Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Rūkantys rizikuoja savo sveikata

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistų apklausos duomenimis, daugiau nei pusė apklaustųjų – rūko
Nuotraukos

Praėjusią savaitę buvo minima Tarptautinė diena be tabako. Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, jog rūkymas yra svarbiausias širdies-kraujagyslių ligų, piktybinių navikų ir kvėpavimo sistemos ligų rizikos veiksnys. Vienas iš dviejų nuo jaunystės rūkiusių ir nemetusių rūkyti numiršta nuo tabako sukeltų ligų.

Daugiau nei pusė apklaustųjų – rūko
2012 metais Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro atlikta vieša gyventojų nuomonės apklausa dėl rūkymo viešose vietose apribojimo parodė, kad iš beveik 500 apklaustų gyventojų daugiau nei pusė rūko. Šiek tiek daugiau rūkančiųjų yra moterų artimoje aplinkoje. Tiriamųjų buvo klausiama, ar jų pažįstami žmonės rūko: 41 procentas atsakė, kad rūko dauguma, 57,3 procento respondentų teigė, jog rūko tik kai kurie, ir 1,6 procento, jog nė vienas jų pažįstamas nerūko.
Iš visų apklaustųjų šiauliečių 41,3 procento rūko 10 ir daugiau metų, 3-4 metus rūko tik penktadalis apklaustųjų.

Mesti rūkyti – nėra lengva
Daugiau nei pusė tiriamųjų yra bandę atsisakyti rūkymo. Buvo klausiama gyventojų, kas juos paskatino mesti rūkyti. Beveik 50 procentų metė rūkyti, nes rūpinasi savo sveikata, kiti - dėl ligos, dėl rūkalų pabrangimo, apie dešimtadalis metė rūkyti dėl aplinkinių požiūrio.
Sveikatos specialistai teigia, kad keisti savo elgseną rūkančiajam nėra lengva. Ši priklausomybė yra vertinama kaip lėtinė liga, kuriai dažnai būdingas atkrytis.
Kad rūkantysis atsisakytų tabako, būtina ne tik šeimos narių, bet ir kvalifikuota sveikatos priežiūros specialistų pagalba, nes savarankiškai mesti rūkyti – nėra lengva.
Rūpindamiesi visuomenės sveikata, ir Šiaulių sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus niekada nepradėti rūkyti arba kuo anksčiau mesti šį žalingą įprotį bei vengti prirūkytų patalpų. Tyrimais nustatyta, kad valanda prirūkytoje patalpoje prilygsta vienai surūkytai cigaretei. Be to, rūkančiųjų aplinkoje augantys vaikai dažniau perima šį žalingą įprotį nei tų, kurių šeimos nariai nerūko.

Labiausiai rūkymas žaloja vaikus ir nėščiąsias
Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistai dar kartą primena, kad rūkančiajam infarkto rizika padidėja 20 kartų, o insulto – 7 kartus. Taip pat rūkantieji patiria vaisingumo sutrikimų ir rizikuoja niekuomet nesusilaukti vaikų. Rūkančios moterys 2,5 karto dažniau patiria negimdinį nėštumą bei 25 procentais dažniau patiria persileidimą. Rūkančių mamų vaikai dažniau gimsta su apsigimimais. Yra nustatyta, jog nėščios rūkančios moters vaisiaus kraujo plazmoje randama net didesnė nikotino koncentracija nei pačios mamos kraujo plazmoje. Tokių mamų vaikai jau gimsta priklausomi nuo nikotino ir daugiau kaip mėnesį kenčia nuo nikotino abstinencijos. „Metimas rūkyti nėštumo metu tik iš dalies apsaugo nuo žalos vaikui, nes rūkančių tėvų šeimose augantys vaikai 1,5 karto dažniau serga bronchine astma, kvėpavimo takų sistemos infekcinėmis ligomis, net 6 kartus dažniau nei nerūkančių mamų vaikai miršta dėl staigios kūdikių mirties sindromo. Rūkančių tėvų vaikų psichologinė raida yra lėtesnė, jiems sunkiau sekasi adaptuotis bei mokytis. Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7 000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau tarp moterų plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą. Juolab kad moterims rūkymas sukelia net tris kartus didesnę žalą negu vyrams“, - teigia Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė.



Lina ABROMAVIČIENĖ