Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Kas susargdina vaiką?

Tėveliams ne naujiena, kad pradėjęs lankyti darželį mažylis daugiau laiko praleidžia namuose sirgdamas, mokinukas taip pat niekaip neišsivaduoja iš nuolatinių ligų pinklių
Nuotraukos

Tėveliams ne naujiena, kad pradėjęs lankyti darželį mažylis daugiau laiko praleidžia namuose sirgdamas, mokinukas taip pat niekaip neišsivaduoja iš nuolatinių ligų pinklių. Kaip besistengia tėvai, o vaikas vis tiek serga, – nors žaidžia ir mokosi šiltame kambaryje be skersvėjų, į lauką išleidžiamas tik geru oru, aprengtas šiltais drabužiais. Vos pūstelėjus vėjeliui, rūpestingi tėveliai apmuturiuoja lyg atšiauriausią žiemą, bet per šiltai aprengtas vaikas suprakaituoja, o tik spėjęs sušlapti kojas pradeda šnarpšti ir kosėti. Dažnai vaiko sveikata atvirkščiai proporcinga tėvų sukurtoms perdėtoms šiltnamio sąlygoms, kurios neleidžia jam prisitaikyti prie aplinkos pokyčių.

Darželio ir mokyklos stresai

Atsparumas infekcijoms sumažėja dėl psichologinių bei fizinių perkrovų, stresų. Mama ir tėtis trokšta savo vaiką išauginti asmenybe, tik kartais neapskaičiuoja mažojo galimybių. Vienu metu lankydamas gausybę būrelių vaikas išsenka, o nualintas organizmas nesusidoroja su virusais arba atsitinka dar blogiau – atsiranda neurotinės reakcijos.

Dėl darželinuko ligų galima apkaltinti šios įstaigos aplinką arba darbuotojus dėl prastos priežiūros. Žinoma, pasitaiko ir taip, bet jeigu dažniausiai serga būtent jūsų vaikas, ko gero, jis dar nepasirengęs būti kolektyve. Be to, ne visi to paties amžiaus mažyliai psichologiškai pasirengę atsiskirti nuo šeimos. Kai kurie vaikai sunkiau įpranta lankyti darželį, o stresas slopina pasipriešinimą infekcijoms, todėl prie jų greičiau kimba ligos. Kiti greitai susiranda naujų draugų ir adaptacija prie kitokių sąlygų jiems nėra sudėtinga. Sąlygos darželyje nėra spartietiškos, bet ir neprimena šiltnamio, todėl ruošiantis mažylį reikia grūdinti.

Infekcijoms lengviau nugalėti įvairiomis lėtinėmis ligomis sergančius vaikus. Viena iš jų –alergijos. Gydytojų teigimu, kas trečias ketvirtas Lietuvos vaikas yra alergiškas. Dažną ir ilgai trunkančią slogą, nosies užgulimą, pakilusią temperatūrą, besikartojantį sinusitą, otitą, kosulį gali lemti kvėpavimo takų anatominiai defektai (pavyzdžiui, iškrypusi nosies pertvara), gastroezofaginis refliuksas.

Polinkį sirgti vaikas gali paveldėti

Vaiko imuninė sistema pradeda aktyviai vystytis po gimimo. Pirmaisiais mėnesiais kūdikį nuo infekcijų saugo mamos antikūnai, gauti dar įsčiose, papildomai jų suteikia motinos pienas. Savas imunitetas gali mažylį apsaugoti tik maždaug nuo trejų metų. Iki šio amžiaus infekcijos vaikus pažeidžia dažniausiai. Kvėpavimo takų ligomis vaikai iki 3 metų gali sirgti net 12 kartų per metus. Todėl mažesnio kaip trejų vaiko geriau neišleisti į darželį. Be to, vienų vaikų imunitetas subręsta anksčiau, o kitų vėliau. Taigi, ne visų trimečių imuninė sistema pakankamai subrendusi.

Polinkį sirgti vaikas gali paveldėti. Galbūt mažojo sirgaliaus mamai ar tėčiui vaikystėje teko taip pat dažnai galynėtis su ligomis. Bet nenurimkite, jeigu ir jūs nuo mažų dienų daug sirgote, o vėliau, paūgėjus, šios problemos baigėsi. Tai negarantuoja, kad ir jūsų vaiko bėdos išnyks taip pat.

Kaip sustiprinti vaiko imunitetą?

Pirmiausia bent sušvelninkite išorinius veiksnius, kurie trukdo dirbti imunitetui. Veikiausiai nebus atsparus ligoms vaikas, gyvenantis užterštoje vietovėje, kvėpuojantis oru su gamybos atliekų teršalais. Silpnina imunitetą ir namuose rūkantys mama ir tėtis, paverčiantys mažąjį pasyviu rūkoriumi. Į jo kvėpavimo takus patekę teršalai susilpnina apsaugines gleivinių funkcijas ir infekcija lengvai įsiskverbia vidun.

Pagalvokite, ar jūsų vaikas neperkrautas užsiėmimais, galbūt jis patiria stresą, pavyzdžiui, dėl to, kad prastai sutaria su darželio arba klasės draugais.

Vaikas gali nusilpti dėl maistinių medžiagų stokos. Mažuosius miltinių patiekalų ir saldumynų mėgėjus, griežtai atsisakančius daržovių ir pieno produktų, ligos dažnai pakerta dėl vitaminų ir mineralų stokos. Nustatyta, kad apie 90 proc. dažnai sergančių vaikų trūksta gerųjų bakterijų, kurių jie turėtų gauti iš rauginto pieno produktų: kefyro bei gyvo jogurto.

Dažnai sergančiam vaikui vitaminų ir mineralų reikia daugiau, o maiste jų neužtenka. Mažyliui patariama duoti mikroelementų maisto papildų, kurių sudėtyje yra antivirusinių savybių turinčių medžiagų. Tik apie tokius maisto papildus su imunitetą stiprinančiomis medžiagomis tėveliams derėtų prisiminti gerokai anksčiau – prieš prasidedant sunkiausiam šaltojo sezono etapui ir kol dar vaikas nesusirgo.

Imunitetui padės tinkamas dienos režimas, kai mažyliui užtenka poilsio, gryno oro ir judėjimo – visko su saiku. Gerai vėdinkite namus – atidarykite langą arba balkoną iki galo, kad  oras juose pasikeistų. Nesibaiminkite, kad bus vėsiau – taip vaikas grūdinsis. Leiskite mažyliui namuose lakstyti basomis –  jis ne tik užsigrūdins, bet ir sustiprins pėdas.

Vaikas turi įgusti dažnai plautis rankas  – grįžęs iš lauko, visada prieš valgį, pasinaudojęs tualetu. Išmokytas namuose jis taip pat elgsis ir darželyje, o tinkama higiena padės apsisaugoti sezoninių infekcijų metu.

 


Info