Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Nuo vabzdžių įkandimų lietuviai pirmiausia apsaugo vaikus

Sveikatos specialistai pastebi kintančius įpročius saugantis nuo vabzdžių. Vaistinių tinklas  informuoja, kad gegužės mėnesio duomenimis, apsauga nuo uodų ir erkių tapo įprasta priemone vykstant į gamtą. Klientai tris kartus daugiau nei pernai įsigijo purškalų nuo uodų ir erkių, net 48 procentais išaugo domėjimasis apsaugos nuo vabzdžių priemonėmis skirtomis vaikams, daugelis įsigyja ne tik priemones prieš įkandimus, bet ir raminamuosius pieštukus po įkandimų.

Vaistininkė Regina Razulevičiūtė sako, kad pirmiausia klientai teiraujasi, kaip nuo vabzdžių apsaugoti mažiausius.

„Tėvai ieško kuo natūralesnių priemonių, kurios būtų veiksmingos, kai kurie renkasi tai, ką galima purkšti ant rūbų, ne ant odos, pasirūpina ir tuo, kuo palengvinti įkandimus. Viena iš naujesnių priemonių vaistinėje – apyrankė nuo uodų, kurią galima naudoti net iki vieno mėnesio. Po kiekvieno naudojimo apyrankę tereikia įdėti į daugkartinio naudojimo maišelį. Apyrankėje esanti veiklioji medžiaga nesiliečia su oda, nes yra apsauginės juostelės. Skirta naudoti lauke ir patalpose, gali būti dėvima ant riešo ir ant kulkšnies“, - pasakoja R. Razulevičiūtė.

Vilnietė dviejų dukrų mama Ramunė pasakoja, kad dukras nuo erkių saugoja skiepais. „Su vyru pagalvojome, kad būtinai turime paskiepyti dukras ir taip išvengti galimų ligų. Kaip šią vasarą saugosimės nuo kitų vabzdžių, dar nežinome, kol kas jokios apsaugos neįsigijome“, - pridūrė dviejų vaikų mama.

Venkite saldžių eterinių aliejų

Uodus galima atbaidyti ir natūraliomis priemonėmis – eteriniais aliejais. Tinkamiausi – intensyvų aromatą turintys gvazdikėlių, pušų, kalendrų, snapučių, kedrų, citrinžolių, citrusinių vaisių, nimbamedžių, arbatmedžio ar kadagių eteriniai aliejai. Norintiems malonesnio aromato patariama naudoti mėtų ar levandų eterinį aliejų. Netinkami uodų atbaidymui yra saldų gėlių ar vaisių aromatą turintys eteriniai aliejai. Šie aliejai, priešingai – gali netgi pritraukti vabzdžius. Eteriniai aliejai ar jų mišiniai yra puiki apsauga nuo uodų vaikams ar cheminiams repelentams alergiškiems žmonėms.

Dvi mergaites auginanti Birutė dukras nuo vabzdžių šią vasarą ketina apsaugoti savo sukurtu eterinių aliejų mišiniu.

„Nuo vabzdžių šiais metais saugosimės su šypsena. O jei rimtai, turiu pasidariusi tokį eterinių aliejų mišinuką, kuris pakankamai veiksmingas. Dar nusipirkau vaistinėje vaistų nuo niežėjimo, jei kartais koks vienas kitas uodas vaikams įgeltų“, - pasakojo Birutė.

Mamytėms besirūpinančioms savo mažųjų apsauga nuo uodų, „Eurovaistinės“ darbuotoja primena, jog cheminius repelentus reikia purkšti tik ant rūbų, o norinčioms natūralaus ir švelnesnio varianto pataria naudoti eterinius aliejus pasigaminant tirpalą (viena dalis eterinių aliejų mišinio, viena dalis vandens). Tokiu tirpalu apšlakstyti rūbus, o dar šiek tiek praskiedus, galima apšlakstyti ir visą kūną. Vaistininkė pataria vengti tiesioginių saulės spindulių, per didelės koncentracijos tirpalo ir procedūrą pakartoti kelis kartus.

Galima rinktis pagal priemonės veikimo trukmę

Apsaugos nuo uodų ir kitų vabzdžių priemonės veikia nuo 2 iki 4 bei nuo 6 iki 8 valandų. Šios priemonės dažniausiai būna tinkamos visai šeimai: vaikams, suaugusiems, senyviems žmonėms ir net nėščiosioms. Priemonę reikia tolygiai purkšti ant atvirų kūno vietų ir gerai įtrinti. Tokių priemonių pagalba galima apsiginti ne tik nuo uodų, bet ir nuo kitų geliančių vabzdžių ar erkių.

Du vaikučius auginanti vilnietė Lina, sako, kad apsaugą nuo vabzdžių renkasi būtent pagal veikimo trukmę. „Stengiuosi purškalą naudoti, kas dvi valandas. Vaikus taip pat esu paskiepijusi ir nuo erkių. Su uodais dar neteko susidurti, tačiau nuo kitų vabzdžių įkandimų naudojame lipdukus, kurie klijuosi ant rūbų ir skleidžiamu kvapu atbaido juos“, - kalba Lina.

Mama Laura savo 7,5 metų sūnų nuo uodų saugo apsaugine apyranke. „Šią apyrankę naudojame jau trečią savaitgalį iš eilės ir galiu pasakyti, kad rezultatas puikus. Beje, ji apsaugo ne tik nuo uodų, bet ir nuo erkių“, - savo pasirinkimu džiaugiasi vilnietė mama.

Po įkandimo svarbu nesikasyti

Jau įkandus uodui, pažeistos vietos vaistininkė pataria nekasyti, o geriau šaldyti ar patepti kosmetiniu raminamuoju pieštuku po uodų įkandimų. Vaistinėje galima rasti vaistinių preparatų, gelių, kuriais patartina tepti pažeistą vietą.

„Jei namuose nėra vaistinių preparatų, pirmajai pagalbai po uodų įkandimų rekomenduoju daryti ramunėlių kompresus, galima tiesiog patrinti įkastą vietą stipresne ramunėlių arbata suvilgytu vatos diskeliu. Ramunėlės pasižymi antiseptiniu bei raminamuoju poveikiu, tad trumpam gali numalšinti niežėjimą įkandus uodui“, - sako vaistininkė.

Jei vykstate į vietą, kurioje negalite išvengti mašalų, uodų, kitų kraujasiurbių vabzdžių ar net erkių, vilkėkite šviesiais, medvilniniais ar kitokiais orą praleidžiančiais drabužiais su ilgomis rankovėmis, apykakle. Stiprius, cheminius repelentus naudokite tik esant būtinybei. Rinkitės natūralesnius, bet sveikatai saugesnius repelentus, ypač jei juos naudos visa šeima.