Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Būstas vėl perkamas iš brėžinių. Kaip neapsirikti?

Stebint nekilnojamojo turto rinką gali pasirodyti, kad sunkmečio metu patirtos pamokos daugeliui liko užmarštyje. Pirkėjai tampa drąsesni. Patrauklūs vystomo nekilnojomajo turto objektai graibstomi apsiribojant tik vaizdais iš brėžinių. Nebaugina net ir tai, kad pasirašant preliminariąją sutartį avansu sumokama net iki 15 proc. būsto vertės. 

UAB “Teisės ir finansų sprendimai” vadovės Lauros Gavėnaitės-Čeberekės nuomone statybų sektorius itin rizikinga verslo sritis. Dėl įvairiausių priežasčių statytojų projektai kartais stringa, dažnai pritrūksta apyvartinių lėšų, vėluoja terminai.

Žiniasklaidoje vėl pasigirsta atvejų apie nebaigtas statybas, kai dėl didžiosios dalies butų jau sudarytos preliminariosios sutartys. Lietuvos Banko sugriežtintos taisyklės verčia gyventojus priimti skubotus sprendimus, nekilnojamo turto vystytojai tuo tarpu džiūgauja - rinkoje jaučiamas pagyvėjimas.

Pasak būsto ir negyvenamųjų patalpų vidaus apdaila užsiimančių “VIP meistrai”, nekilnojamojo turto rinka prieš įvedant eurą buvo itin suaktyvėjusi, vėliau kiek aprimo. Šiuo metu taip pat jaučiamas itin didelis sujudimas. Pastebimas ir individualių namų įrengimo išaugęs poreikis. Apskritai kalbant sunkmečio šešėlis iš šio sektoriaus, galima sakyti, yra pasitraukęs. Kai ekonominės klasės būstą Vilniuje iki 36 kv. m. prieš penkerius metus galima buvo įpirkti už 3700-4000 lt kv m., tai šiuo metu tokio pat būsto kvadratinio metro kaina siekia 1500 eur. Butai vėl perkami iš brėžinių, kada negalima patikrinti statybų kokybės. Vėliau, vykstant būsto perdavimui-priėmimui, labai dažnai randami taisytini defektai, kas vėlgi sudaro papildomus rupesčius.

Jei visgi tenka pirkti dar nepastatytą būstą patartina labai atidžiai išanalizuoti nekilnojamojo turto vystytoją. UAB “Teisės ir finansų sprendimai” vadovė Laura Gavėnaitė-Čeberekė pataria atkreipti dėmesį į statytojo reputaciją, į jau pastatytus kitus statytojo objektus. Tam tikros statybų kompanijos rinkoje laikomos patikimomis, ilgalaikėmis, vykdančiomis savo garantinius įsipareigojimus. Tačiau jeigu statytojas yra apskritai negirdėta kompanija, sukurta tik konkrečiam objektui, reikėtų būti ypač atidiems.

Išanalizuoti prieš sudarant sandorįPasak L. Gavėnatės-Čeberekės prieš sudarant sandorį verta išanalizuoti įmonės veiklos istoriją, kurią galima rasti VĮ “Registrų centras” svetainėje www.registrucentras.lt. Čia galima sužinoti teisinį įmonės statusą - ar įmonė nėra paskelbta likviduojama, bankrutuojanti, pertvarkoma.  Svetainėje galima rasti informaciją, ar įmonė laiku pateikia ir ar apskritai pateikia metines finansines ataskaitas, už nedidelį mokestį galima jas įsigyti ir išsamiai susipažinti. VĮ “Registrų centras” svetainėje taip pat galima įsigyti įmonės pagrindinių duomenų išrašą, akcininkų sąrašą. Neretai veiklai vykdyti įsigyjamos seniai įsteigtos, bet nieko bendra su dabartine vykdoma statybų veikla neturinčios įmonės. Taip formuojamas įvaizdį, kad įmonė yra ilgai veikianti ir stabili. Akcininkų sąrašas leis matyti, kaip kito įmonės savininkai.Viešai prieinamuose įmonių kataloguose ar įmoni
 ų kreditingumo vertinimo paslaugas teikiančiose įmonėse galima sužinoti, ar įmonėje nėra iškeltų bylų, pareikštų reikalavimų dėl pradelstų atsiskaitymų, ar įmonėse nėra susidariusių skolų SODRA’i. Tai gali parodyti ar įmonė turi apyvartinių lėšų ir sugeba laiku sumokėti mokesčius valstybinėms institucijoms.

Tam tikrus duomenis apie įmonę taip pat galima pasitikrinti Valstybinės mokesčių inspekcijos svetainėje. Čia galima rasti informaciją apie įmonės mokesčių nepriemokas, pasitikrinti, ar įmonė laiku teikia deklaracijas. Visa tai rodo įmonės finansinį stabilumą. Nuorodą galima rasti adresu: www.vmi.lt -> Apie VMI -> Paslaugos -> Informacijos rinkmenos.

Centrinė hipotekos įstaiga taip pat sudaro sąlygas pasitikrinti, ar įmonių turtas nėra areštuotas ar įkeistas ir įvertinti kitos sandorio šalies finansinio pajėgumo ar nemokumo rizikas.

Įmonių bankroto valdymo departamento prie Ūkio ministerijos svetainėje www.bankrotodep.lt galima pasitikrinti ar įmonei neiškelta bankroto byla.

Tai keletas būdų kaip surinkti informaciją apie dominantį statytoją. Tačiau reikia nepamiršti - istorija rodo, kad net ir gerą reputaciją turinti įmonė nėra apsaugota nuo nesėkmių, jei rinka imtų svyruoti ir statytojas susidurtų su finansiniais sunkumais. Todėl visais atvejais reikėtų itin atidžiai pasverti riziką dėl sandorių sudarymo įsigyjant nebaigtos statybos būstą.