Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

7 kokybiško ugdymo požymiai: į ką turėtų atkreipti dėmesį 2-5 metų vaikų tėvai?

Tyrimais įrodyta, kad kokybišką ankstyvąjį ugdymą gavę vaikai, sulaukę 15 metų pasiekia kur kas geresnių mokymosi rezultatų, negu jų bendraamžiai.
Nuotraukos

2020.01.07.

Tyrimais įrodyta, kad kokybišką ankstyvąjį ugdymą gavę vaikai, sulaukę 15 metų pasiekia kur kas geresnių mokymosi rezultatų, negu jų bendraamžiai. Kaip atpažinti kokybišką ugdymą ir į ką atkreipti dėmesį – pasakoja ir naudingais patarimais dalijasi Kaune veikiančios ir nuo 2020 m. rugsėjo Vilniuje duris atversiančios ankstyvojo ugdymo mokyklos „Eureka“ vadovė Kristina Gadliauskienė.

1. Mišraus amžiaus klasėje, kurioje mokosi 15 vaikų, turėtų dirbti ne mažiau kaip 2 pedagogai.

2. Ugdymo aplinkoje turėtų būti gausu ugdomųjų priemonių, gamtinių medžiagų (kaštonų, akmenukų ir pan.), nuolat skatinančių vaiką veikti, tobulėti ir ugdytis. Sienos, lubos, grindys turėtų „kalbėti“ - kad vos įžengęs į klasę, vaikas pradėtų mokytis.

3. Vaikus turėtų ugdyti savo srities profesionalai: žmonės, kurių kvalifikaciją liudija ikimokyklinio ugdymo išsilavinimas, o į priekį vedą nuolatinis asmeninis tobulėjimas, plečiantis ne tik profesinį, bet ir bendrą kultūrinį akiratį. Tokie mokytojai paprastai būna atviri naujovėms, nebijo tyrinėti, bandyti ir sėkmingai derina kūrybiškumą su giliomis dalyko žiniomis ir gyvenimiška išmintimi. 

4. Esminė kokybiško ankstyvojo ugdymo ypatybė – vaikui turi būti įdomu mokytis, todėl ugdymas turėtų būti organizuojamas per vaiko patirtis. Kokybiško ugdymo įstaigoje vaikas apie ąžuolą mokysis ne žiūrėdamas į plakatą, bet kartu su mokytoju eidamas į parką ir ieškodamas to medžio, skaičiuodamas, kiek jų yra parke, matuodamas kamieno storį, rinkdamas lapus, giles, juos uostydamas, o grįžęs į klasę – džiovins lapus, stebės juos per mikroskopą. 

5. Didelis dėmesys emocinio intelekto ugdymui: kokybiško ankstyvojo ugdymo įstaigoje emocinis intelektas ugdomas pagal tarptautiniu mastu pripažintas programas (pavyzdžiui, kimočių ar mindfulnessprogramos). Vaikystė – tai toks amžiaus tarpsnis, kai vaikas aktyviai juda ir nuolatos tyrinėja aplinką, todėl labai svarbu ugdyti įprotį sukaupti dėmesį į tam tikrą detalę, reiškinį. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai mus nuolat blaško begalė spalvų ir garsų, tai ypatingai svarbu. Razinos metodas – dar vienas būdas pratinti vaiką sutelkti dėmesį į mažus dalykus per penkis pojūčius: klausą, regą, uoslę, lietimą, skonį. Kokybišką ugdymą organizuojanti įstaiga visuomet ugdys vaiko vaizduotę – pavyzdžiui, prašys jo užsimerkti, įsiklausyti į tylą, įsivaizduoti, kaip atrodo tyla.

6. Kalbų ugdymas – dar vienas būtinas kokybiško ankstyvojo ugdymo dėmuo. Šiuolaikinio pasaulio piliečiui svarbu kuo anksčiau ir tinkamu būdu pradėti mokytis naujos kalbos. Tarkime, ankstyvojo ugdymo mokykloje „Eureka“ mes kalbos mokomės natūraliai ją perimdami iš kalbinės aplinkos, komunikacinių situacijų. Vaikas net nepajunta, kad kasdien bent 20 proc. ugdymo turinio girdi dviem kalbomis. Gavus tokius kalbinius pamatus, tampa gerokai lengviau mokytis kalbų pradinėse klasėse. 

7. O pasiekimų vertinimai? Taip, jie būtini: tik ne lyginant vaikus, bet kiekvieno vaiko individualius gebėjimus, įvertinus juos stebėjimo ir aprašymo metodu. Kokybiškas ankstyvasis ugdymas tėvams suteiks galimybę bent kelis kartus per metus susipažinti su išsamiais jų vaikų pasiekimų ir pažangos vertinimais individualių pokalbių metu.