Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Sveikatingumo kelionės – nuo geriausių spa centrų iki orangutangų priežiūros

Šiais laikais kiekvienas gali atrasti sau priimtiniausią poilsio, judėjimo ar savanorystės formą, kuri būtų ne tik maloni, bet ir atneštų realios naudos.
Nuotraukos

2020.01.23.

Šiandien, kuomet daugelis esame įsisukę kasdienėje rutinoje, kai darbai veja vienas kitą, nesunku pasiklysti, pamiršti save ir šalia esančius. Kaip niekad tampa svarbus subalansuotas fizinis aktyvumas, sveikos mitybos ir tinkamo poilsio įgūdžių lavinimas, taip pat – savo minčių ir emocijų pažinimas. Šiais laikais kiekvienas gali atrasti sau priimtiniausią poilsio, judėjimo ar savanorystės formą, kuri būtų ne tik maloni, bet ir atneštų realios naudos. Sveikatingumo kelionių tema šiemet neaplenkė ir šių metų turizmo parodos „Adventur“, kuri jau sausio 24-26 dienomis lankytojus kviečia į parodų centrą „Litexpo“ itin skambiu pavadinimu „Vitaminas Atostogos“. Kelionė – viena iš galimybių ne tik pasisemti jėgų ar tyrinėti naujas vietas, bet ir atrasti bei įprastinti save prisidedant prie humanitarinių pagalbos projektų. „Jeigu anksčiau pažintinės ir poilsinės kelionės buvo pagrindinės išvykos, tai šiandien vis labiau sau kelią skinasi sveikatingumo ir socialiai atsakingos kelionės. Tai pakankamai nauja kelionių šaka, bet augant žmonių sąmoningumui, turi ypatingai didelį potencialą“, - sako kelionių organizatoriaus „WEST Express“ produktų vadovė Laura Šepetienė.

Laura, pradėkime nuo to, kas yra tos sveikatingumo kelionės?

Yra be galo daug įvairių sveikatingumo kelionių – nuo gydomųjų iki laukinių gyvūnų priežiūros. Tai  gali būti jėgas ir energiją atkuriančios atostogos ne tik atrandant kitą šalį, bet ir skiriant daugiau dėmesio savo jėgų atstatymui, bendravimui ar pasibuvimui su pačiu savimi.  Kelionės susideda ne tik iš pačios kelionės į sveikatingumu išsiskiriančias vietoves, bet ir turi specialias sveikatos gerinimo programas ar maršrutus. Bent per atostogas galima skubėti lėtai, rūpintis savo sveikata, vidine harmonija. Tai kelionės į šalis, kuriose yra išpuoselėti kurortai, gaivus ir švarus oras, įkurti sveikatingumo centrai, teka naudingi mineralų šaltiniai, viešbučiuose siūlomos įvairios gydymo programos. Bet sveikatingumo kelionės - tai ne tik SPA centrai, gydymo paslaugos užsiėmimai, bet ir įvairūs susibūrimai - itin populiarūs moterų, taip pat bendraminčių kelionės, kur jungia bendri interesai ir nebaisu ir įdomu dalintis mintimis bei patirtimis, taip ne tik išsikraunant, bet ir pasikraunant dvasiškai. Mes visuomet skatiname keliautojus sustoti – atrasti ne tik laiko sau, savo ir šeimos kokybiškam poilsiui, bet ir prisidėti prie svečios šalies aplinkos gražinimo, gyvūnijos išsaugojimo, vietinių gyvenimo kokybės gerinimo.

Ar mūsų tautiečiai dažnai leidžiasi į būtent tokias keliones?

Paskutiniais metais ypatingai suaktyvėjo tokių kelionių pardavimai. Susirūpinimas savo tiek fizine, tiek dvasine būkle yra tikrai ryškus. Jeigu anksčiau tokių sveikatingumo išvykų nebuvo daug, tai dabar tikrai pastebime, kad ieškoma įdomesnių, unikalesnių vietų, kur ne tik galima atsipalaiduoti, bet sudalyvauti savanorystės programose, taip pat tautiečiai ieško įvairių žygių tiek pėsčiomis, tiek dviračiais galimybių. Yra norinčių pagyventi ir padirbėti vietinėse bendruomenėse. Jei nedrąsu ilgam laikui tą daryti, tuomet į kiekvieną kelionę įdedame ką nors tokio, kas atneša tikras, o ne turistines patirtis.

Paminėjote savanorystę. Šiais laikais, kai vis daugiau šalių atsisako plastikinių maišelių, uždarinėja populiariausias vietas nuo turistų, kad šios atsigautų, keičia ir keliavimo įpročius. Ne tik savęs tobulinimas, bet ir atsakingas keliavimas tampa norma. Ar taip ir yra?

Mes laikomės atsakingo keliavimo filosofijos. Laikome savo pareiga skleisti žinią, kaip keliauti taip, kad nedarytume žalos mus supančiam pasauliui, o jį praturtintume. Mokomės patys ir dalinamės su keliautojais patirtimi, kaip neskatinti perteklinio vartojimo, palaikyti vietines bendruomenes, atsakingai rinktis pramogas keliaujant, tausoti gamtos išteklius. Skatiname dažniau rinktis gamtą tausojančias transporto priemones, daugiau judėti, atkreipti dėmesį į sveiką mitybą. Yra puikių pavyzdžių ir iniciatyvų, tokių kaip užterštų paplūdimių valymas.  Kiekvieno šalyje yra savanorystės galimybės, reikia tik noro. Svečioje šalyje galima puoselėti savo vertybes, apsuptam viso pasaulio savanorių, atrasti didžiausias gyvenimo pamokas, sprendžiant vietinių problemas: gyvūnų gerovės, klimato kaitos, švietimo ar saugumo. Vienas lietuvis, gyvenantis vienoje iš Tailando salų, prižiūri, gydo vietinius šunis. Tai puikus savanorystės pavyzdys.

Į kokias šalis rekomenduotumėte vykti ir kokių savęs įprasminimo formų ten galima rasti?

Buvimą kiekvienoje šalyje galima praturtinti bent viena patirtimi. Net keliaujant savaitgaliui į kokią šalį galima pasidomėti ką ten tokio nuveikti – nubėgti maratoną Rio de Žaneire, padėti vargstantiems Afrikoje, išmaudyti dramblį prieglaudoje Tailande ar pamokyti vaikus anglų kalbos Vietname. Šiuo metu žmonės moka pinigus patys, kad galėtų prižiūrėti nykstančius gyvūnus, taip įprasminant savo gyvenimą. Vykstantys į Madagaskarą, Belizą, Azijos ar Centrinės Amerikos šalis galite ne tik apsaugoti vandens telkinius nuo užterštumo, bet ir ištyrinėti jūrų pasaulį, atlikti įvairius tyrimus ir teikti vietinėms organizacijoms siūlymus dėl švaraus vandens išsaugojimo. Australijoje populiaru prisidėti prie skatinančių ekologinį judėjimą akcijų. Prancūzijoje ar Portugalijoje galite padėti ekologiškiems ūkininkams sėti ir nuimti derlių. Galima vykti į šalis, kurias nusiaubė gamtos stichijos, pavyzdžiui, į Filipinus, kur padėti tvarkyti po žemės drebėjimo nuniokotas vietas. Dar viena įdomi patirtis, besilankant Borneo, yra orangutangų priežiūra. Šioje saloje ir kaimyninėje Sumatroje iš viso orangutangų yra nuo 70 000 iki 100 000.

Kur ieškoti kūno malonumų bei ramybės ir atsipalaidavimo?

Pastebėjau, kad daugelis ieško atokių gamtos kampelių - trobelės kur nors Skandinavijoje, kur nieko aplink nėra - tik tu ir gamta. Taip galima surikiuoti mintis, nurimti. Jeigu kalbėtume apie artimiausią ir gydomąsias paslaugas teikiančią vietą, prisiminkite Jūrmalą Latvijoje. Tai yra viena tų vietų, kur rasite atgaivą ir kūnui, ir sielai - platūs smėlio paplūdimiai, pušynai, ilgi pasivaikščiojimai, ramybe alsuojantis kurortas, sveikatingumo zonos viešbučiuose. Atgauti jėgas ir pailsėti nuo rutinos, puikiai tinka Čekija, žavinti įvairių stilių nuostabia architektūra, kultūra ir įspūdinga istorija. Jos perlas – SPA voniomis garsėjantis Karlovy Vary, įsikūręs vaizdingame kalnų slėnyje, lepinantis švelniu klimatu, garsėjantis gydomuoju vandeniu. Nuostabi šalis tokioms patirtims yra Šveicarija.

Poilsio ir sporto derinys visada atrodo viliojančiai. Kokia Jūsų patirtis?

Įdomu įveikti Jokūbo kelią Ispanijoje, mėgstantiems minti dviratį – gali būti nuostabi kelionė nuo Splito iki Dubrovniko per įspūdingiausias Kroatijos salas, pakeliui gėrintis įstabia gamta, bekraščiais paplūdimiais. Italija dar vienas geras pasirinkimas. Nuo kurortinio miestelio Rajan iki Gardos ežero pakrantėje įsikūrusio Riva DEl Garda miestelio keliaukite lydimi nuostabių vaizdų – jus sups kalnai, jaukūs ir romantiški miesteliai, pilaitės, autentiška itališka virtuvė, tyras ir gaivus oras.  Šiuo metu dvasinės energijos pasisemti ir subalansuoti organizmą galima nuvykus į Šri Lanką, garsėjančią ajurvedos gydymo metodais. Tai puiki galimybė ne tik kūno ir sielos tobulinimui, bet pasimėgauti saule ir šiluma, pasisemti gerų emocijų ir energijos. Nors šiltas klimatas – kartais ir nebūtinas jėgų atstatymui. Galima keliauti  į Prancūziją ir ten paslidinėti. Tam tinkamas gali būti Val d‘Isere kurortas, įsikūręs snieguotoje Alpių įduboje 1850 m aukštyje ir kuriame yra 133 slidinėjimo trasos, kurių ilgis siekia 300 km. Statūs šlaitai, snieguotos viršūnės, ledynai – kartais to tik ir tereikia, kad pasijustume daug geriau.

Pasirinkimas - kiekvieno galimybėse. Koks būtų Jūsų palinkėjimas susiruošusiems ar besiruošiantiems į tokias keliones?

Mano patarimas – atraskite ir pildykite drąsiai savo svajones keliaudami. Kiekvienoje šalyje, norint ir ją pažįstant, galima atrasti įdomių, unikalių vietų bei svarbiausia – prasmingos veiklos jose. O susiplanuoti tokias atostogas nėra sunku, jeigu neturite tam laiko ar žinių, visada galite kreiptis į kelionių agentūrą. Sveikatos ir gerų įspūdžių Jūsų pasirinktoje kelionėje, juk laimingas žmogus savo laime „užkrečia“ visus kitus aplink!

Straipsnio autorė Vaiva Arnašė