Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Plačiau apie Izraelį ...

Rekomenduojama perskaityti keliaujantiems
Nuotraukos

2019.03.12.

Vakarais, Izraelyje rengiamasi pakankamai paprastai: šortai, džinsai, marškinėliai, atviri marškiniai ir suknelės... Griežtas kostiumas ir kaklaraištis dėvimi tik dalykinių susitikimų metu.

Šalom Šabas! Savaitė Izraelyje prasideda ne pirmadienį, kaip kad mūsų šalyje, o sekmadienį, kuris šioje šalyje įprasta darbo diena. Tačiau prieš tai yra ypatingos dienos: nuo saulėlydžio penktadienį iki saulėlydžio šeštadienį tęsiasi įprasta žydų šventė- šabas. Bent kartą gyvenime Jūs būtinai tapsite šio istorinio įvykio liudininkais. „Šalom šabas!“- šventės išvakarėse vienas kitam sako žydai, - „Ramaus Šeštadienio!“. Penktadienį po pietų uždaromos visos įstaigos, parduotuvės, turgūs, restoranai... Nustoja važinėti viešasis transportas. Vienu žodžiu, šalyje karaliauja ramybė, susitaikymas ir tyla. Žinoma, turistai visiškai neprivalo griežtai laikytis šalies tautinių tradicijų buvimo šalyje metu. Tačiau pabrėžtinai jas ignoruoti būtų mažų mažiausiai nemandagu. O ir praktiškai tai nelabai įmanoma. Todėl į įprastą dienotvarkę teks įtraukti kai kokius pataisymus. Šabo metu turistai dažniausiai nejaučia jokių nepatogumų: ekskursijos vyksta pagal planą, dirba dauguma muziejų, viešbučio restoranuose pateikiamas ne ką mažesnis meniu. Vienintelis draudimas - rūkymas salėje. Kai kurie apribojimai susiję ir su religinių kvartalų lankymu, kuriuos keliaujant automobiliu, geriausia tiesiog apvažiuot.

Ką pirkti?

Šalyje daugybė dalykų, kuriuos galite įsigyti, parvežti artimiesiems ar tiesiog išmėginti ir paragauti vietoje. Visų pirma, tai maisto produktai – košerinis maistas (tchina, humusas), izraelio vynas, prieskoniai, alyvuogių aliejus ir kt. Čia taip pat gausu religinių suvenyrų, su judaizmo, krikščionybės ir kai kuriose vietose islamo simbolika. Turistinės vietos, ypač Jeruzalė tiesiog perpildytos religiniais suvenyrais, bei šalies atributika – įvairūs marškinėliai, kryželiai, šventųjų statulėlės ir kt. Šalia jų, galima rasti arabų pardavėjus, pardavinėjančius kilimus, arabiškus drabužius ir prieskonius. Jei norite išvysti unikalias žydų prekyvietes (shuks), juos rasite Tel Avive ir Jeruzalėje. Šie turgūs įdomūs ne tik parduodamomis prekėmis, bet ir galimybe pažinti bei iš arčiau pamatyti šalies kultūrą. Taip pat tai vienos geriausių vietų prikti produktus, mat kainos juose žemesnės, o prekės šviežios.

Mėgaukitės gatvės maistu. 

Vietinis Izraelio maistas yra ne tik skanus, šviežias, bet ir pakankamai pigus. Tradiciniais izraelietiškais patiekalais, tokiais kaip falafeliai, humusas ar sabihas, galėsite pasimėgauti už 1,5-6 Eur. Turistai dažnai to nežino, tačiau nemažai humuso užkandinių papildys jūsų lėkštę nemokamai, jeigu vis dar esate alkanas – tereikia paprašyti (galite paklausti prieš užsisakant, ar užkandinė siūlo free refills).
Šiek tiek brangesnis, bet labai sotus variantas – šavarma (lietuviams geriau pažįstama kaip kebabas) kainuos apie 7-10 Eur. Jeigu norite dar labiau sutaupyti, humuso su pita galite nusipirkti ir tiesiog prekybos centre. Taip pat Izraelyje verta užsukti į turgus, kur rasite šviežių vaisių ir daržovių, saldumynų, riešutų ir kitų gardėsių.

Linksminkitės protingai. 

Izraelio barai ir kitos pasilinksminimo vietos yra brangios: nemažai kainuoja tiek gėrimai (pavyzdžiui, bokalas alaus – apie 7-8 Eur), o kartais ir įėjimas į jas. Tačiau labai daug barų darbo dienos vakarais (dažniausiai apie 18:00-21:00 val.) siūlo happy hour, kuomet tiek maistas, tiek gėrimai yra parduodami už pusę kainos. Taip pat Tel Avive ir Jeruzalėje rasite vadinamuosius bracelet bars, kur sumokėję tam tikrą sumą (20-40 Eur, priklausomai nuo pasirinktų gėrimų) gausite apyrankę, su kuria visą vakarą gėrimais galėsite mėgautis nemokamai. Tačiau nepamirškite linksmintis atsakingai – izraeliečiai nėra dideli alkoholio mėgėjai ir bet koks netinkamas elgesys nebus toleruojamas!

Derėkitės. 

Lauktuves namiškiams geriausia pirkti vietiniuose turguose, kur už prieinamą kainą rasite tiek įvairių suvenyrų, drabužių ir papuošalų, tiek prieskonių, kavos, chalvos ir įvairių kitų delikatesų. Izraelio turguose galite laisvai derėtis, o tai ypač populiaru Jeruzalės senamiestyje ir Jaffos sendaikčių turguje. Jeigu norite įsigyti vaisių, daržovių ar kitų maisto produktų, gera mintis yra į turgų eiti vakare, prieš pat uždarymą, arba penktadienį prieš Šabą – tuo metu prekeiviai nori išparduoti produktus ir bus pasiryžę labiau nuleisti kainą. Derėdamiesi nepamirškite pagrindinės taisyklės: derėkitės tik dėl to, kas jus tikrai domina ir ką tikrai norėtumėt įsigyti, o ne vien dėl pramogos – kitaip galite užsitraukti prekeivių pyktį!

Kaip rengtis? 

Apsiribosime keliais praktiškais patarimais. Ekskursijoms pėsčiomis Jums prireiks tvirtos, patogios ir jau avėtos avalynės. Norint aplankyti religines vietas, prireiks kuklių drabužių, pakankamai paslepiančių tai, kas paprastai yra demonstruojama paplūdimiuose. Poilsiui paplūdimyje - patys žinote, ko reikia. Tik nepamirškite skrybėlės nuo saulės, tamsių akinių ir kremo, apsaugančio nuo nudegimų. 2018 metų kovo mėn temperatūra buvo maždaug apie 22 C, šiais metais gali būti ir šilčiau. Galima temperatūra dieną, net pačiame Tel-Avive, gali pakilti iki 30 laipsnių. Vakarais visgi būna vėsu, ypatingai kalnuose. Lengva striukytė arba megztinukas vakariniams pasivaikščiojimams Jums tikrai pravers.

Negyvosios jūros kosmetika

Negyvoji jūra yra unikalus vandens telkinys, kurio druskos kiekis yra nuo 300 iki 350 gramų litre. Tai beveik 10 kartų daugiau nei kaimyninėje Viduržemio jūroje. Druskos sudėtis Negyvosios jūros yra unikali. Kitose jūrose pagrindinė druskos sudedamoji dalis yra natrio chloridas, o Negyvoji jūra - tik 30% visų ištirpintų druskų. Negyvosios jūros vandenyje taip pat yra kalcio, bromo, magnio ir kalio chlorido. Būtent ši "siaubinga" medžiagų sudėtis, ištirpta Negyvosios jūros vandenyse, tampa traukos vieta turistams, norintiems atsigaivinti ar atsigauti nuo ligų. Iš apačios ir Negyvosios jūros druskos purvo naudojama gaminti kosmetiką, kuri nuolat reikalinga turistams. Dažniausiai tokia dovana yra vonios druskos, kurios maitina odą mikroelementais ir atsipalaiduoja dėl jose esančio bromo. Druskos jarą galima įsigyti už kainą nuo 30 iki 300 Izraelio šekelių, priklausomai nuo druskos svorio ir sudėties. Po populiarumo - atjaunina ir stiprina veido, rankų, kojų, plaukų ir net nagų kremus. Kainos - nuo 50 šekelių iki begalybės. Negyvosios jūros kosmetikos prekių ženklų skaičius yra didžiulis, todėl sunku orientuotis į turistus. Kita vertus, sudėtis nėra didelis, o daugelis vadovaujasi tik kaina.

Humusas

"Hummus" yra pastos, pagamintos iš žirnelių "avinžirnių", pridėjus česnako, alyvuogių aliejaus ir citrinos. Tai yra populiarus Izraelio maisto produktas, kurį mėgsta daugelis turistų, o keletas keliautojų atneša hummusą kaip skanų dovaną. Tai nėra labai svarbu, nes "hummus" taip pat parduodamas Rusijoje, pavyzdžiui, prekybos centruose "Auchan" arba "Metro Cash & Carry". Iš Izraelio reikia tik retus klases. Vidutinė 500 gramų humuso stiklainio kaina yra 10 Izraelio šekelių."Hummus" Izraelyje laikomas išskirtinai vietiniu produktu, o ant skardinių užrašai pateikiami tik hebrajų kalba. Turistui gali būti sunku suprasti, kokia hummus yra viduje.Laimei, apie 10% Izraelio gyventojų yra SSRS imigrantai. Visada galite rasti parduotuvę su rusakalbiu pardavėju, kuris padės jums pasirinkti tinkamą įvairovę.

Maža žvakidė

Tai yra žvakidė, pavaizduotoji Izraelio Valstybės herbo centre. Iš pradžių Minoroy pavadino lempas, kurios sudegė alyvuogių aliejų, bet dabar turistai yra parduodami ir aliejiniai lempai, ir žvakidės. Žvakidės yra pigesnės ir populiariausios kaip suvenyrai Galbūt tai yra spalvingiausia Izraelio dovana, bet ir labiausiai nenaudinga. Galų gale niekas nenaudoja žvakių, o daugumos rusų butų interjere mažoji žvakidė atrodys juokinga. Mažoji forma yra centrinė šerdis ir šešios šakos - trys iš abiejų pusių. Pirmasis Mažasis žibintas buvo judrioje žydų šventykloje Egipto išvykstant. Jis buvo pagamintas iš aukso ir sveriamas apie 35 kilogramus. Žinoma, dabar turistams siūlomi žvakidės iš kuklų vario, bronzos ar geležies. Yra tokio suvenyrų iš 30 šekelių ir begalybės, priklausomai nuo dydžio, medžiagos ir dekoro.

Likeris "Sabra"

Šis alkoholis laikomas Izraelio nacionaliniu alkoholiniu gėrimu, nors jis buvo išrastas neseniai - 1963 m. Likeris Sabra gaminamas iš kumkuvata vaisių, nors daugelis interneto svetainių vadina šokolado-oranžinės spalvos. 0,5 litro butelis kainuoja nuo 100 iki 120 seskelių.

Granatų vynas

Izraelyje gaminami daug veislių vynuogių, bet ne visi jie turi būti paimti kartu su jais kaip dovanos. Labiausiai spalvingas ir skanus yra granato vynas. Izraelyje vyno gamyba neapmokestinama tokiais dideliais mokesčiais kaip alaus ar degtinės. Prekyboje esančių vynų kainos yra vidutinės: nuo 20 šekelių už butelį iki 0,7 litro. Garsiausios granatos meno prekės yra "Rimon Winery". Šis vynas kainuoja nuo 70 šekelių už butelį ir dar daugiau. Tačiau šio vyno kokybė pateisina kainą, o graži pakuotė - tai puiki dovana. Be muito gali būti įvežami iki trijų litrų alkoholinių gėrimų.

Hamsos amuletas

Žodis "khamsa" arabų kalba reiškia "penki" arba "penki". Kiemo amuletai turi atvirą delną. Šis simbolis yra ne vienas tūkstantis metų, ir jis yra randamas beveik visose Šiaurės Afrikos ir Vidurio Rytų kultūrose nuo senovės Asirijos ir Babilono brangenybės. Atviras delnas yra draugiškumo simbolis. Tai rodo, kad žmogus neslėpia nieko rankoje, todėl jis neturi kenksmingo ketinimų. Manoma, kad Hamų amuletas saugo nuo blogos akies ir blogio raganavimo. Jo funkcija yra panaši į populiarią turkų suvenyrą "Nazar" akies forma mėlyname rėmelyje. Izraelyje netgi sujunkite du amuletus, palikdami tokį akį į delno vidurį. Kepurėlių amuletus galima rasti įvairių dizainų suvenyrų parduotuvėse. Tai metalo pintinės, raganos amatai, odiniai gaminiai ir net keraminės plokštės bei dekoratyvinės formos dešrelės. Manoma, kad tai yra populiariausias Izraelio suvenyras dėl savo pigumo. Paprastą "Keychain" galima nusipirkti 2-3 Izraelio šekelius , bet nesustebkite užrašu "pagaminta Kinijoje".