Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Laiminga vaikystė

„Visi suaugusieji kadaise buvo vaikai. (Deja, tai prisimena tik nedaugelis.)“ ......................Mažasis princas, A. de Saint-Exupery
Nuotraukos

Taip, visi mes buvome vaikai, todėl užaugę, subrendę turėtumėm žinoti, ko iš tikrųjų vaikystėje labiausiai troškome, laukėme, tikėjomės iš savo tėvų ir kitų suaugusiųjų. Jeigu visa tai prisiminsim – turėsim puikų pavyzdį, kaip padaryti laimingus ir savo vaikus. Tačiau, deja, kaip daugelis suaugusiųjų, mes tai pamirštam ir kartais nesugebame duoti savo atžaloms to, kas gyvenime svarbiausia.

Nuolatinės tėvų meilės, dėmesio, rūpinimosi reikalauja ne tik kūdikis, bet ir vaikas, paauglys, taip pat subrendęs žmogus. Nors laikui bėgant vaikas, palaipsniui bręsdamas, tampa savarankiškesnis, nepriklausomas, tačiau jam visada bus artimi tėvai, kurie užtikrino jam laimingą vaikystę.

Kaip tai padaryti? Patys buvome vaikai ir atsimename, kad nemėgome rutinos, griežtų rėmų, rimtumo. Ką mes geriausiai, mieliausiai prisimename iš savo vaikystės? Turiningai ir įdomiai praleistą laiką su tėvais, broliais, sesėm, draugais. O ką prisimenam su nusivylimu, gailesčiu arba ko visiškai prisiminti nenorim? To, kad tokio bendravimo nebuvo arba kad tarpusavio santykiai buvo šalti ir abejingi. Jeigu mes norime, kad mūsų atžalos prisimintų savo vaikystės dienas, praleistas namuose, kaip pačias šviesiausias, gražiausias gyvenime, pasistenkim praleisti su savo vaikais kuo daugiau laiko. Darykime ką nors kartu: žaiskime, pieškime, lipdykime, gaminkime valgį, organizuokime kad ir trumpas išvykas dviračiais, savaitgalio keliones, retkarčiais išvažiuokime kartu atostogauti. Neignoruokime savo vaikų – galų gale laikas labai greitai bėga. Tik akimirka – ir mūsų atžalos savo gyvenimus organizuosis pačios. Stenkimės kuo daugiau bendrauti su savo vaikais – juk moksliškai įrodyta, kad, pvz., bendri žaidimai skatina kūrybiškumą, atvirumą, logišką mąstymą.

Laimingą vaikystę galima užtikrint tik tuomet, kai abu tėvai myli ir gerbia viens kitą – tokiu būdu duoda pavyzdį savo mažiesiems, kaip reikia gyventi ir elgtis tarpusavy. Nevalia kurti neaiškių situacijų – jei vaikai mato, kaip tėvai susibarė ar susikivirčijo, tegul mato, kaip jie ir susitaiko. Abu tėvai turėtų vieningai, neprieštaringai auklėti savo atžalą – jei tėtis ko nors draudžia ar ką leidžia – mama turėtų jam pritarti. Vaikai yra puikūs stebėtojai; jie elgiasi panašiai arba lygiai kaip tėvai – pvz., jeigu suaugę vartoja keiksmažodžius, mažieji daro tą patį, nes jie priima tai kaip natūralų, normalų dalyką.

Ne tik fizinis saugumas yra svarbus, bet ir psichinis. Vaikus reikia išklausyti, leisti jiems išsipasakoti ir turėti savo nuomonę. Išklausę juos ir įvertinę situaciją, galime padėti jiems atskirti gera nuo blogio. Leiskime plėtotis jų vaizduotei. Jokiu būdu neišjuokime jų sprendimų, poelgių, sumanymų, o stenkimės protingai ir teisingai patarti.

Stenkimės būti tėvais, kurie yra užsiangažavę vaiko veikloje. Atsakingai mokykime, kad yra tam tikros taisyklės ir ribos, kurių peržengti negalima. Būkime šalia savo vaikų, kuomet ištinka juos nusivylimas, neviltis. Padarykime, kad mūsų vaikai nesigėdytų mūsų, o džiaugtųsi, kad yra su mumis, norėtų apie mus kalbėti su kitais.

Vaikas, kurį traktuosime garbingai, jautriai, klausysime jo ir kalbėsime su juo, pasitikės savim, žinos, kad yra mums ypatingai artimas. Tokiu būdu jis elgsis ir su kitais – pagarbiai ir dėmesingai. Kai vaikas mato, kad esame susidomėję jo poreikiais ir pasiekimais, teigiamai vertiname jo poelgius, veiklą, pastangas, – jis jausis įvertintas ir svarbus.

Leiskime, kiek įmanoma, būti vaikui savarankiškam, tokiu būdu ugdysime jo pasitikėjimą savimi. Įsiklausykime, ką mūsų vaikai nori mums pasakyti. Kartais jie vienu sakiniu sugeba pasakyti tiek, kiek mes neįstengtume aiškindamiesi ilgą laiką.

Tikriausiai ne viską, ko trokšta mūsų vaikai, įstengsime jiems užtikrinti. Bet svarbiausia – visada galime duoti jiems savo besąlygišką meilę. Didžiuokimės savo vaikais, gerbkime juos, rūpinkimės, skirkime dėmesio. Nes tai, kokią vaikystę užtikrinsime savo atžaloms, turi neįkainojamą reikšmę jų ateičiai, charakteriui, požiūriui į gyvenimą ir į mus – tėvus.

 

Info