Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Neįžengiamose Hondūro džiunglėse aptikti senovinio miesto pėdsakai

El­do­ra­das, At­lan­ti­da, din­gęs Z mies­tas – le­gen­dos apie šias vie­tas nuo se­no vi­lio­ja ty­ri­nė­to­jus į at­okiau­sius Že­mės kam­pe­lius.
Nuotraukos
El­do­ra­das, At­lan­ti­da, din­gęs Z mies­tas – le­gen­dos apie šias vie­tas nuo se­no vi­lio­ja ty­ri­nė­to­jus į at­okiau­sius Že­mės kam­pe­lius. Daž­niau­siai iš to­kių ke­lio­nių jie grįž­ta tuš­čio­mis ran­ko­mis, ta­čiau kar­tais beieš­kant le­gen­dos at­ran­da­ma kai kas ti­kra. Taip nu­ti­ko ir ty­rė­jų ko­man­dai, žval­giu­siai Hon­dū­ro džiung­les, ku­rios vos ne­pa­rei­ka­la­vo ke­le­to jų gy­vy­bių. Kaip jiems pa­vy­ko at­ras­ti se­no­vi­nio mies­to griu­vė­sius ir, ar tai yra le­gen­di­nis Bal­ta­sis mies­tas.

Na­cio­na­li­nės geog­ra­fi­jos drau­gi­jos sti­pen­di­nin­kas ar­cheo­lo­gas Chri­sas Fis­he­ris ne­ti­kė­jo nuo se­no sklan­džiu­sia le­gen­da, jog Mos­ki­ti­jos re­gio­ne, ku­ria­me yra jį su­do­mi­nęs ne­di­de­lis slė­nis, sle­pia­si ne­ap­sa­ko­mai tur­tin­gas Bal­ta­sis mies­tas – le­gen­di­nis me­tro­po­lis, pa­sta­ty­tas iš bal­to ak­mens, dar va­di­na­mas Din­gu­siuo­ju die­vo-bež­džio­nės mies­tu. Ta­čiau jis tu­rė­jo pa­grin­do ma­ny­ti, kad slė­ny­je, ku­rį jis su ko­man­da pa­va­di­no T1, yra ti­kro din­gu­sio mies­to, ap­leis­to prieš ma­žiau­siai 500 me­tų, griu­vė­siai.

Nors Mos­ki­ti­jos re­gio­nas šlie­ja­si prie ma­jų že­mių, ku­rios yra vie­nos ge­riau­siai iš­ty­ri­nė­tų, jis yra vie­nas pa­slap­tin­giau­sių. Bal­ta­jam mies­tui su­ras­ti bu­vo su­reng­ta ke­le­tas eks­pe­di­ci­jų, ta­čiau jų re­zul­ta­tai bu­vo mig­lo­ti. Ar­cheo­lo­gi­jai Mos­ki­ti­jo­je truk­dė ne tik su­nkios są­ly­gos (re­gio­nas yra di­džiau­siuo­se Cen­tri­nės Ame­ri­kos at­og­rą­žų miš­kuo­se), bet ir įsi­ti­ki­ni­mas, kad čia ply­tin­čių miš­kų dir­vo­že­mis per­ne­lyg ne­der­lin­gas, kad pra­mai­tin­tų ir leis­tų iš­si­vys­ty­ti su­dė­tin­gai hie­rar­chi­nei vi­suo­me­nei.

Lai­mei, Bal­to­jo mies­to le­gen­da su­si­ža­vė­jo do­ku­men­ti­nių fil­mų re­ži­sie­rius Ste­ve'as El­kin­sas. Pa­si­ry­žęs šį mies­tą su­ras­ti, jis su pa­gal­bi­nin­kais iš­ty­ri­nė­jo dau­gy­bę do­ku­men­tų ir ki­tos me­džia­gos, kol su­ži­no­jo apie li­da­ro tech­no­lo­gi­ją, pa­dė­ju­sią su­da­ry­ti Be­li­ze esan­čio ma­jų mies­to Ka­ra­ko­lio že­mė­la­pį.

„Tai at­lie­ka­ma iš vir­šaus „ap­šau­dant“ drėg­ną­jį at­og­rą­žų miš­ką tūks­tan­čiais inf­ra­rau­do­nų­jų la­ze­rio spin­du­lių im­pul­sais ir tiks­liai už­fik­suo­jant kiek­vie­no at­spin­džio taš­ką. Iš gau­to tri­ma­čio „taš­kų de­be­sies“ prog­ra­mi­ne įran­ga pa­ša­li­nus taš­kus, kur švie­sa at­sis­pin­di nuo me­džių ir at­ža­ly­no, lie­ka vaiz­das, ku­rį su­da­ro tik že­mės ir ar­cheo­lo­gi­nių da­ri­nių pa­vir­šių pa­sie­ku­sių im­pul­sų at­spin­džiai“, – li­da­ro tech­no­lo­gi­jos pri­nci­pas aiš­ki­na­mas žur­na­le „Na­tio­nal Geog­rap­hic Lie­tu­va“.

Pir­mi­niai re­zul­ta­tai bu­vo stul­bi­nan­tys. T1 slė­ny­je griu­vė­siai drie­kė­si ke­lis ki­lo­me­trus. Ša­lia esan­čia­me T3 slė­ny­je ra­da­vie­tė yra dvi­gu­bai di­des­nė. Stam­bes­ni pa­sta­tai at­pa­žįs­ta­mi ne­sun­kiai, ta­čiau no­rint at­lik­ti de­ta­les­nį ty­ri­mą, bu­vo bū­ti­na ap­lan­ky­ti vie­to­vę. Bet ku­riuo at­ve­ju tai – di­džiau­sios iki šiol Mos­ki­ti­jo­je at­ras­tos gy­ven­vie­tės.

„Cen­tri­nė T3 da­lis sie­kė be­veik 4 kv. km ir plo­tu ko­ne pri­ly­go cen­tri­nei į va­ka­rus esan­čio ma­jų mies­to Ko­pa­no da­liai. T1 cen­tras bu­vo ma­žes­nis, bet la­biau su­telk­tas ir, re­gis, su­si­dė­jo iš de­šim­ties di­de­lių aikš­čių, ke­lias­de­šim­ties su­si­ju­sių py­li­mų, ke­lių, dir­ba­mų­jų lau­kų te­ra­sų, drė­ki­ni­mo ka­na­lų, van­dens tal­pyk­los ir gal­būt pi­ra­mi­dės“, – Ch. Fis­he­rio pa­ma­ty­tą vaiz­dą li­da­ro nuo­trau­ko­se ap­ra­šo „Na­tio­nal Geog­rap­hic Lie­tu­va“.

Ko­man­dai, pra­sib­ro­vus pro ne­įžen­gia­mas ir mir­ti­nų pa­vo­jų ku­pi­nas džiung­les, griu­vė­siuo­se pa­vy­ko ras­ti ne­įti­kė­ti­ną ak­me­ni­nių ra­di­nių lo­bį. Ga­li bū­ti, kad ras­ti daik­tai bu­vo pa­lik­ti kaip au­ka. Tarp jų bu­vo ąso­čių, iš­puoš­tų gri­fų ir gy­va­čių at­vaiz­dais, skulp­tū­rų, sta­tu­lė­lių, ak­me­ni­nių krės­lų ir kt. Vi­si ra­di­niai ne­prie­kaiš­tin­gos būk­lės, tad ti­kė­ti­na, kad iš­li­ko ne­pa­lies­ti nuo ta­da, kai prieš ke­lis šim­tus me­tų bu­vo pa­lik­ti li­ki­mo va­liai. Nors pa­na­šių daik­tų bu­vo ap­tik­ta ir ki­to­se Mos­ki­ti­jos vie­to­se, dau­ge­lis jų bu­vo pa­vie­niai ir ne­ga­li ly­gin­tis su Ch. Fis­he­rio ir jo ko­man­dos su­ras­tu lo­biu.

Su­ras­tas lo­bis – ne­įkai­no­ja­mas, ta­čiau jo pa­ieš­kos ga­lė­jo kai­nuo­ti gy­vy­bių. Di­džiau­sius su­nku­mus eks­pe­di­ci­jos na­riams te­ko pa­tir­ti dėl ma­žų da­ly­kų – mos­ki­tų. Jie ga­li per­neš­ti par­azi­ti­nę ir gal­būt mir­ti­ną au­di­nių iri­mą su­ke­lian­čią li­gą leiš­ma­nio­zę. Ja už­si­krė­tė ma­žiau­siai 8 gru­pės na­riai, tarp jų ir Ch. Fis­he­ris. Pa­dė­tis bu­vo to­kia su­nki, kad ke­li iš jų vis dar gy­do­mi li­go­ni­nė­se.

Archeologas O. N. Kruzas atidžiai valo miško paklotę nuo akmens netrukus po to, kai tyrinėtojai pasiekė Moskitijos griuvėsius. Paaiškėjo, kad aikštę supa maždaug 50 tokių plokščių akmenų.
Griuvėsiuose archeologai aptiko akmeninių radinių lobį. Gali būti, kad šie daiktai palikti kaip auka. Tarp jų buvo ąsočių, išpuoštų grifų ir gyvačių atvaizdais.

Straipsnio kategorijos