Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Nepaisant trukdymų “Pušys Klaipėdai” tęsia savo veiklą

2019.10.15.

Praėjusį savaitgalį klaipėdiečiai vėl sodino pušaites. Tačiau šį kartą viskas vyko kitaip. Akcijos sumanytojai teigia, kad jų veiklai buvo kliudoma iš savivaldybės pusės. Savivaldybė, nors oficialiai remia ir palaiko šią akciją, realybėje neatsiliepia į daugkartinius prašymus suderinti sodinimo vietas, ignoruoja raginimus reaguoti į specialistų rekomendacijas sodinti Klaipėdoje spygliuočius, galiausiai per susijusias įmones nupjauna tai, ką klaipėdiečiai patys savo rankomis pasodina. Kalbiname akcijos sumanytoją Paulių Zavišą.

Kiek pušų pasodinote per šį savaitgalį?

400.

Šį projektą vykdote jau ne vienerius metus. Kodėl viskas juda taip lėtai?

Projektas pradėtas dar 2012 metais. Sumanymas tikrai paprastas – pasiekti, kad Klaipėda taptų toks pats pajūrio miestas kaip Neringa, Palanga arba Šventoji ir jame augtų visus metus žaliuojančios pušys. Klaipėdiečiams ši idėja tiko ir patiko, tačiau miesto valdžia pasielgė gan keistai ir pradėjo tam priešintis.  Tokia pozicija atrodė itin  neracionali ypač po to, kai pati savivaldybė užsakė Klaipėdos želdinių monitoringą, ir jį parengę specialistai savo išvadose labai aiškiai išdėstė, kad Klaipėdos miestui reikalingi spygliuočiai, o lapuočių medžių pataria vengti. Mes manėme, kad po šito savivaldybė pati pradės sodinti pušis, nes tyrimas buvo gan išsamus ir argumentuotas, jį rengė veliau Aplinkos ministru tapes Kęstutis Navickas. Tačiau gavosi taip, kad mes sodiname vieni, o mums dar ir kliudoma.

Kodėl, Jūsų nuomone, savivaldybė taip elgiasi?

Spygliuočiai medžiai yra labai nepelningi viešųjų paslaugų prasme. Lapuočiai kiekvieną rudenį meta lapus, ir juos reikia surinkti, kažkur išvežti.  Paprastai tuo užsiima ta pati įmonė, kuri vykdo ir apželdinimo darbus. Pušys lapų nemeta, o tai reiškia, kad ir darbo mažiau. Šalia to lapuočius kasmet reikia genėti - jų lajos yra žemos, o tai trukdo matomumui ir kliudo eismui. Tuo irgi užsiima apželdinimo darbus atliekanti įmonė. Pušys – kitas reikalas, jų lajos aukštai, eismui nekliudo, genėti nereikia, vadinasi ir pajamų mažiau. Paprastai žmonės apie tokius dalykus negalvoja, nes tai atrodo kaip smulkmena. Tačiau kai reikia aptarnauti visą miestą, prasideda rimti pinigai. Man atrodo, kad Klaipėdos želdinių tyrimo išvados buvo ir tebėra ignoruojamos būtent dėl šių priežasčių.  

Savo projektui rinkote žmonių pinigus, prašydami skirti 2% GPM. Jei jūs nerandate bendros kalbos su savivalda, ko žmonės gali tikėtis mainais už savo paramą?

Matydami, kur link viskas juda, mes prieš tris metus sustabdėme paramos rinkimą. Negali prašyti žmonių pinigų, kai nesi tikras ar galėsi kažką duoti manais. Kita vertus, savivaldybės užsakytas Klaipėdos želdinių monitoringas, kurio išvados tiesiog ignoruojamos, kainavo miestiečiams kone dvidešimt kartų daugiau, nei visas mūsų biudžetas per visus veiklos metus. Nusprendėme, kad bus geriausia, jei tieksime klaipėdiečiams pušaites tiesiog už savikainą, ir jie patys sodins jas ten, kur jiems to norisi. Sodinti yra smagu, visada tvyro gera nuotaika. Jausmas, kad darai gerą darbą, yra puikus jausmas. Mes nenorime uždarbiauti. Vienintelis tikslas yra pasiekti, kad Klaipėdoje augtų pušys kaip tikrame pajūrio mieste.

Tačiau savivaldybės atstovai tikina, kad yra ir kitokių šios akcijos tikslų. Apie “Pušys Klaipėdai” kalbama, kad tai – politinis projektas.  

Girdėjau aš tas jų baimes. Tik tiek jie ir tegali pasakyti bandydami diskredituoti patį sumanymą. Pasakysiu paprastai: užaugau Klaipėdoje, bet dabar esu vilnietis, ir manęs absoliučiai nedomina karjera Klaipėdos savivaldybėje. Todėl visi tie atstovai gali būti ramūs. Kita vertus labai keista iš politikų girdėti, kad politika yra blogis. Jeigu taip, tai šitie kalbėtojai turėtų būti nuoseklūs ir patys kuo greičiau atsistatydinti iš savo politinių pareigybių.

Praeitą pavasarį sodinote pušis Mogiliovo rajone, tačiau vėliau Jūsų sodinukus išpjovė UAB “Klaipėdos želdiniai”. Žurnalistams jie žadėjo ištaisyti savo klaidą ir nupjautas pušaites atsodinti. Ar atsodino?

Deja, neatsodino. Maža to – tie patys žmonės atvyko kitą dieną ir išpjovė likusias pušaites. Viso – apie 2000 sodinukų. Bet nieko tokio, mes patys jas atsodinsime. Kurti yra maloniau negu griauti.