Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Šventinės „Motopro“ staigmenos

Prim.lt skaitytojams neblogai pažįstamas „Motopro“ vadovas Dainius Sakalauskas Naujųjų metų proga
Nuotraukos

Prim.lt skaitytojams neblogai pažįstamas „Motopro“ vadovas Dainius Sakalauskas Naujųjų metų proga įmonės remiamai „Fenikso“ neįgaliųjų komandai, apie kurios pasiekimus sporto aikštelėse mes taip pat esame rašę, surengė malonią staigmeną – viskio degustaciją su paskaita apie šį gėrimą ir jo kilmę.

 

Degustacija ir paskaita vyko netoliese buvusių Subačiaus vartų į miestą ir gynybinės bastėjos įsikūrusioje kavinėje „Tres baracudos“.

Apie viskį, jo atsiradimą ir skirtumus tarp airiško, škotiško ir amerikietiško viskio pasakojo „Pernod Ricard“ įmonės specialistas Kęstutis.

Degustacijos metu susirinkusieji turėjo progą iš naujo pažvelgti į, atrodytų, daugeliui gerai žinomą ir mūsų parduotuvių lentynose nesunkiai randamą gėrimą. Pasirodo, viskis taip pat turi ilgą, įdomią ir kupiną įvairių peripetijų istoriją. Istorinės ir politinės ar net gamtinės aplinkybės lėmė tai, kad vienu metu pasaulinėje rinkoje karaliavo airiškas viskis, kitu – škotiškas.

Be to, kaip paaiškino degustacijai vadovavęs Kęstutis, tikrasis viskio, kaip ir daugelio kitų gėrimų, skonis ryškiausiai atsiskleidžia jį ragaujant, o ne geriant dideliais kiekiais. Mūsuose vis dar įprasti „pasisėdėjimai“, per kuriuos suvartojami dideli kiekiai įvairiausių gėrimų, rodo akivaizdų gėrimo kultūros nebuvimą. Būtent todėl, kai alkoholis yra „geriamas“, o ne „ragaujamas“, jo tikrasis skonis, dažniausiai, neatsiskleidžia. Ir bet koks, net ir tauriausias, gėrimas, tampa tiesiog svaiginimosi priemone.

Valdžios siekis mažinti alkoholio suvartojimą yra pagirtinas, tačiau kaip rodo istorija – Amerikos „sausasis įstatymas“, M. Gorbačiovo kova su alkoholizmu ir t.t. – draudimai ir ribojimai neduoda norimo rezultato. Netgi priešingai. Dažniausiai „uždraustas vaisius“ pasidaro dar patrauklesnis ir norinčių jo „paragauti“ atsiranda gerokai daugiau. Naivu tikėtis, kad visi žmonės vieningai atsisakys alkoholio, bet yra kitų būdų, galinčių prisidėti prie šio klausimo sprendimo.

Tarkim, situacija galėtų keistis, jeigu užuot draudus žmonės vartoti alkoholį, jie būtų mokomi vartoti jį atsakingai, taip nekenkdami nei sau, nei aplinkiniams.

„Fenikso“ neįgaliųjų sporto klubui surengta degustacija – vienas tokių pavyzdžių. Degustacijos metu alkoholis ne „geriamas“, o ragaujamas. Jo pateikiama nedideliais kiekiais, kad žmonės galėtų aiškiai pajusti ir suprasti, kuo gėrimai vienas nuo kito skiriasi, kokia proga kuris yra tinkamas ir t.t. Savotiška „pamoka“ suaugusiems, kurie, tikėtina, po degustacijos ruošdamiesi pirkti alkoholį artėjančios šventės proga, daugiau dėmesio skirs ne jo kiekiui, o kokybei. Turint omenyje tai, kad geras produktas kainuoja gerokai brangiau, labai tikėtina, kad jo bus nupirkta gerokai mažiau ir jis bus „ragaujamas“, o ne „geriamas“.

Kelių policija daug kalba apie prevencines saugumo priemones ir džiaugiasi gerėjančia padėtimi Lietuvos keliuose. Gal būtų galima analogiškai, prevencija ir mokymu elgtis atsakingai, spręsti ir valdžios dažnai minimas, su alkoholiu susijusias, problemas?

 

Prim.lt