Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Dronų mokykla: Sunkios naujokų nuotolinių pilotų pamokos

Vi­zi­tas JAV o­ro pa­jė­gų ba­zė­je pa­ro­dė, kad bū­ti nuo­to­li­niu ka­ro lėk­tu­vo pi­lo­tu nė­ra pap­ras­tas už­si­ėm­im­as – ir nė ne­už­si­min­ki­te a­pie vi­deo žai­di­mus
Nuotraukos

Karo zonai tyla nepritinka. Mūšio laukas – tamsus, šaltas, šiek tiek pelėsiais atsiduodantis kambarys, nušviestas tik blykčiojančiomis kompiuterių LED lemputėmis ir blyškiu švytėjimu ekranų, rodančių dykumų vaizdą iš paukščio skrydžio. Pora JAV oro pajėgų kareivių sėdi prie kiekvienos konsolės, ramiai kalbėdami į ausinių mikrofoną ir panašiais į karo lėktuvų kontroleriais valdydami tolimus lėktuvus. Lauke bepilotis Predator ar Reaper lėktuvas – vadinamasis dronas – patruliuoja giedrą Niu Meksiko dangų. Kol kas, besitreniruojančių dronų operatorių valdomas lėktuvas ir iš Hollomano Oro pajėgų bazės Niu Meksike jais stebimi kaimai tėra simuliacijos. Greitai jie skraidins tikrus dronus virš Hollomano ir šalia esančių karo bazių.

Po keturių mėnesių, daugiau nei 500 pilotų ir jutiklių operatorių baigs mokymus ir bus paskirstyti į bazes, daugelis kurių įsikūrusios neatskleidžiamose vietose. Tada balsai ausinėse taps tikri: karštligiški ant žemės esančių kareivių šauksmai, perrėkiantys girdimus sprogimus ir įsakymus duodančius vadus. Maždaug iš 6100 metrų aukščio jie rinks informaciją apie priešo padėtus improvizuotus sprogstamuosius užtaisus – ISU ( angl. improvised explosive device – IED), stebės, kaip nušaunami jų vadai ir leis Hellfire užtaisus į asmenis, kuriuos vadai ir politikai paskelbs teroristais. Po darbo jie eis į automobilių stovėjimo aikštelę ir važiuos namo padėti savo vaikams ruošti namų darbus.

Jie pateikiami kaip kabinetų kariai, labiau bijantys riešo kanalo sindromo, nei kulkų. Tačiau ar buvimas drono operatoriumi išties yra toks patogus kariškas darbas, kaip atrodo?

Be streso, kylančio dėl atimamų gyvybių ir stebimų mūšio lauko baisumų, dronų operatoriai turi stebėti krūvą skaitmeninės ir garsinės informacijos. O tarp kiekvieno aršaus susidūrimo tęsiasi valandos ir dienos nuobodulio, galinčios kelti ne mažesnį stresą. Psichologai dabar domisi ar pilotų atskyrimas nuo jų lėktuvų – kariškių žargonu „atskiras veikimas“ – kaip nors netikėtai veikia žmogaus protą.

Dronai ir juos skraidinantys kareiviai, be abejonės, taps daugelio karinių operacijų pagrindiniais veikėjais. Politikai ir kariškiai taip pat žavi idėja apie žvalgybą ir tikslų bombardavimą iš oro, smarkiai sumažinant riziką saviems kareiviams. Pernai pirmą kartą JAV oro pajėgos treniravo daugiau dronų pilotų, nei įprastų pilotų pirmiausiai operacijoms Irake ir Afganistane. Kai kurie ateina į dronų mokyklas tiesiai iš pratybų; kiti yra pilotai veteranai. CŽV irgi naudoja dronus Jemene ir Pakistane, bet neatskleidžia, kiek operatorių ji turi ar kas juos treniruoja. 2012-aisiais, nepaisant apkarpymų, prezidentas Barackas Obama kontroversiškai dronų programai, pradėtai vykdyti jo administracijos, atidėjo 5 milijardus dolerių.


http://www.technologijos.lt

Straipsnio kategorijos