Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų
Nuotraukos

Kitais metais įsigalioja europinio sąskaitos blokavimo procedūra

 

Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas įstatymo pataisas, kuriomis įgyvendinamas 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl europinio sąskaitos blokavimo įsakymo.

„Visose Europos Sąjungos narėse įsigaliojus šiam reglamentui, kreditoriui bus paprasčiau apginti savo teises, nes sąskaitas kitų Europos Sąjungos valstybių bankuose bus žymiai paprasčiau užblokuoti. Šiandien tokia blokavimo procedūra yra pakankamai sudėtinga“, – pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Įstatyme, kuris įsigalios nuo kitų metų sausio 18 d., numatyta, kad prašymus dėl europinio sąskaitos blokavimo įsakymo išdavimo Lietuvoje reikėtų teikti pirmosios instancijos teismui, kuriam teisminga byla dėl ginčo esmės. Vartotojų bylose, kuomet byla dėl ginčo esmės nėra teisminga Lietuvos teismams, prašymas dėl europinio sąskaitos blokavimo įsakymo išdavimo bus paduodamas skolininko, kuris yra vartotojas, gyvenamosios vietos Lietuvoje apylinkės teismui. Jau kitąmet fiziniams ir juridiniams asmenims bus paprasčiau siekti tarpvalstybinio skolų išieškojimo, kadangi būsimą reikalavimų patenkinimą bus galima užtikrinti laikinai blokuojant lėšas užsienio valstybėse esančiose skolininkų sąskaitose.

Pavyzdžiui, jei Lietuvos teisme asmuo bylinėsis dėl skolos atgavimo ir norės blokuoti skolininko sąskaitą kitoje ES valstybėje, jis galėtų kreiptis su atitinkamu prašymu į bylą nagrinėjantį pirmosios instancijos teismą. Be to, jei kreditorius nežinos, kuriuose tos šalies bankuose skolininkas turi sąskaitas, Lietuvos teismas reglamente nustatytais atvejais galės kreiptis į toje valstybėje paskirtą informavimo instituciją, kuri pateiks visą informaciją apie skolininko sąskaitas. Įstatyme numatyta, kad europinį sąskaitos blokavimo įsakymą Lietuvoje vykdys antstoliai. Jame taip pat reglamentuojama, kokia tvarka skolininkas ir kreditorius galės apginti savo pažeistas teises.

Parengta pagal Teisingumo ministeriją