, gali pradėti valgyti daugiau saldumynų, tai turi įtakos vaiko viršsvoriui, jis ieško, iš kur gali gauti papildomos energijos, todėl dažnai suvartoja daugiau angliavandenių“, – pastebi I. Anskaitienė.

Pasiruošimas miegui

Nors dažnai galvojama, kad miegui nereikia pasiruošimo, tai nėra tiesa. Dviejų vaikų mama I. Anskaitienė sako, kad jos šeimoje pasiruošimas miegui prasideda maždaug nuo 19 val., tai ne tik naudinga vaikų poilsiui, bet ir tėvams – jie nejaučia streso, kai netikėtai pastebi, kad jau laikas miegoti, o vaikas dar dūksta po namus ir net neturi minties apie ėjimą į lovą.

„Aš siūlyčiau pradėti ruoštis miegui anksčiau – gal prigesinti šviesas, įjungti ramesnę muziką, gal išbandyti karštą vonią ar aromaterapiją, pasirinkti miego rūbus, kurie labai reikšmingi. Taip žaidimo forma įtraukti vaikus, sudominti juos, kad jiems tai būtų lyg nuotykis“, – pataria I. Anskaitienė.

Pora valandų iki miego svarbu vaikams nesinaudoti jokiais ekranais, šios taisyklės turėtų laikytis ir tėvai, taip  jie rodys tinkamą pavyzdį. Verčiau tą laiką skirti pokalbiams, pasakoms ar lopšinėms prieš miegą. Pasak I. Anskaitienės, šis laikas labai intymus, todėl galite jo metu išsiaiškinti, kas neramina jūsų vaiką, pasikalbėti atviriau.

Atsižvelgti į situaciją

Nors ir vyrauja bendros miego taisyklės, visuomet svarbu atsižvelgti į individualią situaciją, įsiklausyti, kas geriausiai veikia jūsų namuose ir nesivadovauti nurodymais aklai.

Pavyzdžiui, nors specialistai rekomenduoja miegoti tamsoje, bet kai kurie vaikai gali prašyti palikti įjungtą šviesą. I Anskaitienė sako, kad turėtumėte įsiklausyti į vaikų žodžius, galbūt jie pratinasi miegoti naujame kambaryje, galbūt naktį eina į tualetą ir nepasiekia patys įsijungti šviesos, todėl labai svarbu tik pamažu imtis permainų.

I. Anskaitienė pastebi, kad visuomenės požiūris į miego higieną keičiasi, vis daugiau žmonių supranta, kaip svarbu tam skirti laiko, nors ilgai galvota, kad sėkmingi žmonės miega vos kelias valandas. Vis dėlto, anot jos, miegodamas tik kelias valandas produktyvus gali būti tik labai trumpai.

Šis tekstas yra „Eurovaistinės“ projekto „Sveikos šeimos istorija“ dalis.