Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Sveika mityba: 5 patarimai, kaip tai daryti teisingai

Dauguma lietuvių mano, kad sveika mityba yra neatsiejama sveiko gyvenimo būdo dalis, tačiau tuo pačiu metu beveik trečdalis (29% respondentų) teigia, kad tinkama mityba yra sudėtinga ir sunkiai suprantama.
Nuotraukos

2018.02.27.

Remiantis „4F“ sporto prekių ženklo tyrimu, dauguma lietuvių mano, kad sveika mityba yra neatsiejama sveiko gyvenimo būdo dalis, tačiau tuo pačiu metu beveik trečdalis (29% respondentų) teigia, kad tinkama mityba yra sudėtinga ir sunkiai suprantama. „Daugiau nei pusei respondentų (52%) tiek sveika mityba, tiek sportas yra „tamsus miškas“, - teigia fitneso trenerė Inga Žuolytė. „Tačiau iš tiesų sveikas maistas gali būti nebrangus, greitai ir lengvai paruošiamas, o be to ir itin skanus.”

Pasak „4F“ prekės ženklo ambasadorės, sveikas maistas be reikalo laikomas brangiu, nesuprantamu ir neskaniu. „Deja, dėl šios priežasties daugelis atsisako sveikos mitybos idėjos, tačiau yra keletas paprastų metodų, kurie padės pradėti ir nenusivilti šia idėja.“

1 patarimas: norint nepasiduodi, reikia gaminti skaniai. Apie sveiką mitybą yra du populiarūs mitai: pirmasis mitas sako, kad sveika mityba, tai čija sėklos, goji uogos ir kiti brangūs bei egzotiški maisto produktai, o antrasis teigia, kad tai virti grikiai ir vištienos krūtinėlė be prieskonių. „Jei paprasti žmonės nežino, kaip pasiekti pirmą variantą, tada po antrojo - kiekvienas normalus žmogus norės suvalgyti mėsainį jau trečią šios dietos dieną“, - sako I. Žuolytė. Tačiau svarbiausias dalykas, kurį jums reikia padaryti, kad galėtumėte laikytis sveikos mitybos, tai gaminti skaniai ir paprastai. Pvz., kepkite vištienos krūtinėle folijoje kartu su prieskoniais, virkite vandenyje su daržovėmis, o tada viska patiekite su graikiškomis salotomis. „Paprasta, greita, skanu ir pigu. Teigiamas rezultatas – garantuotas.“

2 patarimas: viską gaminkite patys. „Pusgaminiai mums palengvina gyvenimą, tačiau jie neatitinka sveikos mitybos sampratos, bet yra gudriai paslėpti kaip naudingi ir sportiški produktai“, - teigia „4F“ ambasadorė. „Net toks naudingas produktas kaip varškė su razinomis, nupirktas parduotuvėje ir gamintas namuose - tai du visiškai skirtingi dalykai.“ Parduotuvėje nupirkta varškės masė su razinomis nėra sveikas, o gaminta namuose – sveika ir naudinga. Taip yra dėl to, kad gamindami namuose mes galime kontroliuoti grietinės, cukraus ir razinų kiekį, riebalų kiekį grietinėje ir išvengti priedų, kurių yra daugybėje pusgaminių. Tokių pavyzdžių daugybė: namie virti vištienos kotletai yra puikūs pietūs, tačiau parduotuvėje nupirktos prekės - bloga idėja, nes jose bus daug nereikalingos druskos, riebalų ir priedų. Netgi kavinėje pirkti grikiai gali būti blogas pasirinkimas, jeigu juose pridėta neaiškios kilmės aliejaus.

3 patarimas: tarp valgių ne ilgesnės nei 5 valandų pertraukos. Per dieną mes turėtume valgyti 3-5 kartus, o jei jūs būnate alkani ilgiau nei 8 valandas, dėl streso jūsų organizmas pradeda aktyviai kaupti maistą ir, atitinkamai, mes pradedame storėti. Be to, jei ilgai nevalgysite, nuo alkio pradėsite nekontroliuoti suvalgomo maisto kiekio ir taip kaupsite nereikalingus riebalus. „Labai žalingas mitas, kad po 18:00 mes turime nebevalgyti, rekomenduojama nevalgyti likus 2-3 valandas iki miego, kad neapkrauti skrandžio ir miegs būtų kokybiškas, tačiau, iš tiesų – galima pavalgyti likus vos valandai iki miego, tačiau maistas turėtų būti lengvas ir neapsunkinantis.

4 patarimas: galite valgyti prieš miegą, bet labai nedaug. Šiuolaikiniame pasaulyje, kaip taisyklė, mums sunku laikytis nustatyto valgiaraščio. Jei vakare turite svarbų renginį, ketinate ilgai mokintis, turite paskaitas universitete, užtruksite eismo spūstyje ar iškilo kitos problemos, trukdančios valgyti laiku, asmuo susiduria su pasirinkimu - valgyti prieš miegą ar nevalgyti iki ryto, nors paskutinį kartą jis valgė, pavyzdžiui, 17 val. Tada geriau pavalgyti ir vakare. Tačiau svarbu nepersivalgyti: ruginė duona su sūriu ar stiklinė kefyro arba 50 g varškės valandą prieš miegą bus daug naudingesni organizmui nei badas, dėl kurio kitą dieną kūnas aktyviai užsiims atsargų kaupimu iš visų valgomų maisto produktų.

5 patarimas: daržovių sezoniškumas nėra toks svarbus - mes visada turėtume jų valgyti daug. Transportuojant vaisius ir daržoves jų naudingos savybės yra šiek tiek prarandamos, visų pirma dėl pasikeitusios oro temperatūros, nors šie pokyčiai ir yra minimalūs. „Todėl vietiniai produktai, žinoma, yra labiau praturtinti vitaminais, tačiau realiai nėra svarbu, ar suvalgysite pusę žieminio obuolio, ar vieną sezoninį. Žiemą geriau valgyti nesezoninius obuolius ir neatsisakyti vitaminų, nes jei laikysitės sezoniškumo, tada žiemos metu nevalgysite daržovių ir vaisių“, - pataria „4F“ prekės ženklo ambasadorė. Sezoniškumas buvo aktualus tol, kol nebuvo aktyviai importuojami produktai. Žinoma, tais laikais, kai žiemą buvo neįmanoma gauti daržovių ir vaisių, vasarą reikėdavo kuo aktyviau įsisavinti vitaminus ir kaupti juos žiemai, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje toks požiūris neteisingas. Dabar ir žiemos sezono metu įmanoma ir netgi būtina valgyti parduotuvėse esančius vaisius ir daržoves, kadangi nelabai turime kito pasirinkimo, nebent baiminatės, kad jie yra importuoti, todėl gali būti ne tik netinkami, bet gal net ir kenksmingi, tačiau , tokiu atveju, reikėtų rasti patikimų tiekėjų ar kitų alternatyvų, tačiau daržovių neatsisakyti.