Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kaip reaguoti į mažo vaiko temperatūrą?

Nors ir didesnė temperatūra mamą baugina, pediatrai pataria nesigriebti sirupų ir tablečių
Nuotraukos

Orų pokyčiai, drėgmė ir silpnas vaiko imunitetas palankūs dažniems peršalimams ir virusams. Vaiko ligos šaltuoju metų sezonu tėvams ne staigmena, bet ką daryti, jeigu vakare staiga pakilo temperatūra, o mažylis jaučiasi gerai, arba atvirkščiai – temperatūra normali, o vaikas atrodo nusilpęs ir aišku, kad į darželį jis eiti negali. Kada reikia tuojau pat vykti pas gydytoją, o kada užteks vaiką pagirdyti karštom arbatėlėm ir palepinti keletą dienų namuose.

Kada temperatūra nebaisi?

Temperatūra pakyla sergančiam įvairiomis sezoninėmis peršalimo ligomis vaikui. Aukšta temperatūra būna sergant gripu, plaučių uždegimu, bakterine angina, kiaulyte. Kai ji nukrenta, reiškia organizmas pradeda nugalėti ligą ir vaikas ima sveikti.

Pakilusi temperatūra – ne visada vaiko ligos požymis, ne visokia ji pavojinga. Pavyzdžiui, dėl 37 laipsnių, jaudintis nederėtų. Vakare mažam vaikui temperatūra kartais gali padidėti dėl to, kad jis prisižaidė judrių žaidimų, daug bėgiojo. Galbūt per šiltai aprengėte ir organizmas taip reguliuoja perkaitimą. Bet jeigu temperatūra nekrenta keletą dienų, verta kreiptis į gydytoją. Ligos požymis gali būti ir besilaikanti sumažėjusi temperatūra.

Kaip elgtis pakilus temperatūrai, priklauso nuo vaiko savijautos. Jeigu jis gerai jaučiasi, linksmas, judrus, o jam 38 laipsniai, galite apsieiti ir be vaistų bei lovos režimo. Galbūt temperatūra per kelias dienas nukris. Bet jeigu ji laikosi ir dar pradeda krėsti šaltis, ima skaudėti gerklę arba ausytes, kamuoja stiprus kosulys, žinoma, laukti nedera. Vaikas gali skųstis prasta savijauta, atsisakyti valgyti bei gerti ir tuomet, kai temperatūra normali ir nėra kitų ligos požymių. Tuomet vizitas į polikliniką taip pat būtinas.

 Kada temperatūrą būtina numušti?

Nors ir didesnė temperatūra mamą baugina, pediatrai pataria nesigriebti sirupų ir tablečių, jeigu ji ne aukštesnė kaip 38,5 laipsniai. Tik kūdikiui iki 2 mėnesių reikia mažinti jau 38 -38,5 laipsnių temperatūrą, taip pat – vyresniam vaikui, jei anksčiau karščiuojant buvo traukulių. Karščiavimas yra organizmo kovos su infekcija priemonė. Jeigu mažesnis karštis vaikui netrukdo gerai jaustis, užteks gausių gėrimų. Tokio vaiko gulėti lovoje neverskite – namuose jis gali užsiimti įprastine veikla.

Aukštesnę kaip 38,5 laipsnių temperatūrą vaikui turime mažinti vaistais. Jų dozės priklauso nuo amžiaus ir svorio. Duoti vaistų reikia tiksliai pagal anotacijoje nurodytas dozes, kurių padidinti negalima net tuomet, kai temperatūra išlieka aukšta. Jeigu vaikui skauda galvą arba jis labai prastai jaučiasi, nors ir temperatūra mažesnė, taip pat gali prireikti vaistų. Vaikiški vaistai nuo temperatūros malšina ir skausmą, todėl išgėrus jų greitai palengvėja.

Karščiavimą mažina visoms mamoms gerai žinoma liaudiška priemonė – aptrynimai. Rankšluostį šiai procedūrai sumirkome šiltame vandenyje. Jokiu būdu netinka šaltas vanduo ir spiritiniai tirpalai. Vaikas ištrinamas iš karto, sugirdžius vaistų nuo temperatūros.

Kai kuriais atvejais, pakilus temperatūrai, tenka nedelsiant kviesti gydytoją. Didelis karščiavimas (39-40 laipsnių) alina organizmą ir sutrikdo įvairias jo sistemas. Būtinai reikia gydytojo,  jeigu vaiko temperatūra didesnė nei 39 laipsniai. Mažesniam kaip 2 mėnesių kūdikiui – jei temperatūra 38 laipsniai, o vaikui iki vienerių metų – 38,5. Skubios pagalbos reikia dūstančiam ir vemiančiam vaikui, tai pat – jeigu aukštos temperatūros nepavyksta numušti vaistais.

Karščiuojantis mažylis gali tapti apatiškas arba atvirkščiai – pernelyg įsiaudrinęs, be to, atsisakyti gerti. Tuomet būtinai kreipkitės į pediatrą. Visada kvieskite gydytoją įtarę, kad vaikas susirgo gripu, kai temperatūra aukšta, krečia šaltis, skauda raumenis ir sąnarius.

Sergančio vaiko priežiūra

Karščiuojantis vaikas netenka apetito, bet valgydinti per prievartą neverta, tik gerti mažajam ligoniukui būtinai reikia. Mat dėl karščio prakaituodamas vaikas netenka daug vandens. Todėl svarbu mažylio neperkaitinti – nerenkite dar vienu megztuku, jeigu jam nešalta. Per šilta apranga dar labiau padidins kūno temperatūrą.

Ligoniuko kambarį vėdinkite keletą kartų per dieną – ore sumažės mikrobų ir virusų. Kol mažojo kambarys vėdinamas, jis gali pažaisti kitame. Negerai ligoniukui pernelyg sausas kambario oras. Jį sudrėkins indas su vandeniu šalia radiatoriaus arba drėgnas rankšluostis, pakabintas ant kėdės atlošo. Kita būtina sąlyga – vėsesnė kambario temperatūra, maždaug 18-20 laipsnių.

Ar įmanoma išvengti žiemos ligų arba jų bent sumažinti?

Pradėjus lankyti darželį dažnesnės vaikų ligos neišvengiamos, o kiek sirgs vaikas, priklausys nuo jo dar nesusiformavusio imuniteto.  Be to, ligos padeda imunitetui stiprėti. Lengviau susidoroja su neišvengiamais peršalimais ir infekcijomis nuolat grūdinamas, tinkamai maitinamas ir visais sezonais daug laiko gryname ore praleidžiantis vaikas. Grūdinimo ir imuniteto stiprinimo programą geriausia aptarti su pediatru.

 

Info