Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Kaip neprarasti profesionalo įgūdžių auginant vaiką?

2017 09 13

Pastaruoju metu rinkos tendencijos Lietuvoje džiugina ne tik darbdavius, bet ir darbuotojus. Lietuvos darbo biržos atstovai informuoja, kad darbo užmokesčio augimą lemia kvalifikuotų darbuotojų trūkumas. Prognozuojama, kad ir 2018 m. darbo jėgos paklausa turėtų augti beveik visose Lietuvos apskrityse. Tai – gera žinia tiems, kurie į darbo rinką planuoja grįžti po vaiko priežiūros atostogų. Apie tai, kaip subalansuoti dvi svarbias gyvenimo sritis, – darbą ir šeimą – kalbėta „HR factory meet-up“ renginyje.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, 45 proc. paslaugų sektoriuje veikiančių įmonių trūksta kvalifikuotos darbo jėgos. Tai patvirtina ir paslaugų centro „Intermedix Lietuva“ žmogiškųjų išteklių verslo partnerė Jolanta Kazakevičienė. „Rinkoje jaučiamas darbuotojų trūkumas skatina ieškoti netradicinių sprendimų, kurie kuria pridėtinę vertę abiems šalims – ir darbdaviui, ir darbuotojui. Lemiamu veiksniu sėkmingos integracijos į darbo rinką po vaiko priežiūros atostogų procese tampa darbdavio požiūris į darbuotoją ir organizacijos kultūra. Mūsų įmonė laikosi pozicijos, kad būtina sudaryti sąlygas darbuotojui nuolat jausti darbo, į kurį ketinama grįžti, pulsą“, – informuoja J. Kazakevičienė.

Naujos idėjos darbo rinkoje

Viena iš iniciatyvų, leidžiančių darbuotojui, auginančiam vaiką ir esančiam vaiko priežiūros atostogose, visiškai neatitrūkti nuo profesinių aktualijų, jo apsilankymas ofise kartą per ketvirtį. Šio draugiško vizito metu asmuo sužino, kokios naujovės diegiamos, pabendrauja su kolegomis ir vadovais“, – Lietuvoje naują iniciatyvą pasakoja „Intermedix Lietuva“ personalo skyriaus vadovė Simona Vabalė. Ji prisimena, kad pati, augindama vaiką, yra susidūrusi su visais į darbo rinką grįžtančią mamą lydinčiais iššūkiais. „Svarbiausia labai aiškiai darbdaviui iškomunikuoti savo, kaip darbuotojo, auginančio vaiką, lūkesčius ir išsiaiškinti, ar darbdaviui tai priimtina, ar požiūris sutampa ir ar vėliau nekils nesusipratimų. Tikiu, kad mamos į darbo rinką grįžta kur kas stipresnės, gebančios dar geriau susitvarkyti su darbiniais iššūkiais, o esant norui, tikrai įmanoma atnaujinti žinias, jei prieš grįžimą taip pat buvo domimasi savo srities aktualijomis“, – drąsina J. Kazakevičienė.

Klinikinės psichologijos magistrė Austėja Beinartaitė ragina tėvus, planuojančius grįžti į darbą, atsakingai tam ruoštis iš anksto, kad jiems patiems ir vaikams netektų išgyventi pernelyg daug streso. „Vaiką į darželį būtų geriau pradėti vesti dar tada, kai mama ar tėtis atostogauja, kad pirmosiomis dienomis galėtų mažąjį šeimos narį pasiimti anksčiau ir jo adaptacijos procesas naujoje aplinkoje vyktų sklandžiai. Jei taip neįmanoma, dar vienas stresą mažinantis būdas yra mamai ar tėčiui grįžti į darbą ne nuo savaitės pradžios, bet, tarkime, nuo ketvirtadienio, kad po dviejų dienų, atėjus savaitgaliui,  būtų galima daugiau laiko praleisti su vaiku ir stebėti, kaip jam sekasi – kaip keičiasi emocijos ir reakcijos“, – konsultuoja A. Beinartaitė.

„Deloitte” personalo vadovė Aistė Lapinienė, pati auginanti septynerių metų dukrą, paantrina, kad sklandžiam darbo ir vaiko auginimo bei priežiūros procesui daug įtakos turi darbdavys. Anot jos, kuo daugiau supratingumo ir galimybių susitarti bei noro girdėti darbuotojo poreikius ir norus, tuo didesnė nauda įmonei – darbuotojas, supratęs, kad šeima netrukdo darbui, tampa lojalesnis ir patiria mažiau streso derindamas darbą ir asmeninius reikalus. „Pati niekada neturėjau auklės. Viena iš priežasčių ta, kad tinkamai pasirinkau darbdavį“, – savo asmenine patirtimi dalijasi A. Lapinienė.

 

Kaip išsaugoti profesinius įgūdžius?

„HR factory” personalo projektų vadovė Kristina Guršnienė pataria išėjus vaiko priežiūros atostogų neapsiriboti tik šeimos reikalais, bet rasti laiko stebėti savo veiklos srities aktualijas, pagal galimybes sekti įmonės tendencijas, bendrauti su kolegomis. „Šiais laikais labai svarbu nuolat tobulėti – šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę interaktyviai bendrauti, skaityti naujienas, dalyvauti seminaruose. Juk visa tai leidžia išlaikyti praktinius įgūdžius ir sukaupti žinių, kurios bus reikalingos grįžus į darbą. Kai vaiko priežiūros atostogų metu įdedama pastangų profesinei savišvietai, mūsų patirtis sako, kad tokiam darbuotojui lengviau ne tik grįžti į darbą, bet ir susirasti kitą, jei apsisprendžiama keisti veiklos kryptį“, – pasakoja K. Guršnienė.

Jai pritaria S. Vabalė, kuri kasdien savo veikloje susiduria su panašiomis situacijomis. „Esu įsitikinusi, kad žingeidus ir motyvuotas žmogus net ir po vaiko priežiūros atostogų gali nesunkiai rasti savo nišą darbo rinkoje. Darbo pokalbyje būtina papasakoti darbdaviui apie tai, kaip atrodė laikotarpis auginant vaiką. Darbdavys nuo pat pradžių turėtų kurti saugumo jausmą darbuotojui. Kad pastarasis nesijaustų organizacijoje blogiau nei tie žmonės, kurie neturi vaikų. Juk darbuotojas konkrečiai pozicijai pasirenkamas ne pagal tai, ar jis turi vaikų, bet pagal savo asmenines ir profesines savybes, labiausiai reikalingas konkrečioje darbo pozicijoje“, – dėsto S. Vabalė. Ji prisimena asmeninę situaciją, kai būdama mama, po vaiko priežiūros atostogų, ieškojo darbo. „Atėjau ir sakau, kad turiu vaikų, o mano darbdavys ramiai žiūri į mane ir paantrina, kad jis irgi turi. Tęsiu toliau, kad mano vaikai gali sirgti, o jis ramiai atsako, kad jo irgi serga. Ši situacija puikiai iliustruoja darbuotojo ir darbdavio susikalbėjimą, nuo pat pradžių kuriamą aiškumą ir visapusišką priėmimą“, – pasakoja S. Vabalė.

Patarimai, norintiems neprarasti profesinių įgūdžių auginant vaikus:

-          Palaikykite ryšį su įmonės vadovu ir kolegomis (neformalūs susitikimai, skambučiai);

-          Domėkitės savo srities naujovėmis (straipsniai, seminarai, renginiai);

-          Skirkite laiko ne tik šeimai, bet ir darbui, net jei formaliai nedirbate (savo srities tematikos tinklaraščio rašymas, socialinės iniciatyvos).