Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Lietuvos startuolių ekosistema – ant pokyčių pakopos

2019.05.20.

Lietuvos startuolių ekosistemos augimo pagreitis, pasiekimai ir potencialas vis labiau traukia pasaulio dėmesį ir įsitvirtina tarptautiniame startuolių žemėlapyje. Gegužės paskutinėmis dienomis Lietuva taps ne tik pagrindine startuolių, bet ir solidžių investuotojų iš 11 šalių susitikimo ir naujų partnerysčių vieta – į renginį „Startup Fair“ atvyksta startuoliai net iš Kanados ir Sakartvelo, o pasaulinio lygio investuotojai nusiteikę rimtai žvalgytis investavimo galimybių.

„Kiekvienais metais renginiui duodame kodinį pavadinimą, kuris atspindi to meto tendencijas. Pernai tai buvo „Growth“, nes startuolių ekosistema buvo pasirengusi reikšmingam augimui ir tai įvyko. Šiemet matome, kad susiklostė didelių pokyčių aplinkybės, todėl pagrindinė šių metų renginio tema yra „Change“. Teigiami pokyčiai vyksta ne tik Lietuvos teisinėje sistemoje. Reikšmingai didėja Lietuvos startuolių ekosistemos kritinė masė, atsiranda vis stipresnių žaidėjų, todėl tampame labiau matomi pasaulyje, kur pradedame užimti reikšmingą vietą“,  – sako Roberta Rudokienė,  „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos padalinio „Startup Lithuania“ vadovė.

Pasak R. Rudokienės, pastaruoju metu Lietuvos startuolių ekosistemoje įvyko daug teigiamų pokyčių: įsikūrė verslo angelų tinklas LITBAN, pradėjo veikti verslo anglų fondas II bei Koinvesticinis fondas, atsirado 2 nauji akseleravimo fondai, suteikiantys didesnes galimybes pritraukti investicijas būtent ankstyvos stadijos startuoliams. Taip pat pradėjo veikti ir keli nauji rizikos kapitalo fondai. Kaip teigia „Startup Lithuania“ vadovė, šiais metais laukiama ir teisinės bei reguliacinės aplinkos pokyčių: į Lietuvos teisės aktus kelią skinasi „startuolio“ sąvoka, šalyje intensyviai dirbama dėl startuolių verslo aplinkos gerinimo, sėkmingai veikia užsienio startuolių pritraukimo ir lengvesnės migracijos programa „Startup Visa“, visai neseniai startavo talentų į Lietuvos startuolius pritraukimo procedūra „Startup Employee Visa“.

„Galima drąsiai teigti, kad Lietuvos startuolių ekosistema jau yra susiformavusi. Natūralu, kad jau kuris laikas netyla kalbos ir spėliojimai, kada šalyje atsiras pirmasis vienaragis, kurio vertė didesnė nei 1 mlrd. JAV dolerų. Ir nors pretendentų Lietuvos inovatyvaus verslo padangėje yra ne vienas, tačiau sėkmingo startuolio pavyzdys nėra vien vienaragio etiketė. Pasaulyje vis didesne tendencija tampa ne vienaragio statusas, o tvarus verslas. Apie tai konferencijoje „Startup Fair. Change 2019“ išsamiai papasakos ir vienas iš pranešėjų - investuotojas iš Švedijos bei technologijų startuolio „DynaByte“ įkūrėjas Anders Lentell”, – sako R. Rudokienė.

Artėjantis startuolių renginys „Startup Fair: Change“ šiais metais išsiskiria ne tik užsiregistravusių dalyvių skaičiumi (1700), bet ir užsienio investuotojų gausa, kurie atvyksta susipažinti su Lietuvos startuolių perspektyvomis ir ieškoti investavimo galimybių. „Šiemet turime investuotojų iš 11 pasaulio šalių (Suomija, Švedija, Vokietija, Lenkija, Olandija, JK, JAV, Latvija, Estija, Danija ir Lietuva.). Pastebime, jog vis daugiau investuotojų iš naujų rinkų ima domėtis Lietuva ir mūsų startuoliais bei jų kūrėjais. Lietuva tapo matoma ir žinoma tarptautiniame startuolių žemėlapyje“, – dėsto p. Rudokienė.

Į startuolių konferenciją šiais metais atvyksta ir du žymūs Europos akseleratoriai „Rockstart“ iš Olandijos bei „Techstars“ iš Didžiosios Britanijos. Kaip teigia pastarojo akseleratoriaus generalinis direktorius Kartik Varma, Lietuvoje yra daug ne tik išskirtinių žinių turinčių specialistų, bet ir pavyzdinių startuolių, kurių potencialas yra labai didelis.

„Džiaugiuosi, jog „Startup Lithuania“ aktyviai dirba, kad tarptautinė startuolių ekosistema pamatytų Lietuvos talentus ir didelį potencialą turinčius startuolius. Atvykstu į Lietuvą, nes tikiuosi susipažinti su šia rinka ir išgirsti kokybiškų ir vertingų diskusijų su inovatyviais verslininkais bei kitais aktyviais ekosistemos dalyviais,“ – teigia „Techstars“ atstovas.

Renginyje „Startup Fair. Change 2019” startuoliai taip pat galės registruotis į verslo susitikimus (angl. B2B) su Lietuvos ir užsienio investuotojais. Vien praėjusiais metais įvyko 280 startuolių ir investuotojų susitikimai, šiais metais tikimasi dar didesnio susidomėjimo.

Kaip ir kasmet renginyje vyks geriausio startuolio rinkimai. Šiemet dėl geriausio vardo ir investuotojų dėmesio konkurse „Pitch Battle“ rungtis panoro dvigubai daugiau startuolių nei praėjusiais metais -  net 118 startuoliai iš 25 šalių. Konkursui buvo atrinkti 45 didžiausią potencialą turintys startuoliai, kurie šių metų konferencijos antrąją dieną rungsis dėl geriausiojo titulo.  Dominuojančios startuolių veikos sritys: finansinės technologijos (angl. Fintech), gyvybės mokslai (angl. Life Science Health Tech), kibernetinis saugumas (angl. Cyber Security), debesų kompiuterija (angl. Software as a Service, SaaS), tai pat inovacijos žemės ūkyje (angl. Agriculture). Dominuojančios technologijos: dirbtinis intelektas (angl. Artiffial Inteligence), automatinis mokymasis (angl. Machine Learning), blokų grandinės (angl. Blockchain).

Be to, renginyje „Startup Fair. Change 2019” laukia dvi scenos įkvepiančių pranešimų. Lietuvos startuolių žvaigždės – „Oberlo“, „Transfergo“, „Tesonet“, „Trafi“ pasidalins savo patirtimi apie pokyčių poveikį jų kuriamiems startuoliams, technologijoms ir komandai, kaip tai padeda auginti savo inovatyvius verslus bei augti patiems. Dalyvių laukia nemažas skaičius užsienio pranešėjų, kurie pasidalins vertingais patarimais kaip teisingai susikurti verslo plėtros į naujas rinkas strategiją, kaip atrasti startuolio auditoriją ir parduoti savo idėją, papasakos apie globalias startuolių tendencijas.

„Startup Lithuania“ jau 7 metus Vilniuje organizuoja tarptautinę startuolių konferenciją „Startup Fair. Change“. Gegužės 30-31 dienomis konferencijos dalyviai Vilniuje (Kablys + Club, Kauno g. 5, Vilnius) turės galimybę nemokamai dalyvauti geriausio startuolio rinkimuose, individualiuose susitikimuose su Lietuvos ir užsienio investuotojais, išgirsti sėkmingų Lietuvos startuolių kūrėjų patirtis ir išmoktas pamokas, sužinoti naujausias inovatyvių verslų ir technologijų tendencijas.