Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Amino rūgštys: vartojimas ir kiti patarimai sportininkams

Aukščiausių rezultatų siekiantis sportininkas skiria ypatingą dėmesį tinkamai mitybai
Nuotraukos

Aukščiausių rezultatų siekiantis sportininkas skiria ypatingą dėmesį tinkamai mitybai. Deja, praktika rodo, kad ieškodami maisto papildų daugelis jaunųjų kultūristų pasitiki reklaminiais šūkiais, draugų ir kolegų patarimais, t. y. vartoja tai, kas jiems siūloma, ir negalvoja apie išorines aplinkybes. Net ir garsiosios, iš pažiūros mažai kenksmingos amino rūgštys vartojamos neteisingai. Kad pasiektumėte numatytų rezultatų, sutaupytumėte pinigų ir išvengtumėte sveikatos problemų, privalote domėtis sportui skirtu maistu ir jo vartojimo ypatybėmis.

Kas yra amino rūgštys?
Bendrąja prasme amino rūgštys suvokiamos kaip proteino ir raumenų ląstelių statybinės medžiagos. Tai vienas svarbiausių atletams skirtų papildų, ypatingai vertinamas kultūrizmo mėgėjų. Iš tiesų amino rūgščių kiekis ir jų balansas turi tiesioginės įtakos sportininko kūno sudėjimui, jo sveikatai ir savijautai.
Maždaug 23 amino rūgštys yra suvokiamos kaip proteino statybinės medžiagos. Įprastai devynios jų yra traktuojamos kaip esminės amino rūgštys (EAA), tarp kurių trys esminės šakotos grandinės amino rūgštys BCAA (Leucinas, Izoleucinas, Valinas), kurias organizmas pasisavina tiek iš maisto, tiek iš papildų. Likusios rūgštys vadinamos neesminės (DAA), t. y. organizmas jas pasigamina sintezės būdu, naudodamas kitas amino rūgštis. Tiek EAA, tiek DAA yra vienodai svarbios, siekiant palaikyti raumenų masę ir skatinti jų augimą.

Amino rūgščių pasisavinimas
Viena svarbiausių užduočių, siekiant surinkti reikiamą kiekį amino rūgščių, yra subalansuota mityba. Didžiausią pageidaujamų rūgščių kiekį užtikrina liesa mėsa. Tiesa, daugelis produktų, kurių sudėtyje nėra riebalų, pvz., daržovės ar ankštinės kultūros, taip pat gali pasiūlyti itin didelį amino rūgščių kiekį.
Aktyviai sportuojantiems, t. y. daug energijos sunaudojantiems, sportininkams su maistu gaunamų amino rūgščių nepakanka, todėl jiems būtina vartoti proteino miltelius ir laisvos formos amino rūgštis, kurios, derinamos su sveikos mitybos principais, užtikrina efektyviausią rezultatą. Atlikti tyrimai patvirtino, kad didžiausią bionaudingumą suteikia laisvos formos amino rūgštys, parduodamos milteliais. Bionaudingumas suvokiamas kaip tam tikros medžiagos kiekis, kurį organizmas panaudoja taip, kaip buvo numatyta. Kitaip sakant, kalbėdami apie bionaudingumą, turime kalbėti apie tai, kiek mūsų organizmui naudingas valgomas maistas. Amino rūgščių bionaudingumą veikia daugybę faktorių, todėl skirtingos mitybos programos, dirbančios su tuo pačiu amino rūgščių kiekiu, gali pasiūlyti skirtingą rezultatą, t. y. viskas priklauso nuo absorbavimo skirtumų. Tai reiškia, kad vertinant amino rūgščių bionaudingumą ir ieškant mūsų organizmui būtinų maisto produktų, reikia įvertinti baltymų šaltinio riebumą, apskaičiuoti, kiek laiko užtrunka amino rūgščių virškinimas, t. y. įvertinti virškinimo sistemos būklę (ši priklauso nuo amžiaus, genetikos, įgimtų ligų ir tuometinės sveikatos būklės). Amino rūgščių pasisavinimui tiesioginės įtakos turi ir maisto paruošimo būdas bei cheminis patiekalo apdorojimas.

Amino rūgščių vartojimas
Raumenų audinio augimas priklauso nuo aktyvių treniruočių ir organizmui būtinų maisto medžiagų dermės. Mitybos specialistai tvirtinta, kad siekiant aukščiausių rezultatų laisvos formos amino rūgštis būtina vartoti iškart po intensyvios treniruotės – tuo metu organizmas palankiausiai nusiteikęs maisto medžiagų įsisavinimui. Vienas svarbiausių laisvos formos amino rūgščių privalumų yra tai, kad jos nėra virškinamos – amino rūgštys yra absorbuojamos į kraujotakos sistemą, tuomet vyksta medžiagų apdorojimas kepenyse, kurio metu amino rūgštys nukreipiamos į jų reikalaujančius audinius, t. y. į raumenis. Geriausio rezultato siekiantiems ir intensyviai sportuojantiems žmonėms rekomenduojama suvartoti vieną amino rūgščių porciją iki treniruotės likus pusvalandžiui ir vieną porciją iškart po jos – taip bus užtikrinta raumenų masės apsauga nuo irimo ir spartesnis raumenų atsistatymas po intensyvaus fizinio krūvio. Amino rūgštis rekomenduojama vartoti net tik per treniruotės, bet ir tarp valgių, ryte prieš pusryčius ir vakare prieš miegą.

Patarimais pasidalino shop.kulturizmas.net