Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

MIŠKINIS. Kas jis?

Rugsėjo 18, 19, 20 d. ir spalio 13 d. žiūrovus pakvies pirmoji Nacionalinio Kauno dramos teatro premjera „Miškinis“
Nuotraukos

Rugsėjo 18, 19, 20 d. ir spalio 13 d. žiūrovus pakvies pirmoji Nacionalinio Kauno dramos teatro premjera „Miškinis“ – bendras lietuvių ir latvių kūrėjų darbas –  apie žmogų, kurio pasirinkimas buvo lemtingas.

Spektaklį inspiravo tikra paskutinio Latvijos miško brolio  Jānis Pīnups (1925 —2007) gyvenimo istorija. Šis Pelečių  apylinkės  gyventojas tapo tikra Latvijos sensacija 1995-aisiais, kai po  50 metų trukusio slapstymosi nuo sovietų, sugrįžo į visuomenę.

Penkiasdešimt metų be dokumentų, XX a. buities patogumų, – vieninteliai laidininkai su pasauliu – sesuo  bei senutėlis radijo aparatas „Spidola“…

1944 m., tuomet dar devyniolikametis, Jānis Pīnups buvo pašauktas į Raudonąją armiją ir iš karto išsiųstas į frontą. Dalyvavo dvejuose mūšiuose. Antrajame buvo kontūzytas ir prarado sąmonę, o atsigavęs pamatė, kad liko vienas ir dezertyravo. 1944 m. lapkritį sėkmingai pasiekė savo namus. Įsikūręs atokiame tėvų name, į kiemą išeidavo tik sutemus. Dienas leisdavo miške grybaudamas ir uogaudamas, namuose – kapodamas malkas. Per visus tuos metus dėl nepakeliamo danties skausmo išsiruošė pas dantų gydytoją. Poliklinikoje prisistatė Stanislavo Kurmis vardu.

Netgi Latvijai atgavus nepriklausomybę 1991-aisiais, vyriškis vis dar slapstėsi nuo šalies teritorijoje dislokuotų Rusijos karinių pajėgų. Ir tik joms pasitraukus, 1995 m. „miškinis“ pagaliau  išėjo iš pogrindžio. Tuo metu jam buvo 70 m.

Trisdešimtmetis latvių režisierius Valters Sīlis dirba kūrybinės laboratorijos principu – idėją, faktą paverčia spektakliu. Šis kūrinys lipdomas iš  tikrų ir numanomų epizodų. Tai nėra dokumentinis spektaklis, o tikrais faktais  paremta meninė fikcija. Istorijos siužetas vyksta Lietuvoje, o pagrindinis herojus virsta Jonu. Tam, kad šiame spektaklyje  fikcija įgautų tikrumo atspalvių, kūrėjai daug laiko skyrė spektaklyje aprėpiamo laikotarpio analizei ir ieškojo panašių istorijų mūsų šalyje. „Svarbiausia yra suvokti to laikmečio žmonių istorijas, išgirsti išgyvenimus ir patirtis. Jų vertybių skalė, požiūris į gyvenimą labai skiriasi nuo to, kaip mes gyvename dabar“, – sako spektaklio vedlys V. Sīlis. Pjesę parašė su režisieriumi sėkmingai bendradarbiaujantis dramaturgas Jānis Balodis.

Spektaklyje vaidmenis kuria: Vainius Sodeika, Saulius Čiučelis, Liubomiras Laucevičius, Martyna Gedvilaitė, Eglė Grigaliūnaitė, Vilija Grigaitytė, Vaidas Maršalka, Edgaras Žemaitis. 

Spektaklis  rodomas  Didžiojoje scenoje


Straipsnio kategorijos